В прошлых колонках я говорил о том, что юрфирмам, только начинающим путь к славе и клиентам, имена которых у всех на устах, поначалу не следует терзаться вопросами маркетинга, а просто спокойно работать.
Ледве не всі спрогнозовані в 2012 році тенденції на рік прийдешній справдилися: кризові стадії економічного розвитку останніх трьох років у 2013 році остаточно перерозподілили сфери і практики юридичної діяльності на користь конфліктних її напрямів.
Перший крок – для зняття навантаження на суди сторона (заявник/ позивач/ керуючий санацією) на вимогу суду повинна буде завчасно направляти суду електронною поштою проекти процесуальних документів, що мають бути ухвалені в судовому засіданні (ухвали про відкриття провадження по справі тощо).
Підбиваючи підсумки 2013 року, можна констатувати подальший розвиток і модернізацію юридичного бізнесу України, як і залишення в стані лідируючих – судової практики та практики вирішення спорів.
Реформування судової системи України, яке було розпочато в 2010 році прийняттям Закону «Про судоустрій і статус суддів», триває, проте таких численних змін, що відбулися в попередні роки, у 2013-му ми не спостерігали.
Як відомо, сторона судового процесу має право на компенсацію судових витрат, до яких входять, серед іншого, витрати на правову допомогу і витрати на проїзд до місця судового розгляду, а також найм житла.
Рік, що минає, донедавна відзначався поступом реформ, започаткованих ще в попередні роки, хоча й дещо повільним та не завжди послідовним. Уперше за останні роки поліпшився рейтинг України за критерієм умов ведення бізнесу України, оприлюднений Світовим банком.
Аналізуючи стан нашої практики «Нерухомість і будівництво», можемо констатувати, що в 2013 році запити на юридичні послуги в сфері нерухомості та будівництва зросли як у кількісному, так і в якісному плані.
З набранням чинності у 2013 році Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-ІV та низкою нормативноправових актів відбулися глобальні зміни у сфері реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Практика банківського та фінансового права у 2013 році зазнала часткових змін, чому сприяла низка законодавчих новел.
У сфері антимонопольного регулювання 2013 рік характеризується законодавчою стабільністю та відсутністю якихось суттєвих змін.
На наш погляд, практика антимонопольного/конкурентного права, незважаючи на складну економічну ситуацію в країні, продовжувала розвиватися в 2013 році досить стабільно.
За останні декілька років практика антимонопольного й конкурентного права користується значним попитом серед представників бізнесу. На сьогодні суб’єкти господарювання достатньо обізнані з діяльністю Антимонопольного комітету України, які він має повноваження, які штрафні санкції може накладати за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Стан антимонопольної практики в році, що минає, загалом не відрізнявся суттєво від 2012-го. Одним з наслідків посилення Антимонопольним комітетом боротьби з порушеннями конкуренційного законодавства стало підвищення правової обізнаності вітчизняного бізнесу.
Рік, що минає, був для антимонопольної практики надзвичайно цікавим та багатим на події. Звичайно ж, головним ньюсмейкером року у практиці був і залишається Антимонопольний комітет України.
Одна з важливих складових права на землю – це його сталість і захищеність. Ніхто з суб’єктів права на землю не може бути позбавлений свого права на земельну ділянку інакше, як тільки на підставах, зазначених у законі.
Практика земельного права в 2013 році зумовлена вагомими змінами до законодавства України. Загалом, можна відзначити позитивні тенденції у правовому регулюванні земельних відносин.
Якщо характеризувати практику податкового права, то в 2013 році здійснено належну оцінку тому факту, що для одержання позитивного результату в спорах з податковими органами необхідно докласти серйозних зусиль.
Минулого року практика податкового права розвивалася найшвидше. Велика кількість наших клієнтів зіткнулася з перевірками з боку Міністерства доходів і зборів.
У 2013 році стан судової практики щодо розгляду спорів у галузі податкового права зазнав певних корективів, що було зумовлено, з одного боку, певним тиском на судову систему в зв’язку з існуванням об’єктивних обставин, як-от: недовиконання дохідної частини державного бюджету України.
У 2013 році судова практика розвивалася досить нестабільно, спостерігалися часті зміни основних тенденцій щодо розгляду і вирішення судових спорів.
Протягом 2013 року спостерігалися «масові атаки» суб’єктів господарювання з боку податкових органів, що виявлялися у безпідставному проведені численних позапланових податкових перевірок.
2013 рік для податкової практики був роком змін та роком розчарувань. Зміни були пов’язані із введенням нових механізмів та алгоритмів у оподаткуванні.
На жаль, в Україні податкова система сьогодення залишається невиправдано заплутаною та доволі складною для застосування. Тому питання мінімізації ризику виникнення податкового спору з державою є першочерговим для переважної більшості українських платників податків.
Рік, що минає, мав ключове значення для розвитку однієї з провідних практик ЮФ «ЛЕКСФОР» – практики інтелектуальної власності.
Після офіційної реєстрації торговельної марки та отримання Свідоцтва, що є правоохоронним документом і підтверджує реєстрацію торговельної марки за конкретною фізичною чи юридичною особою, власник торговельної марки набуває в повному обсязі всіх прав на неї, у т.ч. її використання стосовно товарів та послуг, для яких зареєстровано торговельну марку.
Общие тенденции разрешения споров в сфере права интеллектуальной собственности Стоит отметить, что этот год не изобиловал всплеском судебных дел в данной сфере.
Упродовж багатьох років чимало українських компаній не приділяли належної уваги захисту прав інтелектуальної власності, що було пов’язано з різними причинами – від незнання й нерозуміння важливості інтелектуальної власності до втрати довіри до української судової системи.
З кожним роком увага до об’єктів інтелектуальної власності зростає.
Із кожним роком міжнародний арбітраж в Україні стає дедалі популярнішим способом вирішення спорів із іноземним елементом, і рік, що минає, не став винятком у цьому відношенні.
2012 рік юридична спільнота, точніше, та її частина, яка часто стикається у своїй діяльності з процедурами корпоративної реструктуризації або банкрутства підприємств, жила в передчутті набрання чинності новою, прийнятою ще наприкінці 2011 року, редакцією Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Декілька місяців тому на одній міжнародній конференції довелося спілкуватися з колегою з Нідерландів. Оскільки його доповідь стосувалася питання накладення арешту на морські судна, говорили, серед іншого, і про такі арешти в Україні.
На розвиток будь-якої практики часто впливають зміни, що відбуваються у правовому регулюванні. Морське право не є винятком.
Фарміндустрія залишається однією з небагатьох галузей, у якій кількість грошей не зменшується, а лише зростає. Навіть незважаючи на загальний занепад економіки, що позначається на купівельній спроможності населення, український фармринок показує плюс 15% зростання в грошовому вимірі.
Фармацевтична галузь як сфера обігу лікарських засобів та супутніх послуг у 2013 році характеризується стрімким розвитком. Це насамперед пов’язано з необхідністю виконання Україною міжнародних зобов’язань по гармонізації внутрішніх нормативних актів у цій сфері з європейським законодавством.
Перш за все варто зауважити, що законодавець за останні декілька років неодноразово вносив зміни до законодавчих норм, що регулюють порядок дій українських роботодавців у питаннях працевлаштування на своїх підприємствах громадян з інших держав.
Характеризуючи практику діяльності наших фахівців за 2013 рік, можу підсумувати, що переважна більшість звернень клієнтів пов’язана з необхідністю здійснення захисту у справах, що стосуються кримінально-правових аспектів здійснюваної ними господарської діяльності або виконання своїх посадових (службових) обов’язків.
Практика White Collar Crimes у 2013 році розвивалася надзвичайно динамічно, що не в останню чергу пов’язано з надмірною активністю українських правоохоронних і контролюючих органів.
Практика сімейного та спадкового права набуває дедалі більшої популярності серед великих та середніх юридичних фірм.
Прийнятий у 2003 році Закон України «Про телекомунікації» започаткував нові підходи до регулювання в галузі, визначив повноваження регулятора (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації), склад прав та обов’язків операторів та провайдерів телекомунікацій.
Протягом 2013 року митне законодавство України зазнало значних новацій, що стосувалися як структури самих митних органів і обсягу їх повноважень, так і законодавчого врегулювання окремих митних процедур.
Закон України «Про державно-приватне партнерство» набрав чинності ще наприкінці 2010 року. З одного боку, Закон був розроблений на базі модельної структури взаємовідносин у рамках державно-приватного партнерства, загальноприйнятої в більшості розвинених країн світу, та увібрав у себе передовий міжнародний досвід з цього питання.
Протягом останніх декількох років, і особливо в 2012–2013 роках, Україна зробила серйозні кроки в напрямку реформування енергетичного сектору. Приватизація в енергетиці, приєднання до Енергетичного співтовариства і стимулювання «зеленої» енергетики, ймовірно, повинні привернути інтерес інвесторів до українського енергетичного ринку.
В останні роки інтерес до розвитку інституту корпоративної соціальної відповідальності активно зростає.
Як відомо, чинне податкове законодавство передбачає певні пільги для суб’єктів господарювання, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування. Ці пільги було введено з метою стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу в Україні.
6 грудня 2013 року Асоціація правників України відзначила11-ту річницю з дня заснування. Святкування відбувалося в пивному ресторані Golden Gate.
Загалом я позитивно оцінюю динаміку цього року. Для нас він став знаковиму частині кристалізації практик і розвитку профільного напряму – судової практики.
У 2013 році компанія PROXIMA продовжувала розвиватися насамперед у сфері нерухомості, будівництва, судової практики, досудового врегулювання та податкового права.
Фактично юридичний ринок-2013 працює на рівні мінімальної цінової ефективності; гра на пониження змушує шукати простір для прибутку за рахунок зменшення межі собівартості, оптимізації операційних витрат.
Підбиваючи підсумки року, що минає, констатуємо, що він був не простий, однак ми з гордістю можемо сказати, що нам і нашим клієнтам вдалося достойно витримати майже всі виклики.
Другий рік поспіль АО Arzinger обрано офіційним юридичним радником Комітету з охорони здоров’я Європейської бізнес асоціації. Фірма надає постійну експертну підтримку Комітету з питань охорони здоров’я Американської торговельної палати, а також профільній Асоціації виробників інноваційних ліків APRAD.
Репутація для інвесторів – це не порожній звук. Заробити добру репутацію досить складно, а втратити її можна дуже швидко. Про ринок капіталів, який маємо у 2013-му, та на які зміни тут слід сподіватися у 2014 році «Юридичній газеті» розповів радник, керівник практики банківського та фінансового права Адвокатського об’єднання Arzinger Олександр Плотніков.
Міжнародні експерти одностайно вказують на проблему піратства в Україні як на таку, що потребує рішучого розв’язання. Водночас навряд чи це можливо здійснити за допомогою самих лише законодавчих інструментів. Про ці та інші нагальні питання сфери інтелектуальної власності у році, що минає, а також про підсумки роботи у 2013-му та про плани на 2014 рік «Юридичній газеті» розповіла директор Патентно-юридичної компанії IPStyle Марія Ортинська.
Судова система – це частина правопорядку держави в найширшому розумінні цього поняття. Якщо діяльність органів державної влади в певній галузі суспільних відносин неефективна, це призводить до виникнення значних проблем щодо судового захисту порушених прав осіб, пов’язаних із так ою діяльністю.