10 січня 2024, 10:12

Жінка, бізнес і війна: mission is possible

Опубліковано в №17–20 (775–778)

Тетяна Ященко
Тетяна Ященко «АО EXPATPRO» партнер

Війна — це наше теперішнє середовище. Життя не зупиняється. Україна не була і не стала державою із мілітаристською економікою. Втрата контролю, коли від тебе зараз залежить зовсім невелика (порівняно із попереднім життєвим досвідом) частина твого життя.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фактор статі (як і у більшості випадків) має значення. Нині, як би це не звучало, гендер для бізнесу відіграє значення в оцінці ризиковості та стабільності. Жінки сьогодні чи не єдині можуть вільно пересуватися світом, перед більшістю з нас не стоїть питання мобілізації і безпосередньої участі у бойових діях.

Війна точно вже вплинула на бізнес-сферу. Так, ми маємо зараз потенційно більше можливостей для реалізації власних проєктів, є об’єктивна потреба, оскільки багато чоловіків перебувають на службі у Збройних силах, багатьох вже не стало. Кількість українок в армії збільшується, але вона далека від паритету. Залученість жінок у цивільних професіях зростатиме, зокрема на підприємницьких і топменеджерських рівнях.

На жаль, бізнес-середовище не стало одразу сприятливим для жінок. Все одно лишаються прояви сексизму. Є і об’єктивні природні фактори, які приводять до необхідності жінкам робити паузу в кар’єрі. Також традиційно жінки в Україні більше залучені у побутові, сімейні справи.

Війна змінила абсолютно все. Але як і для чоловіків, так і для жінок для ведення бізнесу під час війни потрібні сили, бажання та можливості реалізувати свій задум. І нам доводиться відбудовувати свій власний фундамент впевненості у собі із самого початку.

Що потрібно зробити найперше — чесно і відверто розібратися в собі, знайти свої найбільш вразливі місця і попрацювати над тим, щоб вони не змогли вибити тебе із колії. Знання себе зараз вкрай важливе. Тільки так ми зможемо знайти свої нові зони комфорту. Без цього ніяк. Необхідно мати міцний фундамент настільки, наскільки це можливо. Ось складові фундаменту мого стану зараз.

Сім’я

Наш спільний спокій і єдність — найголовніший елемент мого життя. Турбота і уважність до кожного — запорука стабільності. Для мене це джерело енергії і безумовної, щирої підтримки. Із початком повномасштабного вторгнення саме сім’я була пріоритетним завданням.Коли цей блок став стабільним і відносно контрольованим, можна було переключатися й на інші.

Безпека

Насправді зараз в Україні немає безпечного на 100% місця. Ведення справ, зустрічі, робота із державними органами з 2022 року — це складна мозаїка, яка вимагає від нас готовності гнучко підлаштовуватися до збоїв у роботі систем комунікацій, працювати в умовах повітряної тривоги.

Стійкість цього елемента особисто для мене була досягнута, коли вдалося пропрацювати план дій у різних надзвичайних ситуаціях, скласти алгоритми поведінки. Тоді не лишається місця для роздумів у стресовій ситуації, для паніки. Я маю знати чітко, що треба робити.

Команда

Взаємна повага, увага та підтримка на роботі — ось головні вимоги, які ми ставимо до колег в EXPATPRO. Всі ми різні, але доля нас звела у спільному проєкті. Моє завдання — створити умови для реалізації кожного свого колеги якнайкраще. А для цього точно потрібен спокій і злагода. Хай так буде і надалі.

Найскладніші виклики, із якими ми зараз стикаємося — це дистанція та емоційний стан. Багато бізнесів в Україні вже були готові до правил дистанційної роботи. Тому з організаційного погляду почати віддалено знову і без офісу було не так складно. Але мій особистий досвід довів, що під час війни дистанційно працювати суттєво складніше. Особливо коли твої колеги за кордоном. Надзвичайно важливо зараз відчувати підтримку, єдність і залученість, які можуть дати твоя робота й колеги.

Емоційний стан

Дуже потрібно працювати із собою, своїми емоціями. Чітке розуміння, що є першоджерелом, дійсною причиною таких реакцій дасть змогу це виправити і повернути собі контроль і над цим елементом особистого фундаменту.

Всі ми в Україні перебуваємо у стресі, але кожен на своєму рівні, зі своїми реакціями. Гнів, страх, переживання, відсутність впевненості у майбутньому суттєво ускладнюють процес дружнього спілкування. До того ж суттєве інформаційне навантаження — війна не може приносити гарних новин.

Наслідки емоційного напруження часто знаходять вияв у агресивних, гіперболізованих реакціях. За кожним нашим прожитим днем стоять біль, страждання, кров і смерть. Але все це разом охопити неможливо. А для емоційної стабільності та розвантаження нам потрібно піклуватися як про своїх близьких, так і про себе. Підтримка, відверті розмови, спільні переживання та добрі й корисні справи допоможуть із цим впоратися. Точно не варто тримати все у собі — всім потрібна підтримка.

Підтримка, повага, співчуття та розуміння мають бути ключовими інструментами у спілкуванні зараз.

Мрії

Точно додають сил прокидатися кожного ранку мрії. Це майбутні подорожі, зустрічі з новими людьми, нова цікава робота. І трохи про те, що будемо робити після перемоги.

Важливо концентруватися на тому, що залежить від тебе. Робити і змінювати те, що у наших силах. Те, що від тебе не залежить — від тебе не залежить. Потрібно робити те, що ти можеш, і якнайкраще.

Цілі та їх досягнення

Мене війна точно змусила зупинитися і подумати. Що є важливим, а що ні. Я не будую плани на довгий строк, занадто багато факторів середовища перебувають поза моїм контролем. Відтак, потрібно ставити цілі на день, тиждень, місяць і робити все, що в твоїх силах.

Звісно, велике значення має для нас день нашої перемоги. Я сподіваюся, що всі ми робимо все для того, щоб він стався якнайшвидше. Це вирішальний фактор нашого майбутнього.

Мати і розвивати свою справу зараз дуже важливо — ми забезпечуємо роботою та заробітком себе, підтримуємо роботу економіки. Так з’являється можливість спрямовувати кошти на оборонні та гуманітарні проєкти. Це все взаємопов’язане. Без бізнесу, який забезпечує фінансовий оборот, існування держави практично неможливе. Це теж треба розуміти. Ми маємо розраховувати передусім на себе. Розвиваючи свою справу зараз, ми допомагаємо іншим — даємо роботу, професійне оточення, розвиток.

Сьогодні я можу бути ефективним членом своєї родини, своєї команди і громадянського суспільства. Але стабільність — тільки в єдності цих елементів. Мати міцний фундамент настільки, наскільки це можливо. Лише їх єдність дає мені змогу тримати себе та підтримувати інших, допомагати і розвивати свій бізнес навіть у таких нестабільних умовах. Бо мета у нас, які мрія, зараз одна.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати