07 серпня 2024, 11:30

Що чекає юристів у 2050 році?

Опубліковано в №5–6 (783–784)

Олег Дерлюк
Олег Дерлюк «Stron Legal Services» керуючий партнер

Штучний інтелект: хороший слуга — поганий господар?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юриспруденція має давні корені: від Кодексу Хаммурапі до Білої книги зі штучного інтелекту — майже всі найважливіші книги людства були підписані правителями або політиками, але складені юристами. Віками зміни в технологічному укладі накопичувалися настільки повільно, що протягом життя одного покоління були непомітні. Аграрна революція, яка забезпечила перехід людства від збирання і полювання до землеробства і тваринництва, тривала десятки тисяч років, а індустріальна, що дала світові паровий двигун, залізницю й електрику — століття. В епоху цифрової революції прогрес розвивається настільки швидко, що щойно отримані знання і навички втрачають актуальність протягом кількох наступних років.

Sapiens Useless?

Чи зможемо ми заглянути в 25-річну перспективу трансформації юридичного бізнесу у зв’язку з цифровою революцією, щоб бути готовими до нових викликів? Чи можливе повне зникнення професії юриста у зв’язку з розвитком ШІ?

Страх перед прогресом — явище не нове. Людина часто повставала проти машин, які сама ж створювала для полегшення свого життя. Наприклад, на початку XIX століття у Великій Британії ремісники і ткачі, які втрачали роботу через впровадження ткацьких верстатів, напали на власні фабрики та руйнували машини. Відоме в історії як повстання луддитів і стало прикладом протесту робітників проти впровадження нових технологій.

Таке відбувалося багато разів до них і після, і побоювання луддитів мали під собою підстави. Зникали не лише професії, але й цілі напрями економіки: зникли ремісники, інквізитори, книжкові переписувачі, пейджингові компанії, фотоательє. Здається, останні дні доживають роздрібна торгівля та друковані ЗМІ. Але з'явилися електрики, космонавти, оператори дронів, блокчейн, криптовалюти, стрімінгові платформи тощо.

Людина обґрунтовано побоюється конкуренції зі ШІ — зовсім скоро він перевершить людину в розв’язанні більшості когнітивних завдань. Багато професій або зникнуть, або людина буде повністю замінена машиною. Сучасні луддити — американські трейдери, що ініціювали позов, у якому судяться проти алгоритмічної торгівлі, оскільки вона дискримінує людей, що не здатні так швидко обробляти інформацію та приймати рішення у трейдингу.

Нова ера

Будьмо відвертими, класичний юридичний бізнес останніми десятиліттями вже зазнав значних змін. Змінилася форма: юридичні бюро, що вражають відвідувачів класичним інтер’єром і табличками про отримані дипломи та нагороди, адвокати, які зберігають у пам’яті юридичні прецеденти, існують зараз радше у голлівудських фільмах. На зміну їм прийшли компанії з юристами, здатними створювати документи, юридичні факти або подавати позови, перебуваючи в потязі або в Карпатах.

Змінилася й структура попиту на юридичні послуги. З одного боку, юристи отримали на обслуговування інноваційну цифрову економіку, де щороку з’являються нові стартапи, виклики і загрози, де юрист постійно ходить по «цілині». З іншого — доступність інформації дає змогу бізнесу обходитися без порад юриста, отримувати онлайн-консультації, черпаючи інформацію у глобальній мережі.

Шовк королівських адвокатів країн Співдружності все ще захоплює, але з 2002 року Велика Британія стала піонером електронного правосуддя, яке включає електронне управління справами, онлайн-подачу документів, відеоконференції та інші інновації, що роблять судові процедури більш ефективними та доступними. Віртуальні зали суду, віддалений доступ дають можливість для суддів, адвокатів і сторін працювати з документами і брати участь у слуханнях з будь-якого місця з доступом до інтернету.

У майбутньому ШІ ці процеси лише посилить: будуть автоматизовані рутинні юридичні процеси, зросте швидкість пошуку і якість аналізу правової інформації, судових рішень і прецедентів. Це може допомогти у розробці стратегій справи, прогнозуванні можливих результатів судових процесів і скороченні часу.

Розглядається використання технологій електронних суддів, які є штучними інтелектуальними системами, здатними приймати рішення у судових справах на основі алгоритмів та аналізу даних. Поки що ця ідея дуже дискусійна. Її прихильники вважають, що судові роботи можуть допомогти знизити навантаження на суддів, автоматизувати стандартні однотипні рішення. ШІ може швидше, ніж людина, обробляти величезні обсяги інформації, забезпечити неупередженість і виключити людські помилки.

Але саме це робить використання судових роботів далекою перспективою: ШІ поки не здатен до емпатії і не може враховувати людські емоції, складні соціальні контексти, які можуть бути важливі при прийнятті судових рішень. Судді часто приймають рішення, спираючись на моральні та етичні принципи, що складно алгоритмізувати.

Цифрова економіка генерує не тільки значну кількість професій, але і нові типи цифрових правопорушень (кіберзлочинність і фішинг, кібератаки, хакерство, кібершпигунство і кібертероризм), які створюють потребу в реагуванні на них.

Перекладання відповідальності з уряду на бізнес

Поки що уряди, правоохоронні системи не встигають своєчасно реагувати на нові явища. Боротьба зі злочинами у цифровій економіці вимагає не лише ефективного захисту інформаційних систем, а й грамотної регуляції та міжнародного співробітництва. Водночас уряди вводять взаємний автоматичний обмін даними, що дає змогу країнам обмінюватися фінансовою інформацією, щоб боротися з податковими ухиленнями, відмиванням грошей та іншими фінансовими злочинами: «свої» (точніше наші) гроші уряди захищають ефективніше, ніж приватні кошти.

Свою інституційну неспроможність держструктури перекладають на приватні, зобов’язуючи банки, фінансові установи, криптовалютні сервіси і навіть юридичні компанії виконувати функції, початково їм не властиві, які суперечать їхнім бізнес-цілям: ідентифікація та перевірка клієнтів (KYC), AML (Anti-Money Laundering), повідомлення про підозрілі операції (SAR), оцінка ризиків, пов’язаних із клієнтами.

Уряди скорочують свої витрати і перекладають відповідальність на приватний бізнес, покладаючи на нього прийняття рішень про доцільність проведення операцій клієнтів, які можуть йти врозріз із їхнім комерційним інтересом і навіть з їхніми професійними обов’язками перед клієнтом (банківська та адвокатська таємниця).

Проте перекладання таких функцій державних органів приватним структурам буде означати, що в найближчому майбутньому функціонуватиме приватний бізнес, що дає змогу запобігати і розслідувати фінансові злочини у приватному секторі, де не вистачає часу й ресурсів у правоохоронних держсистем. Варто зазначити, що зараз такі функції ефективно виконують платіжні системи відповідно до правил VISA та Mastercard, зобов’язуючи мерчантів повертати клієнтам гроші, несанкціоновано списані з їхніх карток.

Хто виживе?

Вважаємо, що виживуть ті юридичні бізнеси, які будуть пропонувати клієнтам комплексні універсальні рішення, охоплюватимуть одразу кілька сфер, наприклад, міжнародне структурування бізнесу у сфері висококонкурентних фінансових технологій, електронної комерції та IT-рішень, податкове планування, кібербезпеку, комплаєнс. Саме такі послуги надає своїм клієнтам юридична компанія Stron Legal Services.

Поки що рефлексія урядів на теми ризиків, пов’язаних із використанням ШІ, відображає лише тривогу, а не рішення. Країнам доведеться зробити непростий вибір — обмежувати інновації у своїх країнах, поки не будуть розроблені етичні та юридичні стандарти, або стати аутсайдером у світовій гонці озброєнь, програвши країнам, у яких не переймаються етичними принципами, правами людини, порушенням приватності і не вважають людське життя цінністю.

Адже штучне стримування розвитку технологій ШІ в одних країнах буде створювати невиправдані конкурентні переваги в інших.

Щодо можливості вести бізнес із Карпатських гір насправді означає прямо протилежне — залученість юристів у бізнес-процеси клієнта 24/7 і готовність відповідати на запити, що виникають, незалежно від різниці в часі, національних свят і наявності електрики.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати