11 січня 2024, 10:19

Від професійності твоїх дій залежить доля людини

Опубліковано в №17–20 (775–778)

Лідія Карплюк
Лідія Карплюк «Attorneys at Law "Leshchenko, Doroshenko & partners"» партнерка
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Перше інтерв’ю з Лідією КАРПЛЮК у ролі партнерки Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners». Ми поговорили про те, що додає запалу до професійної боротьби, про виклики, з якими довелося впоратися у процесі кар’єрного зростання, жіноче лідерство, культуру обміну на юридичному ринку та як не вичерпати заряд енергії під час війни.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Карплюк Лідія

— Лідіє, яким був 2023 рік для вас? Що найскладніше було у вашій роботі за цей час? Як війна вплинула на ваше професійне життя?

— Рік, що минає, був складним для всіх у нашій державі, адже це другий рік повномасштабної війни. Хоча, звичайно, 2022-й нас загартував, тому будь-які виклики 2023 року сприймалися вже набагато спокійніше і з холоднішим розумом. Як би страшно і сумно це не звучало, але ми пристосувалися до масованих ракетних обстрілів іпісля того, як минає небезпека, робота відновлюється, всі продовжують займатися своїми справами, життя однозначно рухається вперед.

Початок року був складним технічно, адже ми жили і працювали в умовах постійних вимкнень світла, до чого також потрібно було пристосувати як своє повсякденне, так і робоче життя. Але і це нам вдалося.

Щодо професійної діяльності, то, звичайно, деякі робочі процеси були ускладнені, але загалом були напрацьовані алгоритми роботи і технічно забезпечені можливості працювати навіть під час вимкнень електроенергії. Також через вимкнення світла повноцінно не могли працювати суди, тому розгляд судових справ і відповідно тривалість судових проваджень, яка і так в Україні є доволі затяжною з огляду на недостатнє кадрове і матеріальне забезпечення судової системи, залежали ще й від графіка вимкнень світла.

Хоча зараз, озираючись назад, розумієш, що загалом ситуація могла бути набагато гіршою, тому дякуємо нашим захисникам і енергетикам, що і цю кризу ми пройшли.

Війна вплинула і впливає на всі сфери життя кожного з нас, тому, звісно, професійне життя не є винятком. Але якщо відкинути технічні складнощі і психологічну складову, то війна відкрила широкий плацдарм роботи для наших правоохоронних органів, а отже, і для правозахисників, які мають забезпечувати дотримання прав і свобод осіб незалежно від їх процесуального статусу, а також застосування належної правової процедури для уникнення чи іноді й подолання свавілля з боку правоохоронців.

Прикро те, що, на жаль, непоодинокими є випадки, коли під гаслами боротьби зі зрадниками, ворогами та корупціонерами ховаються чиїсь меркантильні інтереси, але аж ніяк не забезпечення інтересів держави. Бізнес, який і так опинився внадскладних умовах роботи, замість можливостей відновлювати чи продовжувати роботу, забезпечувати працівників заробітною платою, а державу — податками, доволі часто має боротися з правоохоронцями та безпідставними кримінальними провадженнями, які мають наслідком як мінімум арешти майна, а іноді й повне блокування роботи.

— Чи були моменти, коли вас покидало натхнення на професійному шляху адвокатки? Де шукали мотивацію? Як тримаєте баланс та відновлюєте сили? Що вас зараз надихає? 

—У нашій професійній діяльності бувають різні події, відповідно різні емоції і часом це навіть розчарування і розпач, коли ти розумієш, що робиш максимум для свого клієнта, але всі твої зусилля розбиваються об нашу бюрократичну чи судову системи. В такі моменти іноді дійсно здається, що натхнення боротися і стукати в постійно зачинені двері зникне. Але не зникає. Навпаки, такі ситуації стимулюють до подальшої боротьби, адже навіть маленькі, але поступові кроки обов’язково рано чи пізно приведуть до змін. Часто повторюю собі слова Івана Франка: «Лупайте сю скалу! Нехай нi жар, нi холод не спинить вас!». І коли вдається досягнути бажаного результату, коли ти чуєш від клієнта слова вдячності, то це надихає, заряджає і стимулює продовжувати рухатися в тому самому напрямі.

Водночас, якщо жити лише роботою і робочими завданнями, то заряд енергії вичерпається незалежно від того, наскільки би цікавими не були справи й ефективними результати. Тому, звичайно, потрібно збалансовувати різні аспекти свого життя, не забувати про відпочинок, час із сім’єю та друзями, духовний і фізичний розвиток. Особисто мені додають заряду і мотивації мої рідні, тому докладаю максимум зусиль, щоб проводити з ними вільний час і бути вдома передусім люблячою мамою та дружиною. Ще люблю подорожувати, тому намагаюся реалізовувати і такі свої плани кілька разів на рік, навіть якщо маю на це лише декілька вільних днів.

— Яким був 2023 рік для юридичного ринку України? Чи змінився юридичний ринок від початку повномасштабної війни? Якою буде динаміка ринку у 2024-му? На які зміни очікувати?

— Для юридичного ринку 2023 рік, як на мене, був доволі насиченим. Адже, наприклад, перші місяці повномасштабного вторгнення супроводжувалися неможливістю спрогнозувати розвиток подій, швидкою окупацією значної частини нашої держави, де державні органи влади України, зокрема правоохоронні та судові, втратили можливість здійснювати свої функції, та і загалом по всій території, якщо не зупинилася, то сповільнилася робота в усіх галузях і напрямах. Відповідно і попит на юридичний супровід був доволі низьким, нових справ було мало, а старі здебільшого були на паузі. Тому зараз, коли ми трохи оговталися і пристосувалися до реалій життя в умовах війни, юридичний ринок досить жвавий, причому в різних його напрямах, і не лише у кримінальному.

Актуальними є питання, пов’язані з наслідками військової агресії, а це і відшкодування завданої шкоди, і питання майна і бізнесу, які залишилися на окупованих територіях чи зруйновані в ході бойових дій або ракетних обстрілів, і супровід підприємств, які змушені були переорієнтувати напрями своєї діяльності чи змінити своє місцезнаходження, тощо. Також з огляду на велику кількість військово службовців є попит на їх консультації та юридичний супровід з різноманітних питань, зокрема, пов’язаних із несенням військової служби. Актуальними є і справи щодо забезпечення дотримання прав громадян, пов’язаних з мобілізацією (і йдеться не про юридичну допомогу в ухиленні від виконання військового обов’язку, а про боротьбу зі свавіллям, протиправними діями та перевищенням службових повноважень відповідними посадовими особами).

Крім того, досить масштабно активізувалися правоохоронці у сфері притягнення до відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України, громадської безпеки, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Попри специфіку таких кримінальних проваджень, кожен має право на належний рівень правничої допомоги і забезпечення дотримання належної правової процедури, а також захист його прав і свобод, тому без адвокатів тут ніяк. Не завжди такі кримінальні провадження мають законну мету і підстави, тому в такому разі адвокати, безумовно, повинні вступати у процесуальну боротьбу з метою відстоювання та відновлення прав та інтересів клієнтів. Також, крім боротьби із зовнішнім агресором, активізувалася боротьба із внутрішнім ворогом — корупцією, тому кількість так званих корупційних справ за минулий рік теж зросла.

Водночас зараз спостерігається доволі відчутний дефіцит фахових кадрів, адже багато молодих і перспективних спеціалістів були змушені покинути Україну через війну і, вже освоївшись за кордоном, не поспішають повертатися. Тому доповнювати юридичні команди новими обличчями стало досить складно.

Я думаю, що поки йтиме війна і навіть деякий час після її закінчення, значну частину будуть становити притаманні для воєнного часу категорії справ, і оскільки корупція, на жаль, нікуди не зникла, а подекуди навіть навпаки зросла, то і юридичний супровід корупційних проваджень буде актуальним ще тривалий час.

Головне, щоб наша держава вистояла і перемогла, а для цього потрібно, щоб вже сьогодні кожен розумів ціну, яку ми платимо за можливість зараз жити і працювати, а також ціну, яку ще треба заплатити за те, щоб вистояти і перемогти. Тому незалежно від віку, статі і професії треба докладати усі можливості і зусилля до нашої спільної перемоги, а в подальшому — до відновлення і розвитку нашої країни.

— Ви тільки розпочинаєте шлях партнерки юридичної компанії. Які завдання ставите перед собою?

— Основне — це виправдати ті сподівання і кредит довіри, який я отримала від партнерів. А це означає не лише забезпечити той рівень якості роботи, який був раніше, але і намагатися розвиватися й надалі, щоб задовольняти потреби як нинішніх клієнтів, так і за можливості залучати нових. Також до моїх повноважень тепер належить і організація роботи моєї невеликої команди як складової великого організму адвокатського об’єднання, тому сподіваюся, що мені вдасться правильно налагодити всі робочі процеси та механізми і навчитися тримати під контролем не лише мої особисті справи та завдання, але і завдання підпорядкованих мені колег. А ще сподіваюся, що я зможу і надалі органічно поєднувати свою професійну, а тепер і певною мірою управлінську діяльність, із сімейною та материнською ролями, для цього мушу навчитися ще більше делегувати.

— Скільки років ви йшли до топової посади партнерки? 3 якими викликами довелося впоратися упроцесі кар’єрного зростання? Чи стикалися ви у своїй професійній діяльності із суспільними стереотипами та гендерними упередженнями (з боку колег, клієнтів, керівництва)? Наприклад, що юрист— це чоловіча професія тощо.

— В адвокатурі я сьомий рік і розпочала свою професійну кар’єру в цьому напрямі саме в нашому адвокатському об’єднанні. Тому можу сказати, що своєму становленню і розвитку як адвокатки я завдячую саме нашому колективу— і керівникам, і усім працівникам, адже у кожного я почерпнула певний досвід, отримала підтримку і необхідну допомогу.

Звичайно, що на початку свого професійного шляху кожен молодий адвокат стикається з багатьма викликами, серед яких, зокрема, подолання хвилювання перед виступами в судових процесах та участю в процесуальних діях. Я була не винятком, і навіть зараз деякі завдання чи засідання змушують нервувати. Хвилюючими точно були перші обшуки за моєї участі, затримання клієнтів, обрання їм запобіжних заходів. Якщо ти відповідально ставишся до справи, то усвідомлюєш, що певною мірою від професійності твоїх дій залежить доля людини, і це не може не тиснути на тебе морально. Так складається, що я завжди вірю у досягнення результату, навіть якщо шанс дуже мізерний. Мені здається, що без віри в те, що ти робиш, неможливо викластися на всі 100%. Але потрібно об’єктивно оцінювати кожну ситуацію і не малювати нереальних перспектив, щоб не розчаровуватися, коли не вдалося реалізувати заздалегідь недосяжну мету, і звичайно, щоб не давати марних надій і очікувань клієнту.

Щодо стереотипів чи гендерних упереджень, не вважаю, що вони є настільки явними, але дійсно, наприклад, коли приїжджаєш на обшук, який проводять, скажімо, працівники Служби безпеки України, то спочатку жінку-адвокатку сприймають не надто серйозно, ба більше, можуть умисно безпідставно компрометувати твою фаховість з огляду лише на твою стать і зовнішній вигляд. Але це не означає, що такі ситуації якось пригнічують, навпаки додають запалу до професійної боротьби, відстоювання прав клієнтів та себе як фахівця.

Також іноді на перших зустрічах із клієнтами чи процесуальними опонентами, коли присутні кілька адвокатів, видається, що спочатку до думки колег-чоловіків прислухаються більше, і вже в ході тривалішого спілкування чи за наслідками участі в процесуальних діях або судових засіданнях доводиш свою фаховість незалежно від статі. Тому компетентність і впевненість у собі — це те, що треба розвивати, щоб жінці гідно конкурувати з адвокатами-чоловіками.

— Які риси, на вашу думку, сьогодні асоціюються з лідерством на юридичному ринку?

— Якість, професійність, командна робота на спільний результат. Важливо, щоб гучні назви учасників юридичного ринку відповідали і виправдовувалися змістом, якістю і ефективністю правничої допомоги. Щоб клієнт отримував захист своїх прав, свобод та інтересів не лише в тому обсязі, якого він очікує, але і в максимально можливому в кожному конкретному випадку.

— У чому вимірюється успіх, які його критерії?

— Успіх — це коли результати твоєї праці стають очевидними не лише для тебе. Коли тебе цінують і поважають, запитують професійної поради і прислухаються до твоєї думки. Коли ти займаєшся улюбленою справою, яка приносить тобі не лише емоційне задоволення, але і гідну винагороду, пропорційну до витраченого часу і докладених зусиль. Коли клієнти щиро дякують за надану допомогу і радять тебе як професіонала своєї справи.

— Чому жіноче лідерство важливе загалом і в юридичній професії зокрема?

— Ми живемо в час, коли у більшості цивілізованих країн жінки мають рівні права та можливості поряд із чоловіками, тому треба ці можливості максимально використовувати, щоб реалізовувати себе в різних сферах нашого життя, не лише традиційно, наприклад, у сімейному побуті та материнстві, хоча це, безумовно, одні з найважливіших його складових.

На моє переконання, успішна жінка — це жінка, яка задоволена собою і щаслива. Звичайно, що для того, щоб досягнути навіть найменшого успіху, треба докласти немало зусиль, часу, а іноді й жертв, але усвідомлення своїх досягнень і значимості вартує вкладених у них ресурсів. Жіноче лідерство важливе у будь-якій сфері, адже успішні жінки надихають інших, дають стимул розвиватися та рухатися вперед, а велика кількість успішних жінок, як і чоловіків — це запорука успішного та процвітаючого майбутнього нашої держави.

Жінки дуже багатозадачні, а отже, при правильній організації, дуже ефективні. А це важливі якості в юридичній професії. І йдеться не лише про адвокатуру, але і про інші напрями юриспруденції.

— На вашу думку, чи діють у професійній спільноті негласні очікування, що жінки поступаються чоловікам лідерськими позиціями?

— Певною мірою така ситуація справді має місце. Імені здається, що це якраз пов’язано з тим, що жінку прийнято асоціювати передусім із сім’єю і дітьми, а не з кар’єрою. І дійсно, нам складніше за чоловіків все органічно поєднувати, щоб бути одночасно успішною і там, і там, та при цьому ще й залишати трохи часу для відновлення свого ресурсу й енергії, без яких від нас не буде користі ніде. Ба більше, наша професійна діяльність часто супроводжується ненормованим робочим графіком і відрядженнями, а тому знову виникає питання правильної організації часу і завдань, розставлення пріоритетів та делегування, щоб не доводилося жертвувати одним заради іншого. На чоловічих плечах все ж дещо менше відповідальності в інших сферах життя, окрім професійної, тому їм простіше реалізувати себе та досягнути успіху в тій справі, на якій вони зосереджені.

— Що б ви побажали нашим талановитим дівчатам на шляху кар’єрного зростання? На що варто зважати, а чого уникати? Дайте, будь ласка, кілька порад жінкам-юристкам на початку кар’єри.

— Основне — це вірте в себе, оточуйте себе компетентними людьми, не бійтеся запитувати і просити про допомогу, постійно навчайтеся, вдосконалюйтеся, вчіться планувати і правильно організовувати свій час і, звичайно, не забувайте відпочивати.

Не потрібно соромитися починати з простого, адже перш ніж писати процесуальні документи і братися до навіть нескладних справ, важливо опанувати й організаційні питання, наприклад, все, що стосується діловодства, тому що реєстрація вхідної і вихідної пошти, адресування, оформлення та відправка кореспонденції — це теж складова нашої роботи, а ще є багато технічних завдань, які, незважаючи на їх начебто простоту, також займають час і потребують певних навичок.

Окремим напрямом розвитку є теоретичне навчання, адже без необхідної бази знань і термінології неможливо бути фаховим спеціалістом, грамотно викладати свої думки чи формувати якусь стратегію в тій чи іншій справі. І йдеться не про вивчення правових норм напам’ять, адже дійсно юрист має змогу в будь-який момент зазирнути у потрібний нормативно-правовий акт, але ґрунтовні орієнтири у тій сфері, в якій ти практикуєш, обов’язково мають бути. Оскільки наше законодавство не стоїть на місці і змінюється дуже динамічно, а що й казати про судову практику, яка теж трансформується й іноді є навіть діаметрально протилежною одна одній, то постійно треба тримати руку на пульсі, стежити за змінами і при підготовці до справи використовувати актуальні джерела права і практики. Це знову ж таки не означає, що потрібно постійно слідкувати за усіма юридичними новинами і галузями права, адже осягнути все фізично неможливо. Доцільно сконцентрувати свою увагу на одній чи кількох суміжних галузях, в яких варто мати теоретичну базу та орієнтуватися в тенденціях і вже при виконанні конкретних завдань переглядати актуальні норми й практику щодо визначеного питання. Фаховість і компетентність завжди високо цінуються.

Важливою складовою професійного розвитку й успіху є колектив, команда, адже один в полі не воїн. За кожної можливості потрібно переймати досвід у колег і навпаки ділитися своїм досвідом, дискутувати щодо спірних та проблемних питань чи позицій, спільно шукати шляхи розв’язання проблем. Немає неважливих завдань, якщо всі працюють на один результат.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати