09 квітня 2013, 10:58

Правова визначеність: реальність чи ілюзія?

До питання визнання податковими органами договорів недійсними

Опубліковано в №15 (357)

Валерія Тарасенко

Платник податків не може нести відповідальність за достовірність реєстраційних документів третіх осіб, зокрема його контрагентів

Валерія Тарасенко «Павленко і Побережнюк, ПГ» Радник

На сьогодні податкові органи активно використовують визнання договорів із контрагентами нікчемними в своїх актах податкової перевірки для донарахування податкових зобов’язань.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Підставами для визнання договорів нікчемними в більшості випадків є визнання державною податковою службою тих чи інших компаній фіктивними або несплата (часткова) сплата податків контрагентами (субконтрагентами) платника податків за ланцюгом постачальників.

Нікчемність договорів, укладених із такими контрагентами, податкові органи визнають в актах податкової перевірки без посилання на будь-які документи, які підтверджують нікчемність таких договорів. Відповідно, податкові органи не визнають витрати та сформований ПДВ кредит за такими договорами та, відповідно, виносять податкові повідомлення рішення із донарахованим зобов’язанням та штрафними санкціями.

Такі дії податкових органів суперечать діючому законодавству та є неправомірними, з огляду на наступне:

Податковий орган є органом державної влади, а тому він та його посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України). Податковий кодекс України або інші закони не передбачають право органу державної податкової служби самостійно визнавати нікчемними правочини і дані, вказані платником податків у податкових деклараціях.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0