Ми поговорили з Анною ПАРХОМЕНКО, директоркою юридичного департаменту Moneyveo, про роботу, кар’єрний шлях у професії, виклики, з якими вдалося впоратися, і чому перша робота дуже важлива для юриста. Про вагому роль інклюзивного середовища, де кожен може реалізувати свій потенціал і одночасно зробити внесок у спільний успіх. З’ясували, що окремої уваги заслуговують адаптивні скіли, особливо soft skills, які зараз виходять на перший план.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Які виклики стоять перед вами у 2024 році?
— Перед командою зараз багато викликів — бізнес, який дуже активно розширюється, чинне законодавство, яке постійно змінюється. Тому у 2024 році і юридичний департамент планує постійно розширюватися, тож будуть відкриватися нові вакансії. Ми готові брати на роботу як молодих спеціалістів, так і досвідчених. Молодих професіоналів можемо навчити й додати їм експертності завдяки виконанню завдань у системно побудованій роботі підрозділу, що допомагає обміну досвідом, плюс навчанню, яке надає компанія.
Працівникам із досвідом готові надати цікаві завдання, які пропонують можливості для нестандартних, іноді творчих підходів, навіть можливість брати участь у законотворенні. Також зростання всередині компанії.
— Скільки людей зараз працює у команді? Якими правилами та принципами керуєтеся у роботі з людьми? Що впливає на атмосферу в колективі?
— На сьогодні в департаменті працює більш ніж 20 людей і ми продовжуємо розширюватися, відкриваються нові вакансії.
В роботі з командою для мене важлива чесність і відкритість, я максимально це заохочую і підтримую. Якщо виникають труднощі чи складнощі, ми обговорюємо їх відкрито, що сприяє постійному розвитку команди. Наприклад, якщо наразі немає можливості для підвищення когось із членів команди, я чесно пояснюю причини, і ми разом визначаємо шляхи для подальшого професійного зростання. Звичайно, кожен колега займається тим, що в нього виходить найкраще, де має найбільший досвід, але й водночас може покращувати свою експертизу. Для цього достатньо обґрунтувати своє бажання, і ми побудуємо персональний план розвитку й навчання за рахунок компанії для реалізації цього плану. Це стосується як горизонтального розвитку, так і вертикального зростання.
В умовах війни на атмосферу в колективі найбільше впливають відчуття підтримки, розуміння та піклування про команду. Повага до кожного співробітника, стабільність компанії та можливість розвиватися всередині організації є ключовими факторами, що забезпечують позитивний клімат. Ми віримо, що надання можливостей для професійного росту і створення стабільного та підтримуючого середовища допомагають нашій команді залишатися мотивованою та продуктивною навіть у найскладніші часи.
— Як починався ваш кар’єрний шлях? Чи одразу ви визначилися з тим, у якій сфері хочете працювати?
— Мій кар’єрний шлях розпочався з рішення, яке здавалося випадковим, але стало вирішальним для моєї кар’єри. Ще в школі я не була особливо зацікавлена в правознавстві, можливо, через суб’єктивне ставлення вчителя. Проте у 10 класі, коли я пройшла тест на профорієнтацію, мене здивувало, що право виявилося однією з рекомендованих професій.
Під час обрання професії я зіштовхнулася з дилемою: батько бачив мене на юридичному факультеті, а мати пропонувала обрати економіку. Вибір пав на юрфак.
Ключовим моментом став другий курс, коли ми відтворювали реальне судове засідання. Це завдання допомогло мені усвідомити, що юриспруденція — це саме те, чим я хочу займатися. Моє захоплення практичною стороною професії привело до того, що я розпочала свою кар’єру ще на четвертому курсі університету.
Цей ранній старт у маленькій юридичній компанії, яка займалася, мабуть, усім, окрім кримінальних проваджень, дав мені безцінний досвід і глибоке розуміння професії, що сприяло моєму подальшому зростанню. Я кожному бажаю таку роботу, ніколи не жалкувала про роки там.
Зараз, з позиції керівника, я розумію, наскільки важливо було почати практикувати рано. Це допомогло мені стати професіоналкою, яка впевнено керує юридичним департаментом у нашій компанії, впроваджуючи інновації та задаючи тон ринку.
— 3 якими викликами довелося впоратися у процесі кар’єрного зростання? Чи стикалися ви у своїй професійній діяльності зі стереотипами та гендерними упередженнями (з боку колег, клієнтів, керівництва)?
— Мені складно говорити про стереотипи чи гендерні упередження щодо мене на роботі, оскільки я завжди ретельно підходила до вибору роботодавця. Для мене надзвичайно важливо працювати у компаніях, у яких цінуються прозорість, послідовність і повага. Я рада, що мені вдалося працювати лише в таких організаціях.
Протягом своєї кар’єри я мала можливість працювати в колективах різного складу. З власного досвіду можу сказати, що найефективнішими є змішані команди. Такий підхід дає змогу уникнути однобокості у прийнятті рішень і сприяє більшій гармонії та продуктивності.
Змішані команди забезпечують різноманітність поглядів та ідей, що сприяє кращому розв’язанню питань і генерації інновацій. Такий підхід дозволяє уникнути упередженості та створює сприятливі умови для розвитку. Ми в компанії цінуємо гендерний баланс, підтримуючи співвідношення 50% на 50% між жінками і чоловіками. Завдяки цьому ми досягаємо високих результатів, враховуючи різні погляди та досвід наших співробітників.
Я завжди намагаюся дотримуватися балансу в команді, де це можливо, щоб забезпечити найкращі умови для всіх. Це дає нам змогу створювати інклюзивне середовище, де кожен може реалізувати свій потенціал і зробити свій унікальний внесок у спільний успіх.
— Які функції виконує юридичний департамент у вашій компанії? Ви співпрацюєте з юридичними компаніями? Як змінилася взаємодія з ними з початком великої війни?
— У нашій компанії юридичний департамент відіграє одну з ключових ролей. Як лідер ринку ми постійно стежимо за законодавством, щоб забезпечити відповідність наших послуг усім вимогам. Це частина стратегії компанії, щоб залишатися лідером і задавати тон на ринку.
Наш юридичний департамент займається усім — від забезпечення відповідності систем зберігання даних до розробки текстів договорів. Особлива увага приділяється захисту даних клієнтів, що є одним із наших найпріоритетніших завдань. Ми прагнемо відповідати не тільки національним законодавчим вимогам, але й міжнародним стандартам.
Всі дії в цьому напрямі супроводжуються детальними юридичними висновками й рішеннями. Тому робота в юридичному департаменті Moneyveo неймовірно цікава та сповнена викликів. Кожен співробітник точно знає, як його робота впливає на компанію сьогодні і може вплинути в майбутньому.
Ми співпрацюємо з юридичними компаніями для підвищення ефективності й підтримки високого рівня експертизи. З початком війни взаємодія з ними стала ще важливішою, оскільки ми маємо адаптуватися до нових умов і змін у законодавстві. Розширення команди і залучення зовнішніх фахівців допомагають нам залишатися взірцем для fintech-компаній, забезпечуючи прозору діяльність у законному полі.
— Як виглядає звичайний день юриста у департаменті?
— Я сфокусована на результаті, а завдання в команді розподілені так, щоб кожен міг побудувати собі гнучкий графік. У нас у компанії гібридний формат роботи: декілька днів в офісі, декілька — віддалено. Але десь половина мого відділу віддає перевагу постійному відвідуванню офісу. Це пов’язано з можливістю живого спілкування та набагато швидшого і конструктивнішого розв’язанню задач, і звісно, з купою плюшок, які є в офісі, починаючи від молока п’яти сортів і закінчуючи генератором. Я не займаюся мікроменеджментом, щоб ставити завдання на день. У кожного в команді є свої напрями, за які він відповідає. Відповідно побудова дня, вибір пріоритетності завдань — це особиста справа кожного.
— Чи були моменти, коли вас покидала впевненість на професійному шляху? Де шукали мотивацію та натхнення?
— Впевненість — це основа професійного успіху, але, звичайно, бувають моменти, коли вона піддається випробуванням. Особливо у fintech-галузі, де зміни відбуваються дуже швидко і регуляторні вимоги постійно оновлюються. Однак такі моменти — це можливість для росту і розвитку, особливо коли з тобою працює крута команда.
Я завжди знаходжу мотивацію і натхнення у своїй сім’ї. Рідні підтримують мене у всіх починаннях і допомагають зберігати баланс між професійним і особистим життям, що дозволяє мені впевнено рухатися вперед і досягати поставлених цілей.
— Як тримаєте баланс та відновлюєте сили? Що вам зараз дає сили?
— Якщо говорити про роботу, то, безперечно, найбільшим джерелом моєї сили зараз є моя команда. Це неймовірні люди, які працюють з повною віддачею, якісно і завзято, незважаючи ні на що. Без них наша компанія не змогла би бути там, де ми є зараз.
Баланс — це вже складніше питання. Я знаходжуся в його постійному пошуку, у чому завжди також допомагаю своїй команді.
— Які важливі якості жіночого лідерства розкрилися під час великої війни? Які риси, на вашу думку, сьогодні асоціюються з лідерством у юридичній професії?
— На мою думку, зараз важливо проявляти емпатію та вибудовувати атмосферу довіри в колективі. Не заважати людям бути собою — переживати, сумувати чи боятися, коли обставини такі. Зараз дуже складне життя. Вимагати від працівників щохвилинної віддачі нереально. Для мене було найскладнішим істинно відчути, що я не можу допомогти у всіх ситуаціях чи надати якусь пораду і що це ок. Я завжди була людиною, яка на кожну скаргу могла запропонувати декілька варіантів вирішення. В нинішній ситуації в Україні, на жаль, ні. І це для мене надзвичайно важко. Коли я відчуваю, що працівнику болить, це розриває мені душу, однак моя роль — лише бути поруч, наскільки я це можу.
— Назвіть три найважливіші скіли, якими повинні володіти сучасні керівники.
— По-перше, це критичне мислення. В епоху цифровізації, коли ми оточені величезною кількістю джерел інформації, зазвичай невідомого походження, без цього скілу неможливе прийняття зважених рішень. Ми не зможемо бути достатньо адаптивними, якщо будемо все сприймати за чисту монету чи навпаки піддавати сумніву. Важливо розуміти, де можна довіритись інтуїції, а де потрібно шукати підтвердження кожному слову.
По-друге, стресостійкість. Лідеру сьогодні як ніколи потрібно бути стійким і при цьому залишатися людиною. Зараз всі дуже по-різному сприймають зовнішні обставини, ніколи не знаєш, яка саме подія стане для працівника кульмінацією його негативних емоцій чи критичного внутрішнього стану. Тож керівник повинен завжди бути напоготові, щоб якісно підтримати і запропонувати розв’язання тих питань, які йому підвладні.
По-третє, вміння створити команду. Як і попередні скіли, цей скіл був актуальним і до великої війни. Однак зараз він набув нової цінності. Soft skills виходять на перший план. В умовах війни вони дуже сильно можуть перекривати hard skillsі на доволі довгий проміжок часу, що потрібно враховувати лідеру.
Також не можна не зважати на зміни в мотивації людей до роботи: сьогодні можна всією командою йти до поставленої цілі, а завтра станеться обстріл — і ці цілі виглядатимуть взагалі не тим, заради чого потрібно витрачати свої сили. Тому формування команди та колективної відповідальності є дуже важливим і як ніколи актуальним.
— Що б ви побажали молодим юристам на шляху до кар’єрного зростання? На що варто зважати, а чого уникати? Дайте, будь ласка, кілька порад молоді на початку кар’єри.
— Моя основна порада — завжди готуйтеся до співбесіди. Приходячи на неї, ви повинні знати про компанію все: які основні напрями робити, які регуляторні вимоги, з ким вона судиться, яких принципів дотримується у своїй діяльності. Перша робота дуже важлива. Вона знайомить вас із реальною практикою, і дуже погано, коли вона починається в компанії, цінності якої не збігаються з вашими. Повірте, при детальному вивченні ви відчуєте, чи готові віддавати цим людям велику частину свого часу, чи зможете ви у них чогось навчитися, чи дасть компанія можливість розвитку.
В хорошій компанії завжди є конкурс на вакансію. І кандидату, який підготувався, буде надано пріоритет. Я особисто завжди на це зважаю. Я ніколи не візьму в команду людину, яка просто прийшла на співбесіду, без підготовки. А ще я б радила не розмінюватися на будь-які компанії. Так, на початку кар’єри здається, що часу багато, сьогодні можна попрацювати тут, бо тут легко, через місяць там, бо там запропонували більше грошей, через два місяці — в іншому місці, бо воно поруч з вашою гілкою метро. Обирайте ретельно. Оці перескакування не дадуть вам нічого, окрім репутації непостійної людини і втрати дорогоцінних перших років кар’єри. З мого досвіду, для повного заглиблення в обов’язки і сферу діяльності потрібен мінімум один рік, і це за умови зосередженої роботи.
І нарешті, пробуйте. І це не стосується зміни роботодавців, це про напрями роботи. Наразі майже у будь-якої компанії, яка поважає себе та своїх клієнтів, не один юрист, а цілі відділи чи департаменти, як у мене. Це дає можливість попрактикуватися новому разом із колегами. Так, це, найімовірніше, буде у ваш вільний від основних обов’язків час, однак це безцінний досвід. Після насичених перших років, коли ви здобуваєте різнопланові навички, визначаєтеся, яка сфера вам близька, коли ви можете і бажаєте розвиватися, ви стаєте цінним фахівцем, якому пропозиції роботи роблять, не замислюючись, і якому готові пропонувати більше і більше. Поважайте себе і своїх роботодавців, і у вас неодмінно все вийде!