Дослідники ментального здоров’я з усього світу встановили, що професія юриста входить до десятки професій, представники якої найбільше страждають від стресу. Вчені порахували, що юристи в 3,6 раза частіше хворіють депресією, ніж неюристи, однак у десятки разів менше звертаються по психологічну допомогу.
Сьогодні право жінки на участь у виборах, на працю, опіку над дітьми, у доступі до освіти, право на авторство інавіть бути зазначеною винахідницею у патенті не оспорюється. Але так було не завжди. Щоб ці права і свободи стали невід’ємними для жінок, передували роки йроки боротьби, починаючи з кінця ХІХ століття.
Нещодавно прочитала слова української дизайнерки Аліни Кочаровської, які, на мою думку, характеризують сучасне «Я» української жінки.
Для сучасного юриста вміння бути успішним переговірником — це вже не просто побажання роботодавців чи клієнтів до свого юриста, а необхідний інструмент (musthave) у вирішенні різноманітних завдань.
Скільки ролей може поєднувати в собі сучасна жінка? Бути дружиною, турботливою мамою, кар’єристкою, господинею, подругою, надійною колегою чи просто приділяти час собі, не працюючи зовсім? Відповідь, мабуть, кожна обирає для себе сама.
Війна — це наше теперішнє середовище. Життя не зупиняється. Україна не була і не стала державою із мілітаристською економікою. Втрата контролю, коли від тебе зараз залежить зовсім невелика (порівняно із попереднім життєвим досвідом) частина твого життя.
Образ української жінки сформувався нашою величною історією. Її життя, права, обов’язки, соціальний статус описані істориками. У древніх угодах, законах і приписах, історичних творах закладено основи рівності прав і свобод чоловіка і жінки.
Нещодавно одна з моїх колишніх колег-юристок написала мені і запитала, як керувати людьми «правильно». Наразі вона вже сама очолює невелику команду і, з її власних слів, «це виявилося набагато складніше, аніж робити роботу за всіх самій».
Гендерна рівність є однією з умов справжньої демократії, яка забезпечує рівноправну участь людей незалежно від статі у різних сферах життя і займає центральне місце серед цінностей Організації Об’єднаних Націй. Це не виняток і для України.
Повномасштабне вторгнення росії в Україну змінило життя абсолютно кожної людини в нашій країні, починаючи від немовлят (навіть тих, які ще не народилися на момент 24 лютого 2022 року), і аж до людей похилого віку. Плин життя кожного українця змінився незалежно від його політичних уподобань, рівня доходу, місцезнаходження тощо.
Я не знаю жодного досконалого рецепта успішної команди. Немає такої константи. Скільки б книжок про це не написали, скільки б дисертацій не захистили, скільки б тренінгів не було проведено — це все тільки заходи або спроби з’єднати у коло чи щось інше різних людей із різними навичками та різними світоглядами.
Дистанційка як вимушена відповідь на COVID-19, повномасштабна війна, корупційна складова в закладах освіти, соціальна нерівність, невідповідність підготовки спеціалістів реальним потребам економіки тощо.
Колись один із моїх друзів, перебуваючи у глибокій депресії, звернувся до відомого психіатра й отримав пораду: «Звикайте жити у невизначеності». Ми довго потім сміялися над цією порадою, бо вона дуже відрізнялася від рекомендацій інших фахівців.
Війна суттєво перевизначає життя і світогляд багатьох. Ми змінюємо міста, країни, мову, оточення, роботу. Наші колеги по юридичній професії змінюють дорогі костюми та суддівські мантії на форму ЗСУ, переводять свої стратегічні таланти на військові рейки, створюють потужні волонтерські проєкти, фіксують докази воєнних злочинів росії на деокупованих та прифронтових територіях і роблять багато складної, часто невидимої роботи.
Понад 10 років я практикую як юристка. Моя кар’єра розпочалася на третьому курсі університету, і вже тоді я зрозуміла, що справжній сенс полягає у практичному досвіді.
Час — найцінніший ресурс, який, на жаль, неможливо збільшити чи розширити, так само як і повернути. Щодня ми стикаємося з численними викликами в різних сферах нашого життя, і найчастіше у нас виникає проблема балансу між професійним та особистим.
Багато років тому, під час нашого навчання в KMBS, колишня власниця одного топового українського ЗМІ сказала мені, що хороші новини мало читають, натомість читають погані, скандальні, трагічні. Я намагалася сперечатися і говорити, що потрібно працювати із сенсами, подачею, але статистика була на її боці.
Війна — складне випробування для суспільства в багатьох аспектах. Питання рівних прав, а зокрема гендерної рівності — серед найбільш крихких: чи здатне воно зберегти своє значення в часи сили й несправедливості?
У результаті ліквідації значної кількості банків в останні роки в суди почали надходити численні позови щодо відшкодування шкоди, завданої ліквідованим банкам. При цьому в якості позивачів виступали кредитори самих банків та інші особі.
Відомі юристи-міжнародники із США та України провели у Львові професійний саміт.
Така назва цієї статті не оригінальна, але це перше, що спадає на думку цивіліста при наближенні нового 2024-го. Новий ЦК набрав чинності 20 років тому, і для нашої країни, для українського права це дійсно значимий строк.
З початком повномасштабного вторгнення всі свідомі українці та українки свою енергію, професіоналізм і досвід переналаштували в напрямі допомоги Україні. Адвокатська спільнота, звісно ж, не стояла осторонь. Наші військовослужбовці щодня та навіть щогодини потребують кваліфікованої правничої допомоги, тому деякі юридичні компанії свою сферу послуг поповнили такими практиками, як військове право або захист військовослужбовців.
На переконання Ольги ПРОСЯНЮК, керуючої партнерки АО AVER LEX, членкині робочої групи з питань боротьби з корупцією в Європі (ACE) ECBA, переоцінка лідерства відбулася через опанування невизначеності, що, на її думку, швидше вдається саме жінкам.
Людмила КУСА, керівниця практики вирішення спорів, партнерка Gracers Law Firm, не розділяє лідерство на жіноче та чоловіче і вважає, що головна риса лідера — це казати правду і водночас давати віру в завтрашній день. Про юридичний ринок, роботу компанії під час повномасштабної війни, виклики, які стоять сьогодні перед партнером, та вміння працювати за будь-яких обставин, про зростання у війну кількості сімейних спорів, підтримку власної команди, мрії та плани — в інтерв’ю для ЮГ.
Перше інтерв’ю з Лідією КАРПЛЮК у ролі партнерки Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners». Ми поговорили про те, що додає запалу до професійної боротьби, про виклики, з якими довелося впоратися у процесі кар’єрного зростання, жіноче лідерство, культуру обміну на юридичному ринку та як не вичерпати заряд енергії під час війни.
В інтерв’ю «Юридичній Газеті» Лариса РОГАЧ, голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, розповіла, як її змінила повномасштабна війна, що вона думає про судову систему України, а також чи потрібно впроваджувати досвід закордонних суддів.
Від помічниці юриста до партнерки — такий шлях Ірини КОБЕЦЬ, керівниці судової практики, в Юридичній групі LCF. Золота медаль фізико-математичного ліцею визначила її спосіб мислення. Алгоритмічний підхід — секрет успіху для вирішення складних завдань. Девіз Ірини — шукати нестандартні рішення, мати гнучкий підхід до роботи та не забувати про план Б. У чому ж вона знаходить натхнення та мотивацію у часи війни, поговоримо в інтерв’ю.
Щиро та відкрито — про сім’ї, які переживають випробування війною, та будні сімейного адвоката в нових реаліях. Катерина ВЛАСЮК, правозахисниця жінок, керівниця Адвокатського бюро «Сімейний адвокат Катерина Власюк», розповіла про зміни в компанії за час повномасштабного вторгнення, нові напрями у практиці сімейного права, чому думала про еміграцію в Канаду, а потім вирішила залишитися в Україні, та про свій проєкт допомоги чоловікам і жінкам, які переживають процес розлучення.
Адвокатка захищає права військових, будує сучасний юридичний бізнес і з оптимізмом дивиться у майбутнє. Ми запитали у Ганни ІЩЕНКО, керуючої партнерки АО «Ганна Іщенко і партнери», що таке лідерство під час війни і що буде далі.
Наталія ТИЩЕНКО, керуюча партнерка ЮК NOBILI, членкиня Ради Національної асоціації арбітражних керуючих України, поділилася баченням жіночого лідерства в юридичній професії крізь призму свого досвіду. Про баланс у сфері особистого/ділового життя, навички, must have для жіночого лідерства та перспективи для адвокаток у сучасному світі читайте у нашому інтерв’ю.
В офісі АО «Дмитрієва та партнери» в Києві багато картин. Ті з них, які вдалося роздивитися, мають яскраві кольори та цікаві творчі задумки. Ольга ДМИТРІЄВА, президентка Асоціації адвокатів України, керуюча партнерка АО, каже: «Мистецтво має бути трішки більшим, ніж просто перенесенням реальності зображення, воно має нести певне свято, яке зі свого боку надаватиме піднесення». В інтерв’ю ЮГ вона розповіла про зміни в собі під час повномасштабної війни, роботу АО та про різницю між українськими та європейськими клієнтами.
Про першу серйозну роботу у сфері юриспруденції партнерка Arzinger Лана СІНІЧКІНА згадує з посмішкою та гордістю, адже не кожен на четвертому курсі ВНЗ має таку впевненість і наполегливість, як вона. Що змусило Лану не спати ночами, як вдалося та вдається побороти стереотипи щодо жінок-професіоналок, які важливі якості лідерки з’явилися під час великої війни, говоримо в інтерв’ю.
Ірина НАЗАРОВА, керуюча партнерка ENGARDE, розповіла про зміни як у своїй компанії з початком повномасштабного вторгнення, так і свої особисті та професійні, поділилася баченням розвитку ринку юридичних послуг України та цікавим кейсом про те, як руйнуються партнерства, коли треба змушувати росію платити.
Раніше вирішальними були ділові та менеджерські функції, а зараз надзвичайно важливий збіг у цінностях. Відчуття приналежності до команди, що в ці надважкі часи робить більше, ніж просто заробляє кошти, дає змогу дихати і дивитися в дзеркало. Так вважає Амінат СУЛЕЙМАНОВА, керуюча партнерка, адвокатка АGA Partners Law Firm. Як вдається адаптувати плани в умовах невизначеності, чого зараз насправді бажає юрбізнес і яку нову лідерську навичку опанувала Амінат під час війни, читайте в інтерв’ю.