09 квітня 2013, 11:43

В Україні найнижчі в Європі санкції в сфері законодавства про працю

Держпраці України здійснює розяснювальну роботу з питань, що належать до її компетенції

Опубліковано в №15 (357)

Валерій Яцкін
Валерій Яцкін Голова Державної інспекції України з питань праці

Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики  з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, тощо


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

 

 Валерію Івановичу, не секрет, що сьогодні в Україні широко використовується наймана праця без належного оформлення, виплата заробітної плати «у конвертах», недотримання гарантованих державою мінімальних гарантій в оплаті праці, спроби роботодавців мінімізувати видатки на оплату праці шляхом збільшення тривалості робочого часу без проведення відповідної оплати. Що є основою таких порушень у більшості випадків?

За оцінками експертів різних інституцій, в Україні 40–50% заробітної плати виплачується працівникам за різноманітними тіньовими схемами. Існує проблема зрівняння офіційних заробітних плат між працівниками різної кваліфікації, встановлення усім працівникам – від найпростіших професій до керівника – окладів (ставок) на рівні мінімальної заробітної плати, особливо на підприємствах, в установах, організаціях, що не входять до сфери галузевих угод. З великою кількістю працівників роботодавці взагалі не укладають трудові угоди з метою мінімізації витрат та отримання максимального прибутку. Крім того, роботодавець в Україні на сьогодні має економічну вигоду від затримки виплати заробітної плати, виплати заробітної плати в розмірах, менших, ніж передбачено законодавством, виплати заробітної плати «у конвертах», неоформлення трудових відносин. Така ситуація порушує права працюючого населення й не сприяє надходженню коштів до бюджетів усіх рівнів і Пенсійного фонду України. Унаслідок несплати податків, внесків з тіньових доходів країна втрачає мільярди гривень доходів до державного бюджету, Пенсійного та інших страхових фондів, а працівники залишаються без відповідного соціального захисту і належного в майбутньому пенсійного забезпечення.

Україна має найнижчі штрафні санкції з-поміж країн Європи за порушення законодавства про працю, у тому числі й за несвоєчасну та не в повному обсязі виплату заробітної плати, недотримання мінімальних державних гарантій. Водночас у країнах Європи мінімальні штрафні санкції за зазначені порушення становлять відповідно від 8300 грн (Болгарія) до 100 000 грн (Чехія), максимальні від 83 000 грн (Болгарія) до 200 0000 грн (Словаччина).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати