Час — найцінніший ресурс, який, на жаль, неможливо збільшити чи розширити, так само як і повернути. Щодня ми стикаємося з численними викликами в різних сферах нашого життя, і найчастіше у нас виникає проблема балансу між професійним та особистим. Як практикуюча адвокатка і партнерка відомої юридичної фірми маю досить насичене професійне життя і бажання не втрачати ефективності, тож я абсолютно точно усвідомлюю, що без вироблення і застосування власного механізму тайм-менеджменту та самоорганізації life-work balance буде неможливим. Отже, моїх п’ять правил, які реально допомагають впоратися і, так би мовити, поєднати непоєднуване.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1. Чітко визначені цілі та завдання
Дуже важливо чітко й правильно визначити кінцеву мету, а потім — і кроки чи етапи до її досягнення. Це стосується будь-якого завдання. Є дуже і дуже багато практик, якими можна скористатися, якщо відповідні навички ще не сформовані. Можна починати зі звичайних списків, зазначаючи фінальні цілі, а потім деталізуючи їх на менші та простіші у контексті їх досягнення. Яким би банальним це не здавалося, це дійсно працює, бо насправді правильне та чітке визначення кінцевої мети дає змогу побачити, що слід зробити на шляху її досягнення, та допомагає ефективно використовувати час. Комплексні та складні завдання слід розбивати на менші та рухатися step by step. Мистецтво маленьких кроків ніхто не скасовував.
2. Пріоритезація та дедлайни
Ми часто шуткуємо між собою, що ніщо так не стимулює до нашої юридичної творчості, як дедлайни. Адже визначення чіткого строку виконання завдання та усвідомлення необхідності встигнути виконати його вчасно є реальною пігулкою від прокрастинації. В ідеальному світі ми маємо все виконувати завчасно, не допускаючи пікових навантажень в останній день/ години строку, проте у реальному житті, як показує практика, все відбувається навпаки. Також дуже важливо навчитися розуміти пріоритетність виконання завдань за ступенем їх важливості та терміновості. Це приходить з досвідом. Я завжди спочатку зосереджуюся на надважливих у конкретному моменті питаннях, а потім переходжу до менш пріоритетних. При цьому часто під час пауз у чомусь глобальному я абсолютно спокійно можу виконувати досить швидкі прості завдання, які не потребують багато часу та уваги.
3. Планування
Це взагалі топнавичка, яка має бути сьогодні у кожного. Планування дає змогу створити структуру для часу та завдань. Правильне планування дозволяє бути більш ефективним у використанні свого часу. Планування створює відчуття організованості, яке зі свого боку сприяє уникненню стресів і дає змогу краще управляти своїм часом. При цьому, зважаючи на ритм, у якому ми сьогодні живемо, і специфіку нашої конкретної ситуації, планування не завжди може бути статичним. Важливо навчитися адаптувати плани до змін в обставинах і пріоритетах.
4. Делегування
Делегування є вкрай важливим для ефективного управління часом і ресурсами. Делегування дає змогу розподілити завдання між членами команди, використовуючи їхні найкращі навички та здібності. Це допомагає оптимізувати використання ресурсів і досягати кращих результатів. Делегування дає можливість сфокусуватися на стратегічних аспектах своєї роботи, тоді як рутинні чи менш важливі завдання виконуються членами команди. Делегування стимулює розвиток індивідуальних навичок і впевненості у членах команди. Вони мають можливість брати на себе відповідальність і розвивати свої компетенції. Загалом вдале делегування створює атмосферу командної роботи та взаємодопомоги, що зміцнює ефективність робочого процесу, оскільки дає змогу концентруватися на стратегічних завданнях і підвищує продуктивність команди. Не варто забувати про делегування не лише у професійному аспекті, але й у нашому повсякденному житті. Насправді є дуже багато рутинних процесів, які ми абсолютно спокійно можемо делегувати, вивільнивши свій час для важливішого.
5. Використання спеціалізованих програмних продуктів, аплікацій, штучного інтелекту
Ми живемо у час бурхливого технічного прогресу, коли кожного дня на ринку з’являються пропозиції тих чи інших програм, які покращують наше життя. Просто гріх ними не скористатися, особливо у контексті організації нашого часу. Нам усім відомі безліч технік тайм-менеджменту (томато, правило двох хвилин, АВС, ейлер, GTD, парето тощо), і під кожну з них є низка аплікацій, які суттєво спрощують їх застосування у повсякденному житті. За допомогою таких програм можна проводити зустрічі, систематизувати інформацію, працювати над фокусуванням над завданням, планувати і формувати списки, ставити завдання команді, управляти своїми домашніми процесами тощо. Варто лише обрати те, що максимально відповідає вашій меті, й почати користуватися. Головне — треба пам’ятати, що немає ідеального рецепта, який би діяв для кожного. Проте впроваджуючи ці нескладні правила, можна досягти вагомих результатів в управлінні своїм часом, а отже, підвищити свою ефективність у всіх аспектах. При цьому не забуваймо, що щодня ми усі виконуємо дуже багато функцій і бути на 100% ефективним в усьому нереально. Тому стан прокрастинації є цілком природним для людської психіки, а іноді й життєво необхідним.