Цікаво спостерігати за діяльністю мережевого бізнесу з правового погляду. Щоденний обсяг товарообороту, надання послуг і поточна діяльність суб’єктів господарської діяльності іноді просто вражають. Проте за ширмою торговельного залу розпочинається низка договірної та адміністративної роботи, активними учасниками якої є й юристи.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Робота юриста в мережевому бізнесі потребує широкого спектру знань, що часто не обмежуються лише обізнаністю у правових нормах. Оскільки великий бізнес не завжди може повністю покластися на свої сили при вирішенні поточних питань, доводиться залучати зовнішніх консультантів. Утім, на сьогодні існує практика вирішення робочих завдань власними ресурсами, що потребує від працівників високої кваліфікації та необхідних навиків.
З огляду на мережевість бізнесу, про обсяги роботи і завдання юристів залишається лише здогадуватися. Тож для висвітлення певних питань «Юридична газета» звернулася до керівника юридичного департаменту Групи компаній FozzyGroup Андрія Журжія.
Андрію Валерійовичу, чому Ви почали працювати inhouselawyer?
Чіткої мети працювати inhouselawyer у мене не було, так склалися обставини. Перший практичний досвід я отримав у юридичній клініці, що діяла при Одеській юридичній академії. Уже будучи студентом третього курсу шукав собі роботу і, як результат, влаштувався працювати inhouselawyer.
Кожен студент прагне працювати у великій компанії чи юридичній фірмі. І я не був винятком. Саме тому, коли мені запропонували посаду юриста в продуктовому магазині, я відмовився. Але через певний час все ж вирішив прийняти цю пропозицію.
Магазином виявилася регіональна група компаній «Фортуна», що займалася реалізацією продуктів харчування. Спочатку я виконував обов’язки помічника юриста, а вже за рік очолив юридичний відділ. Так розпочалася моя кар’єра.