Поняття аутстаффінгу
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Аутстаффінг (англ. outstaffing; також трапляються умовні терміни «лізинг персоналу» (англ. personnel leasing), «оренда персоналу», «надання персоналу») можна визначити як тимчасове надання персоналу компанією-виконавцем (далі – рекрутингове агентство) у користування компанії-замовникові для виконання певних завдань і функцій у останньої. При цьому такий персонал наймається і перебуває у трудових відносинах виключно з рекрутинговим агентством, хоча фактично трудові функції виконуються в замовника.
Переваги аутстаффінгу
Аутстаффінг має низку переваг для компанії-замовника порівняно зі звичайним працевлаштуванням. По-перше, усі юридичні формальності та ризики, пов’язані з трудовими відносинами, несе рекрутингове агентство, яке наймає персонал, включає його до свого штату, несе зобов’язання з надання передбачених трудовим законодавством гарантій та компенсацій (відпусток, лікарняних, доплат за особливі умови праці тощо), притягає працівників до дисциплінарної чи матеріальної відповідальності.
По-друге, у разі невідповідності наданого персоналу вимогам замовника він може відмовитися від його послуг, уникаючи при цьому досить кропіткої та обтяжливої процедури звільнення. Припиняти трудові відносини з працівниками буде рекрутингове агентство, яке також несе ризик виникнення трудових спорів з ними. Окрім цього, використання орендованого персоналу значно зменшує адміністративно-управлінське навантаження на підприємство замовника, оскільки він не здійснює, зокрема, кадровий облік, нарахування і виплату заробітної плати, утримання і сплату податку на доходи фізичних осіб та зборів на соціальне страхування (єдиного соціального внеску), а також підготовку та подання податкової звітності щодо таких працівників.
Через зазначені переваги правовий інститут аутсаффінгу вже давно користується значною популярністю в країнах Заходу. У деяких із них (наприклад, Австрія, Німеччина, Польща) навіть існують окремі закони, присвячені цьому питанню. В останні роки це явище також набуває популярності в Україні; зокрема, з’явилися рекрутингові агентства, які пропонують послуги з оренди персоналу. Однак до останнього часу в цій сфері існував правовий вакуум, оскільки аутстаффінг не регулювався жодним нормативно-правовим актом (за винятком згадування в Податковому кодексі України). Ситуація змінилася з прийняттям 05.07.2012 р. нової редакції Закону України «Про зайнятість населення» № 5067-VI (набрав чинності 01.01.2013 р., далі – Закон про зайнятість), в якому аутстаффінгу присвячено декілька статей.