23 січня 2024, 15:25

Кожна деталь процесу захисту має бути бездоганною

Опубліковано в №17–20 (775–778)

Ольга Просянюк
Ольга Просянюк «AVER LEX» керуюча партнерка

На переконання Ольги ПРОСЯНЮК, керуючої партнерки АО AVER LEX, членкині робочої групи з питань боротьби з корупцією в Європі (ACE) ECBA, переоцінка лідерства відбулася через опанування невизначеності, що, на її думку, швидше вдається саме жінкам. Ризиковим для неї було управлінське рішення про виділення цілої практики захисту військовослужбовців на умовах pro bono, проте вона не мала жодного сумніву, оскільки це стосується захисту людей, які боронять нашу країну. Ольга поділилася з нами, які є складнощі для жінок, що практикують в антикорупційній сфері, та назвала декілька правил в адвокатській діяльності, які не працюють сьогодні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Ольго, ви не втрачаєте перші позиції серед жінок-лідерок вже декілька років поспіль. Яка реальність жіночого лідерства (що стоїть за лаштунками)? Якою є ціна лідерства у 2023 році?

О. Просянюк (1) — Я щиро вдячна колегам і команді дослідження за багаторічну підтримку цього напряму ринку. За останні два роки відбулася певна переоцінка лідерства і його результатів. Передусім це відбулося в контексті забезпечення фізичної та психологічної безпеки рідних, близьких і команди. До широких меж поточної відповідальності за співробітників, клієнтські проєкти та адвокатську професію загалом додалася регулярна організація безпечного перебування кожного співробітника та клієнта в офісі й поза ним. Фактично саме безпекові питання оновили систему лідерства та її підходи, продемонструвавши важливі сильні сторони та рівень відповідальності керівників перед іншими.

Також оцінка лідерства відбувається крізь призму цінностей, а точніше — чи вони просто задекларовані, чи насправді були дієвими та розділялися командою. У нашій команді завжди були важливими турбота одне про одного, безкомпромісна відданість своїй справі та готовність до боротьби з будь-якими викликами. Цей фундамент дав змогу всій нашій команді в повному складі, крім колег, які є в лавах ЗСУ, повернутися до улюбленого офісу в Києві на початку травня 2022 року та продовжити надавати правничу допомогу клієнтам.

І врешті-решт також переоцінка лідерства відбулася і через опанування невизначеності, що, на мою думку, швидше вдається саме жінкам. Невизначеність вимагає прийняття складних рішень одночасно в декількох напрямах, тому необхідно враховувати багато різних обставин і з холодною головою обдумувати декілька кроків вперед, ризикувати або навпаки вичікувати, робити багато справ разом. Наприклад, для мене певним чином ризиковим було управлінське рішення про виділення цілої практики захисту військовослужбовців на умовах pro bono. Проте не мала жодного сумніву до, в процесі та після його прийняття, оскільки це стосується захисту людей, які боронять нашу країну.

— Як ви оцінюєте роботу антикорупційних органів (САП, НАБУ, ВАКС) під час війни? Яка їх ключова роль зараз, на вашу думку, і чи вдається їм виконувати її? Які складнощі є для жінок, які практикують в антикорупційній сфері?

— Антикорупційні справи мають одну суттєву відмінність від інших кримінальних проваджень — у них відчувається дуже потужний суспільний вплив. Для більшості громадян довготривалий судовий розгляд, застосування альтернативного виду запобіжного заходу у вигляді застави, зміна перебування в СІЗО на домашній арешт виглядає як «несправедливе правосуддя», тому для дотримання усіх норм процесу кожна зі сторін антикорупційної справи має викладатися на максимум.

У тих процесах, де я представляла інтереси клієнтів, можу високо оцінювати роботу детективів, прокурорів і суддів, які якісно та доброчесно виконують свою роботу. Для мене це важливо і як для адвокатки, і як громадянки України, оскільки ця сфера має безпосередній вплив на стосунки нашої держави з іноземними партнерами, що також відображається і на регулярній фінансовій та збройній допомозі Україні. Із самого початку роботи ВАКС дотримувався високого рівня публічності та відкритості, зокрема до обґрунтованої критики. Я спостерігаю готовність суду формувати й реалізувати власну місію в комплексі заходів антикорупційної стратегії, а також надалі укріплювати задекларовані цінності.

У такій категорії справ необхідно враховувати щільний графік судових засідань, багатотомність і складність цих справ (доволі часто судом формуються графіки засідань на тривалий час, водночас суд критично оцінює будь-які подальші зміни попереднього графіка за ініціативою сторін), особисту тривалу участь у кримінальних провадженнях, наприклад, три і більше днів на тиждень, з 09:00 до 17:00, тільки в одному засіданні, емоційну складову (обрання запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою, занепокоєння клієнтів та переживання їхніх родин, складнощі при походах в СІЗО тощо).

І наостанок завжди потрібно враховувати регулярні спроби ототожнення адвоката з клієнтом, що прямо заборонено законом, але комунікація з цього питання вимагає значних внутрішніх ресурсів.

— У часи війни кримінальна практика, в якій ви спеціалізуєтеся, також набула неабиякої популярності. Чи змінилися запити клієнтів, підходи до роботи? Яких справ стало більше?

— Наразі кримінальна практика входить у трійку найбільш затребуваних і дохідних практик. Опрацьовуючи клієнтські запити, ми сформували такі актуальні напрями цієї практики:

− економічні злочини — corporates, зокрема business crime (злочини, які можуть відбуватися в контексті діяльності підприємства або комерційних операцій) і захист бізнесу (комплексний захист інтересів та активів (криптоактивів) бізнесу в контексті кримінального або регуляторного переслідування);

− економічні злочини — individuals, серед яких White-Collar Crime, зокрема політично мотивовані справи (злочини, що вчиняються офіційними посадовими особами або фахівцями, які мають доступ до фінансових або корпоративних ресурсів) та антикорупційна практика (практика, що включає розробку та впровадження антикорупційних політик, функцію compliance; представництво інтересів об’єктів обвинувачень — державних службовців у справах, пов'язаних з антикорупційними розслідуваннями або судовими процесами);

− напрями, активізовані війною, зокрема військові та воєнні злочини й оскарження санкцій та стягнень у дохід держави.

Динамічне зростання практики спричиняє низку викликів, з якими необхідно боротися сучасному лідеру:

− вміння тримати удар;

− емоційна складова/стресостійкість;

− особиста залученість партнерів у клієнтські кейси;

− етика;

− системна та чітка організація.

— Назвіть декілька правил в адвокатській діяльності, які не працюють сьогодні.

— 1. Не ототожнювати адвоката з клієнтом — поки що до цього не готове ні суспільство, ні адвокатська спільнота.

2. Один за всіх і всі за одного — наразі спостерігається тенденція роз’єднання юридичної спільноти, відсутності спільної професійної підтримки, нечесна конкурентна боротьба.

3. Колесо балансу — в сучасних умовах його немає, робота триває фактично 24/7 через активність практики та залучення іноземних експертів, особливо цілодобовий режим характерний для сфери захисту інтересів військовослужбовців.

І для балансу зазначу правило, яке зараз вкрай важливе, — це високі стандарти якості надання послуг, оскільки, попри умови праці, спричинені війною, кожна деталь процесу захисту має бути бездоганною і через прискіпливу увагу багатьох міжнародних інституцій до різних процесів у нашій країні, і через психологічний стан суспільства.

— Ольго, в чому ви знаходите натхнення та мотивацію під час війни? Як вдається зберегти ментальне здоров’я та не поїхати дахом?

— Найсильнішим джерелом мотивації є моя сім’я. Ми багато чому навчаємось одне від одного, і поряд із членами родини я завжди відчуваю, що для мене немає нічого неможливого. Мені необхідно мати теплі стосунки в сім’ї, з близькими та в команді, щоб створювати обмін силою та підтримкою.

Також я завжди (від слова «завжди») знаходжу час для спорту. Це запорука мого фізичного та ментального здоров’я. Самодисципліна — моє все.

І найбільше я надихаюся, звичайно, нашими військовими-героями, які сміливо захищають нас та часто роблять неможливе, за що їм низький уклін!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати