США – одні з лідерів у світі за кількістю патентних заявок. Сполучені Штати поступаються лише Китаю, який перебуває на першому місці у світі. Щороку патентне відомство США отримує понад 600 тисяч заявок на патентування винаходів та видає близько 300 тисяч патентів. Близько 50% від загальної кількості патентних заявок США – від іноземних компаній. В основному тих, що спеціалізується на розробці програмного забезпечення, обладнанні та послугах бездротового зв'язку, обробці даних, інтегрованих телекомунікаціях, відеосервісах, а також технологічному обладнанні, пристроях зберігання тощо.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Патентна система США допомагає винахідникам, надаючи правову охорону для їх нових ідей. Це заохочує людей інвестувати в нові технології та підтримувати. Охорона цілісності патентної системи США є головною задачею Патентного відомства США (USPTO).
16 квітня 2025 року було оголошено про створення нової робочої групи, покликаної розширити зусилля USPTO щодо зниження загальних загроз патентній системі США. Група отримала назву «Робоча група з виявлення та пом’якшення наслідків патентного шахрайства», і вона «виробляє постійну прихильність агентства обмеження неправомірної діяльності в патентних заявках і процедурах повторної експертизи в USPTO, а також скорочення термінів розгляду патентних заявок», йдеться в пресрелізі.
Метою робочої групи є виявлення та мінімізація загроз патентній системі шляхом: виявлення та розгляду потенційних випадків надання недостовірної інформації в USPTO, а також, за необхідності, застосування адміністративних санкцій для усунення недостовірної інформації, включаючи підроблені підписи; усунення помилок у підтвердженнях гонорарів; моніторингу підозрілих заявок; попередження несанкціонованої юридичної практики особами що не є практикуючими юристами; виконання функцій основної контактної особи в USPTO для повідомлень про потенційні загрози патентній системі; а також адаптації систем і процесів USPTO для реагування на нові шахрайські схеми. USPTO прагне забезпечити, щоб громадськість могла покладатися на повноту та достовірність вмісту патентних заявок.
USPTO також запустило вебсторінку, яка описує дії, що проводяться робочою групою для усунення загроз, і наводить приклади деяких основних загроз, про які потрібно знати. До них, зокрема, належать підроблені підписи; помилкові заяви про пільговий статус; подача «підроблених» патентних заявок, в яких недобросовісні заявники використовують технологію для електронної подачі великих обсягів патентних заявок без наміру отримати патентну охорону і часто без оплати зборів; і несанкціоноване представництво в USPTO.
У розділі даних на сторінці групи говориться, що зусилля зі зниження патентних загроз призвели до виявлення 3900 фальсифікованих підписів з червня 2023 року та анулювання 3300 заявок з жовтня 2024 року; понад 2200 повідомлень про дефіцит мита, відправлених у відповідь на підроблені сертифікати про статус мікропідприємства; і понад 1,8 млн доларів США, зібраних внаслідок розсилки повідомлень про дефіцит мита.
Група також буде відстежувати підозрілі заявки та використовувати процес санкцій для усунення будь-яких виявлених запитів. У двох прикладах попередніх дій, передбачених для усунення позовів в Офісі, один адвокат отримав публічну вимову та був розміщений на випробувальний термін у 12 місяців (In re Yang, провадження № D2024-04 (2 лютого 2024 р.)), а іншого було назавжди усунуто від практики в USPTO (In re Yu, провадження № D2025-01 (20 грудня) 2024 р.)).
Так, у справі Янг USPTO винесло остаточне розпорядження про припинення дії близько 3100 патентних заявок за намір обманути Відомство за допомогою шахрайських «S-підписів» у жовтні 2024 року. У той час у повідомленні USPTO говорилося, що «масштаби цих шахрайських дій є основним згадуванням для зареєстрованих спеціалістів щодо їх зобов’язань відповідно до Правил практики USPTO вживати розумних заходів обережності для захисту своїх облікових даних і попереджати USPTO про будь-які випадки передбачуваного шахрайства».
Практикуюча лікарка Цзе Ян вперше дізналася про те, що її підпис був поставлений на тисячі документів без її відома в жовтні 2022 року, коли Управління з реєстрації та дисципліни (OED) направило їй запит інформації (RFI) щодо ряду сертифікатів мікропідприємств, які перевищили ліміти для такого статусу, встановлені правилами USPTO.
Ян відповіла, що вона не підписувала документи, і надалі повідомила Управління, що були подані «тисячі заявок» з несанкціонованим використанням її підпису. Заявки були подані доктором Ю «Марком» Ваном «або іншою особою, пов’язаною з Марком Ваном або його фірмою Wayne & King IP. Згідно з постановою USPTO, винесеної в лютому 2024 року, Ян знала Вана з 2001 року і познайомилася з ним, коли вони вчилися в одному університеті в Китаї. Вона стверджувала, що довіряла йому як другу, і що він сказав їй, що є патентним агентом з багаторічним досвідом у підготовці та введенні патентних справ. Однак виявилося, що Ван не є зареєстрованим практикуючим спеціалістом і не має ліцензії на юридичну практику.
Перші результати діяльності групи свідчать про економічну ефективність застосованих заходів щодо виявлення недобросовісних заявників, вжитих адміністративних санкцій та усунення загроз.
Використані джерела
Mitigating thre ats to the patent system Mitigating threats to the patent system | USPTO
Examples of threats to the patent system Examples of threats to the patent system | USPTO
Patent system threat detection data Patent system threat detection data | USPTO
Eileen McDermott New USPTO Group to Crack Down on Threats to U.S. Patent System. https://ipwatchdog.com/2025/04/16/uspto-group-crack-down-threats-us-patent-system/id=188276/