09 квітня 2013, 10:52

Франчайзинг у готельному і ресторанному бізнесі

Клуб HOTELIERO знову обговорює актуальні фінансові та правові питання

Опубліковано в №15 (357)

Готелі й ресторани люблять бренди. А бренд сьогодні – це вже не тільки і не стільки ім’я, як стиль. І його секрети можуть бути привабливим товаром на ринку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


29 березня цього року в київському бутик-готелі «Воздвиженський» відбулося чергове ранкове засідання Комітету фінансів і права Клубу HOTELIERO. Цього разу обговорювали актуальні питання франчайзингу як перспективного напрямку розвитку готельного і ресторанного бізнесу. Економічні та юридичні аспекти теми у своїх доповідях порушили спікери – Лада Шелковнікова, керівник практики готельного і ресторанного бізнесу Адвокатського об’єднання Arzinger, та Олександр Ногачевський, віце-президент Федерації розвитку франчайзингу України.

У фокусі обговорення були світові тенденції та бізнес-концепції, а також український досвід. Практичні поради для ведення бізнесу франчайзерами і франчайзі ґрунтувалися на реальних прикладах переговорів та їх результатах.

 

Якщо франчайзинг вам потрібний

До усвідомлення потреби у бренді для свого об’єкта інвестор може йти різними шляхами: чи то від першої цеглини у фундаменті майбутнього бізнесу, чи то вже на етапі надбудов до розвинутої справи. І коли рішення про залучення бренду все-таки прийнято, постає вибір – на яких умовах це здійснити. За словами пані Шелковнікової, практика пропонує щонайменше два варіанти: управління і франчайзинг. Обидва мають свої переваги та недоліки, які мусить враховувати підприємець і робити вибір відповідно до власних інтересів та ідей майбутнього розвитку.

Порівняльними перевагами франчайзингу, безумовно, є його вартість (удвічі, а то й утричі нижча від послуг управлінця), свобода франчайзі в управлінні та можливість добровільного припинення договору. Поряд із цим франчайзер не несе відповідальності за успішність справи франчайзі, який веде свій бізнес самостійно і вільний у прийнятті рішень. Однак негативний імідж хоча б одного об’єкта з усієї мережі може сильно вдарити по бренду в цілому. І ще одна особливість франчайзингу: максимальна міра залучення власника. Тут не вдасться лишень інвестувати кошти й отримувати дохід – це той бізнес, яким треба жити.

 

Де шукати бренд?

Світовій практиці відомі способи оптимізації таких пошуків. Ключовим тут є обов’язок бренду мати публічно доступну інформацію про умови співпраці  – так званий проспект для франчайзі (FranchiseDisclosureDocuments або FDD). Він існує для того, аби потенційний франчайзі ще до початку переговорів мав змогу об’єктивно оцінити успішність майбутньої справи і власну готовність працювати на запропонованих умовах. І хоча в Україні ще поки немає вимог до оприлюднення цього документа, у світі така практика вважається ознакою доброго смаку.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати