05 січня 2024, 11:56

Стратегія успішної команди: важливі правила комунікації, як це працює

Опубліковано в №17–20 (775–778)

Ольга Лук'янова
Ольга Лук'янова керівник юридичного відділу, комплаєнс-офіцер «Хенкель в Україні»

Я не знаю жодного досконалого рецепта успішної команди. Немає такої константи. Скільки б книжок про це не написали, скільки б дисертацій не захистили, скільки б тренінгів не було проведено — це все тільки заходи або спроби з’єднати у коло чи щось інше різних людей із різними навичками та різними світоглядами. Завжди здається: «Ну нарешті, ти маєш багато інструментів або найкращі таланти у своїх руках, ви вже команда мрії, ви вже злетіли», і завжди є щось чи хтось, кому потрібно щось інше. У нього або в неї інші погляди, думки, досвід і відчуття. Чи, може, є якісь інші причини.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За мою юридичну кар’єру я мала можливість працювати в різних командах або з різними командами. Це був досвід керівниці, рівноправної колеги чи підлеглої. Це були суто юридичні або бізнесові команди. Але з мого досвіду я можу поділитися такими спостереженнями. І це лише моя особиста думка.

1. Якщо у команди є спільна ціль/цілі, вона буде йти вперед. Якщо ні, то це вже співробітники з однієї компанії.

2. Потрібне порозуміння команди — навіщо все це нам потрібно? Воно навіть може дуже відрізнятися одне від іншого, але ж є порозуміння.

3. Підтримка та довіра. Якщо я щось роблю, то я можу розраховувати на допомогу мого колеги, на його розуміння. Якщо починаються таємниці або хованки один від одного — починається нездорова конкуренція. Це початок кінця.

4. Відвертість і чесність. Може, це і штамп, але, на жаль, люди дуже рідко визнають свої помилки, а звідси йдеться про чесніть і відвертість. Чому мене хтось критикує? Чому я маю робити те, що вони хочуть? Чому я не маю рації? Небажання проговорювати проблемні питання зводить людей до непродуктивного конфлікту. А як наслідки — незрілі рішення. Звинувачення та образи на роки. Або просто байдужість.

5. Харизма. Я не хочу казати про лідерство лідера. Я хочу сказати про людей, які в команді. Всі мають свою харизму та безпосередній вплив на цей організм. Це як оркестр. Хтось звучить тихіше, хтось — наполегливіше, хтось потребує величини та простору, хтось — уваги та підтримки. Все це є необхідними складовими спілкування. Якщо не говорити, не конфліктувати, не впливати, не запитувати, не намагатися, не змагатися, то не вийде нічого цікавого.

Ще дуже важливо розуміти, навіщо ти хочеш бути в цій команді. Потрапити в команду своєї мрії можливо, але важливо утриматися в ній, знайти своє місце, розквітнути. Ще важливіше — не стати її деструктивним елементом або навіть руйнівником. Комфортного та єдиного рішення або рецепта немає. У кожної команди свій рецепт співпраці та співіснування. Я не буду порушувати питання грошей — цей фактор надто вразливо впливає на людські взаємини. Всі й завжди прагнуть отримати більше благ — це на рівні інстинктів виживання. Але і тут можливо позитивно розв’язувати спірні питання. Треба говорити знову і знову. Мені вдавалося, я так думаю, декілька разів створювати дуже цікаві команди. Це надзвичайно цінний і величний досвід. Нам доводилося запускати дуже успішні проєкти, вигравати складні справи, захищати компанії від різноманітних неприємностей.

Ми зустрічали на своєму шляху багато відомих людей, здобували цінний досвід на різних професійних майданчиках, отримували визнання, повагу та нагороди. Це надихало та надихає! Але команди, на жаль, не живуть довго. Люди змінюються дуже швидко. Хтось потребує стрімкого росту, хтось хоче додаткових повноважень або не хоче працювати в цій індустрії. Може, йому/їй не комфортно або вже час щось робити інше, бо вигоряння теж не рідкість. Може, хтось мріє зайняти твоє місце — і таке буває дуже часто. Важливо вчасно побачити зміни, які відбуваються з людьми, та спробувати попередити руйнування, які вони можуть спричинити своїми діями. Треба встигнути допомогти їм зробити правильний вибір у кар’єрі. На жаль, не завжди люди можуть усвідомити, що в його або її житті потрібно щось змінювати. Крім того, невдоволення одного члена команди може бути дуже токсичним для всіх оточуючих. Нервова атмосфера, недовіра, відсутність комунікації може в єдину мить зруйнувати досягнення багатоденної праці багатьох людей. Повернути все назад або знову починати спочатку важко, дуже важко.

Повернуся до головного — потрібно говорити з людьми та намагатися зрозуміти їх прагнення. Важливо знайти розуміння того, що вони хочуть робити в подальшому, що прагнуть отримати у своєму житті та роботі. Чи можуть вони стати успішними у своїх мріях і досягненнях. Ще потрібно пам’ятати, що мотивація — це не тільки обов’язок, який лежить на плечах керівника або компанії. Якщо людина мотивує себе сама, то успіх неодмінно прийде. До когось швидше, до когось трохи пізніше. Але успіх буде! Наполегливу працю завжди буде винагороджено. А ­команда — це велика сила, що рухає світ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати