07 серпня 2024, 17:02

WCC-команда трансформується від принципу «адвокат-зірка»

Опубліковано в №5–6 (783–784)

Денис Бугай
Денис Бугай «VBpartners» партнер-співзасновник, керівник практики White-Collar Crime

Умови війни глибоко занурили юрбізнес у ситуацію постійної невизначеності. Важко спрогнозувати, що буде завтра, які бюджети планувати під ініціативи та якою буде економіка. Проте для того, щоб надавати якісну правничу допомогу, треба бути структурованим, як і клієнт, вважає Денис БУГАЙ, партнер-засновник, керівник практики WCC VB Partners. Ми запитали у Дениса, які складові національної практики WCC і що він вкладає в поняття Top WCC Law Firm.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Бугай Денис-2

— Практика White-Collar Crime — одна з небагатьох, що динамічно розвивається, попри обставини повномасштабної війни. Які тренди практики ви як керівник однієї з провідних фірм, що спеціалізується в цій галузі, виділяєте?

— Як провідна WCC-фірма ми відслідковуємо тренди в управлінні та розвитку практики. Для себе виділили п’ять ключових, які будуть розвиватися найближчими роками.

Перший — це укрупнення практики. Кримінальні провадження стають комплекснішими й складнішими. Вони вимагають залучення більшої кількості адвокатів з різним бекграундом, знаннями та навичками.

Другий — центричність саме на бізнес-процесах всередині фірми. Для того щоб надавати бізнесу якісну правничу допомогу, треба бути структурованими, як і клієнт. Передусім це передбачає відточування системності всередині компанії.

Наступний тренд стосується людей. WCC команда трансформується від принципу «адвокат-зірка», тобто асоціації з одним адвокатом, який уособлює в собі практику фірми, до команди зірок. Клієнт покладається не на одного адвоката, а на команду колег із різним досвідом і якостями.

Четвертий тренд. Практика WCC завжди на хвилі інформаційної уваги. У зв’язку з цим змінюється інформаційне сприйняття роботи, яку виконує адвокат, і характер донесення інформації. Піар практики має бути спрямований не на скандал, а на інформаційну підтримку правової позиції.

А п’ятий тренд стосується маркетингу, який просуває не одну особистість, а цілісний бренд WCC-фірми та глобальну синергетичну експертизу колег. У результаті клієнт отримує комплексний підхід і підтримку від команди професіоналів, високий рівень юридичного сервісу та глибинний client care.

— З огляду на ваш управлінський досвід, які можливості практики WCC на найближчі роки ви визначаєте?

— Головна можливість для адвоката WCC — збільшення кількості проваджень, їхня складність і комплексність. Але якщо ви професіонал, ваші бізнес-процеси відпрацьовані, а команда функціонує як один механізм, ви зможете зробити більше якісної роботи для клієнта.

Одна з потенційних можливостей, певною мірою «блакитний океан» — це міжнародна правова співпраця, питання екстрадиції та Інтерполу. Україна стала повноправною частиною світового співтовариства, зокрема у правоохоронній системі. Запити генпрокурора приймаються європейськими колегами як звернення рівного й оперативно відпрацьовуються. Тому адвокати зі знанням англійської мови, із розумінням законодавства інших країн та особливостей Cross-border Investigations будуть затребувані на ринку.

Питанням екстрадиції та Інтерполу ми приділяли увагу останніх п’ять років, оскільки відчували в цьому потенціал. Ми здійснили низку представництв за останній рік. Кілька останніх гучних кейсів стосуються відмов Франції та Австрії в екстрадиційних арештах українських РЕР.

— Аналізуючи вашу практику, які складові національної практики WCC? Яких справ більше та який запит у клієнта?

— Структура української практики WCC відповідає світовим трендам, проте має свої національні особливості та підходи.

Я виділяю п’ять ключових напрямів:

1. Представництво бізнесу у відносинах із правоохоронними органами. Цей напрям стосується ситуацій, коли бізнес стає дотичним до розслідувань без загрози притягнення до кримінальної відповідальності. Конкуренція на цьому ринку висока. Наші клієнти — публічні, прозорі та структуровані українські бізнеси, банки, а також іноземні компанії та компанії-нерезиденти.

2. Захист бізнесу у випадках причетності до злочинів. Виділяю дві категорії проєктів: 1) ризик вручення підозри (потенційна підозра); 2) наявна підозра чи чітка перспектива її вручення. Це розслідування корпоративних злочинів, таких як розкрадання, банківські злочини, шахрайство, кіберзлочини, контрабанда та податкові злочини. Напрям характеризується великим обсягом роботи, довготривалими проєктами та прибутковістю. Водночас конкуренція тут надзвичайно висока.

3. Представництво бізнесу в статусі потерпілого. Цей напрям охоплює справи, пов’язані з внутрішнім і зовнішнім шахрайством, порушенням прав інтелектуальної власності та кіберзлочинами. Наші клієнти — переважно іноземні компанії та компанії-нерезиденти, а також структуровані публічні українські бізнеси.

4. Міжнародна правова співпраця, Crossborder Investigations та екстрадиція. Розшук та арешт активів за кордоном, проведення слідчих дій в інших юрисдикціях, міжнародний розшук та екстрадиція. Галузь характеризується високою рентабельністю та довготривалими проєктами. Поки що конкуренція в цій сфері низька, що створює для адвокатів WCC значні перспективи.

5. Антикорупційні розслідування. Сфера містить справи щодо порушень порядку державних закупівель, операцій із бюджетними коштами та перевищення влади. Ми фокусуємося на захисті бізнесу від корупції, зокрема у тих випадках, коли бізнес стає потерпілим від корупційних дій. Цей напрям також характеризується великим обсягом роботи і довготривалими проєктами з міжнародним аспектом.

— Як загалом ви оцінюєте динаміку розвитку національного юридичного ринку White-Collar Crime?

— Динамічний розвиток ринку White-Collar Crime спостерігаємо останні 10 років. Ще тоді ми відчули цей тренд і прийняли рішення форматуватися в бутик зі спеціалізацією саме у WСС. Кількість справ збільшується, рівень гонорарів пропорційно зростає. Правоохоронні органи, особливо НАБУ, САП, відчутно збільшили свій професіоналізм. Їхня фаховість прямо корелюється із клієнтським запитом на вузькоспеціалізовану правничу допомогу адвокатів.

Завдяки таким стимулам практика WCC стрімко розвивається. Вже зараз відокремлені практики WСС відкриті у найбільших юридичних фірмах ринку. Також відкриваються вузькоспеціалізовані фірми. Це підтверджує затребуваність експертизи. Впевнений, що тенденція зберігатиметься наступні десятиліття.

— VB Partners позиціонує себе як Top WCC Law Firm. Що ви вкладаєте в це поняття?

— Цією категорією справ ми займаємося вже 19 років. Саме тому регулярно проводимо дослідження та SWOT-аналізи для оцінки стану ринку. Для себе визначили кілька важливих аспектів, які допомогли сформувати статус Top WCC Law Firm.

По-перше, наша команда складається з найбільшої кількості партнерів і радників у цій практиці. Чотири партнери і три радники координують роботу фірми, об’єднуючи свої зусилля для досягнення успіху в справах WCC. Ця управлінська команда гарантує клієнтам безкомпромісні стандарти юридичних послуг і підтримку на кожному етапі співпраці.

По-друге, ми об’єднуємо 30 вузькоспеціалізованих юристів у практиці WCC, тому маємо найбільшу кількість експертів практики на ринку. По-третє, VB Partners має найбільшу кількість визнань практики WCC від світових дослідників — загальна кількість глобальних відзнак у сфері WCC становить 16. Це підтверджує нашу бездоганну репутацію та професіоналізм. Ми стояли у витоків формування практики та були першою українською фірмою, яка отримала міжнародне визнання в галузі WCC. У 2013 році міжнародний рейтинг Best Lawyers вперше визнав українську фірму в категорії Criminal Defence.

Ці фактори та одна з найвищих на ринку фінансова ефективність утворюють основу нашого лідерства та підтверджують, що VB Partners є найбільшою фірмою у сфері WCC в Україні.

— Які головні виклики ви як партнер маєте на порядку денному?

— Умови війни глибоко занурили нас у ситуацію постійної невизначеності. Відсутність можливості будувати довготривалі плани та формувати бізнес-стратегії є вагомим викликом для партнера. Важко спрогнозувати, що буде завтра, які бюджети планувати під ініціативи та яка буде економіка. Подолання виклику кадрового голоду — гостре питання порядку денного.

Минулого року VB Partners розширилася на 30%, двоє адвокатів стали радниками. Тенденцію збільшення кількості фахівців WCС продовжуємо й цього року. В першому півріччі 2024-го ми розширилися ще на 25%. Також продовжуємо концентруватися на вузькоспеціалізованому форматі й фокусуємо свою увагу на White-Collar Crime. 10% наших колег беруть участь у бойових діях. Їхня соціальна адаптація, реінтеграція в професію та загалом у цивільне життя є важливим завданням. Також ми підтримуємо родини колег, члени сімей яких на війні. Такі сім’ї переживають складний досвід.

ПОРАДИ КЕРІВНИКАМ ПРАКТИКИ WCC ВІД ЛІДЕРА-УПРАВЛІНЦЯ НАЙБІЛЬШОЇ WCC-ФІРМИ

  • Сформувати спеціалізацію. Практика White-Collar Crime на сьогодні вже стала достатньо широкою для того, щоб говорити про неї загалом. Якщо бажаєте досягти успіху, знайдіть чітку нішу, де ви станете одними з найкращих.
  • Люди — основна цінність. Ключовий актив юридичного бізнесу — експерти. Тому зусилля партнерів-управлінців мають бути спрямовані на формування команди, її постійний професійний ріст і розширення знань та навичок.
  • Client Care. Наш клієнт достатньо вибагливий, розбирається в питаннях сервісу і якості. Він відбудував свої бізнес-алгоритми і відповідно очікує такого самого підходу до себе.
  • Бізнес-процеси. Кримінальні провадження стали складнішими та комплекснішими. Це вимагає системного структурованого підходу. Якщо хочете забезпечити якість у десятках кейсів і злагоджену роботу більш ніж 20 адвокатів, вам потрібні налагоджені бізнес-процеси.
  • Індустріальні знання. Практика WCC — це не лише про кримінальне право та процес. Адвокат WCC — це адвокат, який досконало розуміється в бізнессередовищі та глибоко занурений у діяльність клієнта. Розвиток вузькопрофільних індустріальних знань команди є одним із ключових завдань для успіху в практиці White-Collar Crime.
  • Smart PR-політика. Направляйте свої зусилля не на скандал, а на підтримку правової позиції. Просувайте свій бренд не крізь призму банальної впізнаваності, а шляхом визнання саме експертизи. 
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати