08 серпня 2024, 11:34

Вплив лідерства на ефективність роботи команди

Опубліковано в №5–6 (783–784)

Євген Ріяко
Євген Ріяко «ЮК RIYAKO & PARTNERS» керуючий партнер

Юридичний бізнес — передусім бізнес. Тут працюють всі ті самі закони, як і в бізнесі, та є всі ті самі болі. Потрібно підкреслити, що юридична компанія — це на 99% про команду спеціалістів, яким зараз цікаво працювати разом. Якщо іншим видам бізнесу потрібні обладнання, землі, офісні приміщення чи значні оборотні бюджети, то нам, юристам, потрібні лише юристи. Та знання менеджера, як із ними працювати.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наступною відмінністю цієї сфери є особливість нашої основи, нашої команди — ми всі люди творчі. А це дуже важливе уточнення. Кожен юрист мріє стати видатним, заробити багато грошей і щоб з його словом не сперечалися.

І як балансувати між інтересами творчих особистостей та інтересами компанії? Один з ефективних інструментів — це лідерство керуючого партнера чи керівника практики.

Що таке лідерство

Якщо загуглити «Що таке лідерство», то можна знайти багато дефініцій, які зводяться до одного сенсу. Лідерство — це коли працюєш більше, ніж інші, працюєш краще, ніж інші, та отримуєш від цього кращі, ніж у інших, результати. Тому жодних секретів тут немає: хочеш бути лідером — будь ним.

Керуючий партнер повинен бути кращим юристом, кращим менеджером, кращим рекрутером та HRом, кращим сейлзом і бідішніком, знатися на маркетингу та піарі, фінансах і психології. Не більше, лише ці пункти (тут повинен бути смайлик).

Спочатку це може здаватися нереальним, але якщо подивитися на всі успішні юридичні компанії, то саме такими і є їхні керівники — вони є якісними лідерами. Пояснення тут доволі логічні.

Лідерство тут і зараз

Навіщо бути лідером у практиці? Відповідь дуже проста — тебе перестануть поважати у команді й у кінцевому результаті підуть до іншої компанії. Так, вміти делегувати потрібно, але не можна загратися з цим і віддати команді всі таски. Я, наприклад, у кримінальній практиці компанії веду повноцінно проєкти разом із колегами. Звичайно, кримінальні лоєри вищої ланки не друкують документи, а більше роблять брейн-шторми та говорять, коли потрібно говорити (суди, слідчі дії).

За моїм білінгом я витрачаю близько 40% часу на роботу «в полі». Можливо, це забагато для керівника. Але цього вимагає кримінальна практика. Плюс я дуже люблю працювати особисто, це мій наркотик.

Те саме стосується і маркетингу, фінансів і всього іншого дуже потрібного. З одного боку, звичайно, що самостійно, без участі професіоналів неможливо у всьому розібратися. Але якщо цьому не вчитися (всім видам менеджменту), ми не зможемо спілкуватися ефективно з цими вузькими спеціалістами. З іншого боку, команда повинна бачити і чути, що її лідер вміє будувати стратегію і має на те знання.

Остання значна складова — це продажі. А саме магія спілкування з клієнтами, магія будування відносин із ринком. У будь-якому бізнесі кращий сейлз — це керівник, це логічно, бо він не зміг би побудувати бізнес. Цей талант неможливо передати, але необхідно показувати приклад і ділитися досвідом.

Також саме керівник повинен показувати приклади спілкування з клієнтом у будь-якій ситуації, зокрема і у кризових. Впевнений, що будь-якому керівнику знайомий досвід витягування ситуації від втрати клієнта (частіше це про фейли команди) до виправлення ситуації та задоволеного клієнта у підсумку.

Стратегічні питання

Вище були наведені приклади оперативного лідерства тут і зараз. Але потрібно займатися і стратегічним лідерством. Я не знаю, як у інших, для мене це відповідь на три запитання: «Куди ми йдемо?», «Як діяти, якщо я завтра залишуся без команди?» та «Що робити, якщо різко зменшаться обсяги замовлень?».

Для цих цілей я розробив дашборд/дороговказ. Там більше про букви, ніж цифри. У ньому закладені у наочному вигляді наші головні рішення та стратегічні цілі.

Я реалізував цю роботу так. Кожного тижня я приділяю хвилин 20, щоб передивитися всі ці позиції та прийняти одне з двох рішень: «Все йде нормально, зміни не потрібні» чи «Спробуємо нову ідею».

Після такої роботи вибудовується логічний ланцюг: я впевнений у тому, куди рухається компанія та кожен у ній, а команда зі свого боку це відчуває та розуміє, що керівник постійно над цим працює. Звичайно, це потрібно додатково транслювати під час командних чи індивідуальних комунікацій.

Лідерство дорівнює ефективність і мотивація команди

Всі чудово розуміють, що тільки особистий приклад, тільки лідерство дають можливість керівнику показувати, як треба себе поводити і наскільки ефективно потрібно працювати.

Лише особиста поведінка як еталон дозволяє поставити питання ефективності до інших. Не питання відповідності «посадовій інструкції», а саме ефективності.

Саме розуміння, що керівник робить більше, додатково стимулює бути не гіршим, а можливо, і десь кращим за нього. Для деяких у команді дух правильного суперництва дозволяє знаходити потрібні сили. Але ця гіпотеза працює за умови фінансової задоволеності співробітників.

А далі це працює, як вогник маяка, який вказує, куди потрібно рухатися для розвитку. Кожен у команді бачить, що прийти до успіху можна через працю, багато праці.

Приналежність до бренду

І наостанок про нематеріальне, що також тримає людей у компанії. Кожен хоче працювати з кращими. Людині властиво бажати належати до брендів. У юридичній сфері також є бренди-компанії, але передусім це люди. Тому формування лідера як бренду, що майже тотожні поняття серед лоєрів, встановлює більш високі критерії лояльності у команди. Команді просто подобається працювати під керівництвом крутого та відомого юриста-бренду. Це не завжди раціо, але це завжди працює саме так.

У сухому підсумку лідерство — це знати більше, працювати більше, задавати тон поведінки та принципам при прийнятті рішень — бути тим, хто кращий у певній спільноті. Лідерство формує правильну атмосферу, де всі або намагаються наздогнати першого, або кайфують, працюючи разом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати