Повномасштабне вторгнення спричинило безпрецедентні виклики для бізнесу, один із яких — це криза на ринку праці. Вона, зокрема, зумовлена безпековими питаннями, евакуацією за кордон і відповідними можливостями для українців щодо навчання та працевлаштування, мобілізацією співробітників тощо.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Нещодавнє дослідження work.ua свідчить проте, що після нетривалої паузи у першій половині 2022 року вже у травні 2023-го кількість вакансій у сфері юриспруденції досягла довоєнних показників. Така динаміка пояснюється тим, що ринку був потрібен час, щоб звикнути до шторму та навчитися триматися на плаву за таких умов. За рік після початку великої війни активізувалися клієнти, які також навчилися жити в умовах невизначеності, і юридичний ринок почав оживати — збільшилася кількість запитів на послуги та з’явилася необхідність у нових практиках, зокрема санкцій, відшкодування збитків, мобілізації, військового права тощо. Фірми почали активно наймати юристів для оперативної обробки запитів клієнтів.
Компанії конкурують між собою в пошуку ідеального кандидата, який би відповідав запиту щодо рівня знань галузей права, юридичних у суміжних hard skills, а також soft skills. З початком повномасштабного вторгнення останні для роботодавця, безперечно, вийшли на перший план при виборі кандидатів — їхньої здатності працювати в команді, бути гнучкими та адаптивними, зокрема у спілкуванні тощо. Хоча ми й сприймаємо юридичний бізнес як «бізнес бізнесу», але у підсумку це «людина людині». Для юридичних фірм зараз потужну конкуренцію складають державні компанії, бізнес та іноземні юридичні фірми. Вони пропонують сталі графіки роботи, конкурентні зарплати та інші заохочення.
Розуміючи високу конкуренцію на ринку праці, ми працюємо за двома ключовими стратегіями, які допомагають фірмі долати кризу кадрів. Перша стратегія — це фокус на пошук молодих талантів, яким ми пропонуємо комфортне середовище для розвитку, зокрема цікаві проєкти для відомих компаній, менторство, фінансову стабільність і підтримку команди. Ми також розуміємо, що більшість молодих правників ще навчається, тому вони мають гнучкий графік роботи, який дає змогу поєднувати її з навчанням. Друга стратегія — це розвиток талантів всередині фірми до рівня старших юристів, радників і партнерів. Інколи на ці посади ми запрошуємо людей ззовні, але пріоритет завжди надаємо чинним колегам.
Для пошуку молодих талантів у 2024 році ми формалізували програму оплачуваного стажування Rising Stars. Програма надає можливість студентам отримати практичний досвід роботи у різних практиках, визначитися з фокусом на майбутнє, спробувати свої сили та побачити роботу юридичної фірми зсередини. Для студентів це гарна нагода зарекомендувати себе й отримати пропозицію роботи після трьох-шести місяців стажування. Ми також співпрацюємо з українськими вишами, зокрема зі Школою права Українського католицького університету, Київською школою економіки, Національним університетом «Києво-Могилянська академія» та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка. Наша мета — покращити правничу освіту в Україні та надати студентам додаткові кар’єрні можливості.
Юристи фірми також долучаються до освітніх ініціатив, зокрема читають лекції, проводять майстер-класи. З 2023 року я викладаю англомовний курс із Порівняльного цивільного права та процесу для студентів Факультету міжнародних відносин Національного авіаційного університету. Для мене це чудова можливість не тільки допомагати молоді здобувати знання, але і спілкуватися з нею, розуміти проблеми та пріоритети. Це допомагає у спілкуванні та побудові роботи з молодшими колегами. Вони дуже талановиті, винахідливі, амбіційні та нестандартно мислять. Оскільки навчання проходить онлайн, тож у часи ШІ та доступу до інформації у два кліки я вирішив організувати іспит у форматі moot court. Дві групи відповідачів і позивачів мали розробити стратегії для своїх клієнтів на реальному анонімізованому кейсі. За майже годину студенти розробили стратегію захисту, і я подумав: «Нашим процесуальним опонентам є чому повчитись у моїх студентів у частині підготовки та обґрунтування правової позиції».
Багато з моїх студентів проживають за кордоном і навчаються паралельно у двох вишах — в Україні та країнах їхнього перебування. Така ситуація може призвести до погіршення ситуації у майбутньому, коли перед випускниками постане вибір — повертатися додому або залишатися за кордоном. Для юридичних фірм, які постійно шукають молоді таланти, постане питання: що ми можемо запропонувати молодому правнику, щоб він чи вона повернулися у країну, де йде війна, та невідомо, коли вона закінчиться і скільки часу буде потрібно країні, щоб відновитися після перемоги. Ми розуміємо, що чим довше молодь житиме за кордоном, тим міцнішими ставатимуть зв’язки там, а зв’язок з Україною буде здебільшого з інформаційних джерел і спогадів з минулого. На жаль, конкурувати з іноземними юридичними фірмами, які пропонують більшу стабільність та цілковиту безпеку, ми не можемо. А наша талановита і працьовита молодь з вищою освітою, знанням іноземної мови та бажанням розвиватися професійно буде мати неабиякий попит.
Для тих, хто вирішить будувати кар’єру в Україні, ми можемо пропонувати опцію онлайн-роботи. В Asters вона є, але зі свого досвіду можу сказати, що ефективно працювати можуть юристи не усіх практик. Наприклад, судова та кримінальна практики здебільшого потребують фізичної присутності в офісі. Звичайно, є можливість провести судове засідання онлайн, але ознайомитися з матеріалами справи віддалено неможливо. Якщо ми говоримо про вчорашніх студентів, які до цього не мали досвіду роботи, то їм складніше буде адаптуватися до роботи в команді, адже онлайн-спілкування не замінить особистого контакту, можливості тут і зараз порадитися зі старшими колегами тощо.
Повномасштабне вторгнення спричинило кризу кадрів, яка, найімовірніше, буде більш відчутною у найближчому майбутньому. Сподіваюся, що, маючи досвід попередніх криз у країні та того, як ринок вистояв і відновився у перший рік великої війни, ми зможемо знайти ефективні рішення та вибудувати стратегії як відповідь на безпрецедентний виклик.