Кворум як поняття для визначення правомочності проведення загальних зборів все менше почало використовуватися у лексиці правників. І річ не у відсутності його популярності, а у регулюванні такого поняття на законодавчому рівні.
Цивільне законодавство захищає законні та обґрунтовані інтереси всіх сторін договору. Такий захист відбувається як на рівні матеріальних норм права, так і принципів цивільного права і договірних правовідносин, а також на рівні судової практики.
Тема віднесення до статусу ризикових є однією з найбільших проблем останніх декількох років і набула дуже великої ваги для більшості суб’єктів господарювання.
У сучасному та динамічному світі важко переоцінити вплив PR і маркетингу на створення та розвиток бренду.
Сімейні справи є одними з найпоширеніших у судовій практиці. Значну їх частину становлять майнові спори подружжя. На сьогодні склалася здебільшого усталена судова практика їх розв’язання.
У сучасному динамічному та швидкозмінному середовищі юристу вже недостатньо бути чудовим оратором чи мати відмінні академічні знання у сфері права, навіть підкріплені чималим досвідом правозастосування. Сучасні умови професійної діяльності, сформовані розвитком технологій, виникненням нових соціальних концепцій і структур, останніми економічними та політичними викликами, вимагають від юриста ширшого набору навичок і якостей для того, щоб бути успішним і затребуваним у своїй діяльності.
Складно уявити кримінальне провадження про корупційне кримінальне правопорушення без комплексу судових експертиз. Саме на висновках експертів здебільшого будуються обвинувачення за фактами службових розтрат або зловживань владою та інших злочинів цієї категорії. Саме результати експертних досліджень дуже часто мають вирішальне значення для прийняття рішень за наслідками досудового розслідування та судового розгляду.
Як казав Бальтазар Грасіан: «Не важливо, наскільки велика посада, важливо, наскільки велика людина». Ця фраза підкреслює, що навіть юристи, які працюють самостійно, можуть мати значний вплив, якщо вони правильно сформують свій бренд.
З початком повномасштабного вторгнення міграційні процеси в Україні значно загострилися, зокрема через виїзд громадян. Водночас імміграція іноземців в Україну продовжується.
Кабінет Міністрів України 14 червня 2024 року вніс до Парламенту проєкт Закону №11341, яким пропонується змінити деякі законодавчі акти України, що стосуються торговельного мореплавства і судноплавства на внутрішніх водних шляхах (далі — Проєкт №11341).
У юридичній практиці захист прав інтелектуальної власності, зокрема прав на торговельні марки, недарма вважається однією зі складних категорій справ. У здійсненні ефективного захисту важливу роль відіграють як досконале знання спеціального законодавства, так і вільне оперування нормами процесуального права, наприклад, правилами доказування.
Нерідко правоохоронці, здійснюючи досудове розслідування, вдаються до методів, які прямо суперечать завданням кримінального провадження. Довільне трактування положень Кримінального процесуального кодексу України та зловживання недосконалістю юридичної техніки процесуального закону мають наслідком грубе порушення прав людини, зокрема щодо недоторканності житла.
Юридична практика публічної служби зумовлена певним наявним попитом на здійснення представництва інтересів адвокатами державних службовців. Адже кожна зміна влади та чергові й регулярні реформи державного апарату завжди супроводжуються незаконними звільненнями осіб, які проходять публічну службу.
Після початку повномасштабного вторгнення основною підтримкою для української армії стали саме NGO, які зазвичай проводять волонтерські збори та організовують закупівлю всіх необхідних засобів для допомоги військовим. В Україні NGO представлені переважно як неприбуткові установи та організації, а саме громадські об’єднання та благодійні організації, які є найпоширенішими організаційно-правовими формами неприбуткових організацій.
Instagram — один із лідерів серед маркетингових інструментів у будь-якій сфері бізнесу, зокрема і в галузі юридичних послуг в Україні. Маркетологи світу вже давно наголошують на корисності та потужності впливу цієї соціальної мережі. Instagram продовжує вдосконалювати свої функції та можливості просування послуг. Особливого нового функціонала не додалося, але змінився зміст і його наповнення. Давайте обговоримо, чому це важливо.
Кажуть, що арбітраж є творінням, яке завдячує своїм існуванням лише волі сторін.
З початком повномасштабного вторгнення рф на територію України питання соціального забезпечення сімей військовослужбовців стало одним із ключових пріоритетів і напрямів роботи серед адвокатів.
Повномасштабне вторгнення спричинило безпрецедентні виклики для бізнесу, один із яких — це криза на ринку праці. Вона, зокрема, зумовлена безпековими питаннями, евакуацією за кордон і відповідними можливостями для українців щодо навчання та працевлаштування, мобілізацією співробітників тощо.
За два роки повномасштабної війни український юридичний бізнес був вимушений адаптуватися до найрізноманітніших криз – починаючи від забезпечення безпеки та необхідності евакуації персоналу на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, до подальшої втрати частини персоналу у зв'язку з мобілізацією та міграцією, проблем із забезпеченням продуктивної роботи працівників в умовах постійних повітряних тривог та перебоїв з електропостачанням, та посилення конкуренції за працівників в умовах дефіциту кадрів на ринку.
Аутсорсинг стає все більш популярним у світі бізнесу завдяки своїм численним перевагам. Але попри його поширеність, багато компаній все ще ставлять під сумнів доцільність використання аутсорсингових послуг. Розглянемо у цьому матеріалі основні заперечення проти звернення до послуг аутсорсингу та спробуємо розвіяти поширені міфи.
Україна визначила європейський напрям зовнішньої політики, що закріплено в ст. 11 Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики». Для того, аби стати членом ЄС, Україна має інтегруватися в європейський політичний, економічний, правовий простір ЄС.
Як підтримувати високі стандарти етики та довіри в юридичній професії.
Юридичний бізнес — передусім бізнес. Тут працюють всі ті самі закони, як і в бізнесі, та є всі ті самі болі. Потрібно підкреслити, що юридична компанія — це на 99% про команду спеціалістів, яким зараз цікаво працювати разом. Якщо іншим видам бізнесу потрібні обладнання, землі, офісні приміщення чи значні оборотні бюджети, то нам, юристам, потрібні лише юристи. Та знання менеджера, як із ними працювати.
Юриспруденція має давні корені: від Кодексу Хаммурапі до Білої книги зі штучного інтелекту — майже всі найважливіші книги людства були підписані правителями або політиками, але складені юристами.
У юридичній професії, де робочі навантаження постійно високі, а конкуренція загострюється з кожним днем, тема вигорання стає все актуальнішою. Однак для багатьох юристів вигорання здається чимось таким, що можна подолати простими засобами: відпочинком на вихідних або короткою відпусткою.
Дефіцит кадрів у професійному юридичному середовищі залишається топтемою на основних індустріальних майданчиках протягом останніх принаймні 15 років. Жодна велика секторальна конференція не оминає цю тему, їй присвячують цілі панельні дискусії за участю провідних експертів — партнерів великих юридичних фірм, бізнес-консультантів, представників навчальних закладів тощо. При цьому йдеться не тільки про ситуацію в нашій країні, а й про іноземні ринки.
У холодному світі юридичного бізнесу першими згадуються образи суворих, непохитних адвокатів. Такі собі Гарві Спектер із Suits або, можливо, навіть Аттікус Фінч з «Убити пересмішника». І справді, глибока експертиза та досконале розуміння закону, безперечно, важливі, але є і таємна зброя, яка змінює правила гри та вирішує все. Це старі добрі soft skills з особливим акцентом на емоційному інтелекті (EI) та наш відносно молодий друг — штучний інтелект (AI).
Зазвичай, коли йдеться про кваліфікацію діянь особи за ст. 364 Кримінального кодексу України, якою передбачено кримінальну відповідальність за зловживання владою або службовим становищем, передусім сторона обвинувачення намагається довести наявність відповідних повноважень в особи, використання їх всупереч інтересам служби та завдання істотної шкоди чи спричинення тяжких наслідків.
Сучасний стан здійснення кримінального судочинства в Україні передбачає обов’язкове врахування та застосування під час розгляду судами обвинувальних актів висновків Верховного Суду щодо застосування норм права, завдяки яким формується судова практика.
З 18 жовтня 2023 року на законодавчому рівні було закріплено обов’язкову наявність електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) для учасників судових процесів.
Тематика позовів прокуратури в інтересах держави завжди була актуальною та мала низку практичних проблем. Протягом 2022–2024 років ця категорія спорів набула ще більшої актуальності у зв’язку зі зміною судової практики та підходів, зокрема щодо негаторних позовів по окремих категоріях земельних ділянок.
Податковий тиск уже досить довго є проблемою №1 для усіх підприємців, за ключовими опитуваннями бізнесу. Навіть до зняття мораторію на перевірки податкові питання були в топі скарг до Ради бізнес-омбудсмена, а в цьому році вони становлять 60% від усіх звернень.
За останні роки характер міграції в Україну та міграційне законодавство зазнали значних змін, що відображають поточну ситуацію в країні та нові виклики, з якими стикаються як держава, так й іноземці. Розглянемо ключові тенденції.
В умовах жорстокої війни, яку росія розв’язала проти України, питання бронювання працівників набуло критичного значення. Це не лише спосіб забезпечити функціонування економіки загалом і критично важливих галузей зокрема, але й можливість зберегти кваліфіковані кадри та продовжити діяльність для підтримки обороноздатності країни.
— Як ви забезпечуєте прозорість і відповідальність у своїй діяльності під час війни в Україні? — У парадигмі воєнного часу кожен державний орган, бізнес-структура чи громадська організація, чиновник, керівник, співробітник — кожен із нас має робити все можливе і трохи більше для того, щоб побороти ворогів і забезпечити стійкість та стабільність економіки держави.
Одним із найбільш очевидних економічних трендів є глобальний перерозподіл ринків (зокрема внаслідок посилення протистояння між демократичними та авторитарними режимами, появи нових гарячих точок в усьому світі).
З плином часу війни і врахуванням нестабільності в країні попит на висококваліфікованих юристів постійно зростає, а популярні практики на ринку юрпослуг змінюються. Керуючий партнер юридичної компанії ADER HABER Юрій ПЕТРЕНКО та партнерка ADER HABER Олександра ФЕДОТОВА поділилися своїм баченням і досвідом щодо змін і нових тенденцій на юридичному ринку, чи працюють старі стратегії комунікації з клієнтами та чи вдалося зберегти команду.
Про фокусні практики та проєкти компанії, больові точки реального сектору економіки, орієнтири, які наближають перемогу України, про юридичний ринок і зростаючі практики нам розповів Максим Курочко, керуючий партнер МК Legal Service.
Запрошуємо вас на розмову з Ігорем Яськом, адвокатом, керуючим партнером ЮК Winner. В інтерв’ю ми трішки занурились у суть кримінального права, а саме поговорили про особливості обрання запобіжного заходу для підозрюваних, обвинувачених в Україні, чи є можливості для медіації та як реагувати на спроби тиску з боку інших учасників судового процесу й громадськості.
З огляду на всі виклики, з якими сьогодні стикаються українські юридичні фірми, наявність сильного HR-бренду може визначати їхню здатність адаптуватися до нових реалій і забезпечувати надійність юрпослуг для клієнтів. Про стратегії підвищення привабливості як роботодавця та підвищення мотивації працівників для стабільного росту компанії на ринку юрпослуг в Україні поговорили з Анатолієм Перепельченком, адвокатом, СЕО ЮК «Приходько та партнери».
Наталія Тищенко, арбітражна керуюча, медіаторка, адвокатка, грантрайтерка, керуюча партнерка юридичної компанії Nobili, розповіла «Юридичній Газеті» про нові напрями роботи в компанії, емоційність у прийнятті рішень, а також чому наразі не дуже відчуває цільову аудиторію.
Про тренди практики Dispute Resolution, їхній вплив на 2025 рік, медіацію та її перспективи в Україні, про судову реформу, що є її мірилом і важливі правові позиції Верховного Суду ми поговорили з партнером VB Partners Володимиром Ващенком.
Ми поговорили з Анною ПАРХОМЕНКО, директоркою юридичного департаменту Moneyveo, про роботу, кар’єрний шлях у професії, виклики, з якими вдалося впоратися, і чому перша робота дуже важлива для юриста. Про вагому роль інклюзивного середовища, де кожен може реалізувати свій потенціал і одночасно зробити внесок у спільний успіх. З’ясували, що окремої уваги заслуговують адаптивні скіли, особливо soft skills, які зараз виходять на перший план.
Після змін у партнерському складі команда SLA Attorneys зосередилася на розвитку напрямів корпоративної практики і супроводу інвестицій. Ми поговорили з партнерами компанії, адвокатами Олексієм Волоховим і Романом Михайловським, про роботу команди, цікаві кейси і pro bono, класичні та нові проблеми бізнесу і пріоритети розвитку компанії сьогодні.
Від того, наскільки якісно компанії будуть вибудовувати саме партнерські зв’язки та стосунки, залежить розвиток юридичного бізнесу в Україні. Йдеться і про антидемпінгові політики, і про політики сприяння в супроводі кейсів. Модель конкуренції вже не є актуальною. Саме на цьому наголосив Олександр Кузнєцов, керуючий партнер ЮК «АРМАДА», в нашому інтерв’ю. До того ж його компанія має кадровий виклик — залучити 80–90 людей до кінця цього року та відкрити нові практики. І це ще не все...
Інтерв’ю з Василем ФЕДИТНИКОМ, партнером Legal Strategy, про ризики та виклики для практики кримінального права, роботу адвокатів, які практикують в антикорупційній сфері, найболісніші питання правозастосування та розвиток інституту адвокатського розслідування.
Антон КОРИНЕВИЧ — агент України в Міжнародному суді ООН, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України. Складнощі міжнародного права він, юрист-міжнародник, викладач, вміє пояснити доступно, зрозуміло, дружелюбно будь-якій аудиторії.
В інтерв'ю «Юридичній Газеті» керуючий партнер ЮК «АМБЕР» Семен ХАНІН порушив важливу тему про рівень етики між суддями, адвокатами і прокурорами. À також розповів, як почувається зараз антикорупційна практика і на які проблеми й тенденції варто звернути увагу суспільству та юридичній спільноті.
Умови війни глибоко занурили юрбізнес у ситуацію постійної невизначеності. Важко спрогнозувати, що буде завтра, які бюджети планувати під ініціативи та якою буде економіка. Проте для того, щоб надавати якісну правничу допомогу, треба бути структурованим, як і клієнт, вважає Денис БУГАЙ, партнер-засновник, керівник практики WCC VB Partners. Ми запитали у Дениса, які складові національної практики WCC і що він вкладає в поняття Top WCC Law Firm.
Про результати дослідження процесу прийняття рішень українськими юристами ми поговорили з Іриною НІКІТІНОЮ, стратегічною радницею юридичних партнерств, ідеологинею та дослідницею LegalTalents.Report, магістранткою програми «Організаційна психологія та крос-культурний менеджмент» Софійського університету ім. Св. Климента Охридського.