У цілому, на сьогодні ми маємо найкращий варіант цього законопроекту, порівняно з тими, які були раніше.
Я вітаю злагоджену роботу всіх учасників «Відкритої розмови», особливо – Держкомтелерадіо та Національну спілку журналістів, які в короткі строки погодили розбіжності, досягли згоди і вийшли на спільний проект закону, який вже зареєстрований у Кабінеті Міністрів України.
5 років минуло відтоді, як почали говорити про роздержавлення друкованих ЗМІ, але робота велася повільно, оскільки не було політичної волі.
Доручення Президента про реформування комунальних ЗМІ стало для редакторів комунальної преси як грім серед ясного неба. Але ми сприйняли цю новину дуже активно, включилися одразу в роботу.
Розділ VII Закону України «Про зайнятість населення» під назвою «Застосування праці іноземців та осіб без громадянства» містить лише одну статтю, що визначає порядок регулювання даного виду трудових відносин такої специфічної категорії суб’єктів, як іноземні громадяни та особи без громадянства. Вбачається, що врегулювати широке коло спірних питань з цього приводу в новій редакції Закону так і не вдалося. Дана нормою є новелою, оскільки в «старій» редакції Закону не містилася. Між тим, розглянемо детальніше запропонований законодавцем порядок регулювання праці іноземних осіб на території України.
Відповідно до ч. 7 ст. 179 Кодексу законів про працю України відпустки для догляду за дитиною, крім матері, можуть бути використані також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.
У рішенні ЄСПЛ «АГОСІ проти Об’єднаного Королівства» наголошується на необхідності встановлення відношення пропорційності між можливістю застосування, характером заходів з обмеження права власності та метою, що має бути досягнута в результаті такого застосування.
Терміну «обопільна вина» українським законодавством нормативного визначення не надано. На практиці під цим поняттям вбачається наявність у діях усіх учасників дорожньо-транспортної пригоди вини в її спричиненні.
Облігація є цінним папером, що посвідчує відносини позики між її власником (кредитором або інвестором) та особою, що її випустила (позичальником або емітентом). Головна її цінність полягає в тому, що вона є найдієвішим та найефективнішим інструментом, який дозволяє, не перерозподіляючи власність, акумулювати кошти інвесторів і забезпечити організації доступ на ринок капіталів.
В Україні на сьогодні ми маємо зручний інструмент, який діє в усьому світі – дорадчі служби. Цей інструмент добре підтримує держава.
У 2012 році Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад підтримала ініціативу Міністерства аграрної політики «Рідне село». Суть цієї підтримки така: ми зрозуміли, що саме кооператив може стати економічною складовою на селі.
Питання оподаткування операцій з набуття права вимоги боргу за договорами про відступлення права вимоги є неоднозначними, незважаючи на наявні в Податковому кодексі України норми, які його регулюють.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Тому будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.
На сьогодні податкові органи активно використовують визнання договорів із контрагентами нікчемними в своїх актах податкової перевірки для донарахування податкових зобов’язань. Підставами для визнання договорів нікчемними в більшості випадків є визнання державною податковою службою тих чи інших компаній фіктивними або несплата (часткова) сплата податків контрагентами (субконтрагентами) платника податків за ланцюгом постачальників.
На сьогодні досить поширеною, однозначною і стандартною є практика податкових органів щодо встановлення договорів, укладених суб’єктами господарювання, нікчемними та застосування до суб’єктів господарювання наслідків у вигляді донарахування сум податкового зобов’язання податку на додану вартість та податку на прибуток.
З’ясування реальності (фактичного здійснення) господарських операцій стало, по суті, новим стандартом для оцінки правомірності формування платниками податків витрат для цілей податку на прибуток та податкового кредиту з ПДВ. Слід очікувати, що в практиці податкових органів заперечення факту реальності господарських операцій поступово замінить собою практику визнання договорів недійсними або нікчемними.
Відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах та відповідно до законів України.
Одним з аспектів порушеної проблеми є складність оскарження матеріалів перевірки за відсутності (до прийняття) податкових повідомлень-рішень. Суди ніяк не погоджуються, що акт документальної перевірки в прямому сенсі є результатом документування і, водночас, актом індивідуальної дії, що міг би бути предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства.
Перевагами проформ ФІДІК є низка факторів. Зокрема, сюди можна віднести те, що ці проформи – визнані міжнародні стандарти, які об’єднують кращі світові практики реалізації інвестиційно-будівельних проектів.
На сьогодні існує дві ключові проблеми. Перша з них полягає у розриві юридичної та технічної складових нерухомості, що деякою мірою нівелювало гарантію презумпції правомірності набуття прав і вчинення правочинів щодо нерухомості, оскільки інвентаризаційні справи, з яких можна прослідкувати всю технічну історію об’єкта нерухомості, залишилися в архівах БТІ, а новий Реєстр прав фактично порожній.
Закон від 04.07.2012 № 5042-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства про цінні папери», більшість положень якого набрали чинності з початку цього року, суттєво посилює контроль за фондовим ринком України.
Закон № 5042-VI посилює контроль та встановлює додаткові вимоги, обмеження і процедури, які стосуються реклами цінних паперів.
Часто роботодавці з метою оптимізації витрат на оплату праці пропонують своїм робітникам працю без офіційного оформлення, не заводять на них трудові книжки або не роблять записи в наявних. Так, коли людина вперше шукає роботу або коли вже втратила надію її знайти, вона ладна погодитися працювати і без занесення відомостей про працю до трудової.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗПП) передбачено обов’язкове додержання письмової форми трудового договору з фізичною особою, тобто роботодавцем.
Законодавець захистив працездатних осіб від проявів дискримінації шляхом заборони висування будь-яких вимог дискримінаційного характеру в оголошеннях (рекламі) про вакансії. Виходячи зі змісту Рішення Конституційного Суду № 2-рп/2012, за логікою законодавця, обираючи працівника, роботодавець позбавлений права вимагати навіть інформацію про освіту та професійні якості фахівця.
Нещодавно в одному з інтерв’ю, опублікованому в «Юридичній газеті», прозвучала думка про те, що будівництво додатково розвиває понад 20 суміжних галузей. Отже, можна з упевненістю говорити про соціальну значущість цієї сфери.
Дискусія щодо практики визнання господарських договорів нереальними в обхід положень статті 228 Цивільного кодексу України (далі – ЦК), на підставі чого податкова служба здійснює стягнення податкових зобов’язань, стосується фундаментальних засад правової системи України, серед яких принципи державних гарантій виконання зобов’язань і принцип справедливого та ефективного судового розгляду.
Аутстаффінг має низку переваг для компанії-замовника порівняно зі звичайним працевлаштуванням.
Чинне трудове законодавство України надає право батькові, бабі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, використати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Так, відповідно до статті 18 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР та статті 179 Кодексу законів про працю України відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може використати повністю або частинами також батько дитини, баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною.
Юристами неодноразово порушувалося питання необхідності врегулювання на законодавчому рівні послуг з надання персоналу. Хоча на ринку такі послуги набули значного поширення, до прийняття Податкового кодексу України (далі – ПКУ) жодних посилань на послуги з надання персоналу в законодавстві не було. Подальше врегулювання послуг з надання персоналу набуло розвитку з прийняттям нової редакції Закону України «Про зайнятість населення», яка встановила вимоги до провадження такої діяльності.
1 січня 2013 року набрала чинності нова редакція Закону України «Про зайнятість населення», прийнята 5 липня 2012 року (далі – Закон), якою було внесено декілька значних змін до українського законодавства про працю, у тому числі, встановлено нову обов’язкову квоту працевлаштування та більш докладне регулювання діяльності з надання послуг із посередництва у працевлаштуванні та надання персоналу.
З 1 січня 2013 року набрав чинності новий Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року № 5067-VI, який встановив нові правила гри на ринку праці. Закон уперше на законодавчому рівні регламентує порядок надання аутсорсингових послуг в Україні.
Правове регулювання суспільно-трудових відносин, обумовлених та пов’язаних з використанням найманої праці, здійснюють органи державної влади, місцевого самоврядування, уповноважені посадові особи.
Необхідність удосконалення законодавства про зайнятість назріла в Україні давно, оскільки ринок праці, який безпосередньо пов’язаний з іншими ринками, потребував нагального впровадження таких механізмів державно-правового регулювання, які б не тільки враховували зміни, що вже сталися у сфері зайнятості населення, а й уможливлювали б гнучкі підходи у реаліях майбутнього.
Митним кодексом України передбачено можливість застосування конфіскації товарів чи транспортних засобів як адміністративного стягнення за порушення митних правил, незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення (частина 3 статті 465 Митного кодексу України).
Нерідко трапляються випадки, коли в настанні дорожньо-транспортної пригоди винні обидва учасники дорожнього руху. Незважаючи на те, що, з теоретичної точки зору, відшкодування шкоди внаслідок такої пригоди не викликає питань, на практиці реалізації права на отримання відшкодування при спільній вині учасників будуть передувати певні проблеми.
Закон України (далі – ЗУ) від 04.07.2012 р. № 5042-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства про цінні папери» (далі – ЗУ № 5042-VI), який набрав чинності з 01.01.2013 р., прийнятий з очевидною метою розширити повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – НКЦПФР), посилити тиск на учасників фондового ринку та на осіб, які здійснюють операції з цінними паперами. Прийняття даного Закону є яскравим прикладом того, як слова чинної влади щодо зменшення втручання чиновників у бізнес реально розходяться зі справами.
Державним комітетом телебачення і радіомовлення України спільно з Національною спілкою журналістів України та медіа-юристами доопрацьовано проект закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Норми документа і його подальшу реалізацію обговорювали фахівці під час 14-го засідання Міжвідомчої робочої групи з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів, яка діє в рамках програми «Відкрита розмова».
Питання залучення коштів у будівельну галузь свого часу постає чи не перед кожним забудовником і девелопером. Так, на сьогодні діє значна кількість механізмів залучення коштів, однак більша частина з них морально та технічно застаріла або ж не відповідає вимогам інвесторів у частині захисту їхніх прав.
Наприкінці минулого року народні депутати прийняли нову редакцію Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію», і вже 19 січня 2013 року документ набрав чинності. Очікується, що Закон у сучасному вигляді надасть друге дихання кооперативному руху на селі. Питання реалізації цього документа було обговорено на засіданні Національного прес-клубі з аграрних питань, який здійснює просвітницьку програму «Моя земля – моє право».
Готелі й ресторани люблять бренди. А бренд сьогодні – це вже не тільки і не стільки ім’я, як стиль. І його секрети можуть бути привабливим товаром на ринку.
Цікаво спостерігати за діяльністю мережевого бізнесу з правового погляду. Щоденний обсяг товарообороту, надання послуг і поточна діяльність суб’єктів господарської діяльності іноді просто вражають. Проте за ширмою торговельного залу розпочинається низка договірної та адміністративної роботи, активними учасниками якої є й юристи.
Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, тощо