Якщо історично так склалося, що серед десятків іноземних інвесторів вашого бізнесу є громадянин рф — готуйтеся, що правоохоронці можуть докласти зусиль, аби вас вважали державним зрадником.
Новий санкційний механізм стягнення в дохід держави активів осіб, які створили загрозу національній безпеці України або значною мірою сприяли її створенню, законодавець передбачив у травні минулого року.
У світі, де війни та конфлікти залишають сліди жаху на мільйонах життів, діти страждають найбільше. На жаль, у сучасних реаліях, коли російська федерація кожного дня вчиняє все більші звірства проти України та українського народу, питання викрадення малечі стають дедалі актуальнішими.
На сьогодні одним зі складних моральних і юридичних питань є притягнення суддів до кримінальної відповідальності за їхні дії у воєнний час. Це питання має значення для забезпечення справедливості та правопорядку під час конфліктів, але водночас породжує безліч складнощів і суперечок.
Угоди про визнання винуватості — це домовленості між прокурором та обвинуваченим у кримінальній справі, які затверджує суд. Вони означають, що обвинувачений згоджується визнати свою вину в обмін на полегшення в накладенні покарання.
Одним із наслідків війни є завдання шкоди майну населення країн, на території яких ведуться бойові дії. Так, у воєнний час майно фізичних і юридичних осіб може бути знищене або ж пошкоджене під час обстрілів чи штурмів населених пунктів; вилучене (реквізоване) для потреб ворожої армії; захоплене (розграбоване, знищене) ворогом; покинуте (втрачене) власниками, які тікали із зони бойових дій.
Під час війни бізнес показав високий потенціал для подальшого росту. У 2022 році компанії активно відкривали нові вакансії, збільшували експортні можливості та адаптувалися до нових умов, зокрема, проводячи релокації та відновлюючи логістичні ланцюги. Порівняно з минулим роком прогноз розвитку бізнесу на наступний рік зріс на 11% і досяг 58%.
1. Дотримання способу та порядку отримання доказу є не менш важливим, ніж сам доказ.
Розслідування кримінальних проваджень щодо бізнесу з російським елементом слід розглядати з позиції різних сторін — органів слідства та українського бізнесу.
Протягом півтора року повномасштабної війни економіка України зазнає великих втрат. Тому особливу увагу слід приділяти захисту відповідального бізнесу, який зараз робить неоціненний внесок як для теперішнього часу, так і для майбутнього періоду післявоєнного відновлення.
Тривале очікування судового рішення інколи робить вже непотрібним цей результат. Такі тривалі судові процеси ламають долі людей, які можуть і три, і п’ять, і вісім років бути у стані невизначеності, без судового рішення.
Законодавець поділяє злочини у сфері господарської діяльності на ті, які вчиняються у бюджетній сфері, кредитно-фінансовій, банківській, сфері господарської та підприємницької діяльності, у сфері приватизації державного та комунального майна, та податкові злочини.
Запроваджені Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 3 жовтня 2017 року (далі — Закон №2147-VIII) зміни до Кримінального процесуального кодексу України, ініціатором яких був депутат Верховної Ради Андрій Лозовий, дістали в народі назву «правки Лозового», і ось уже майже шість років щодо них точаться жваві дискусії у колі правників.
Поняття «викривач корупції» з’явилось у національному антикорупційному законодавстві у процесі приведення його у відповідність до міжнародних договорів і стандартів.
За змістом п. 14 ч. 1 ст. 3 КПК України повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення є притягненням до кримінальної відповідальності.
В українському законодавстві наразі відсутні приписи щодо відшкодування шкоди, завданої життю і здоров’ю саме цивільної особи внаслідок воєнних злочинів рф. Проте допомогти в таких питаннях може сформована судова практика.
З початком збройної агресії росії проти України щодо рф та її юридичних і фізичних осіб були введені спеціальні економічні санкції, які значною мірою обмежували вчинення правочинів, здійснення платежів та загалом операцій з російською стороною.
З початку повномасштабного вторгнення більшість громадян України долучилися до надання всебічної допомоги Збройним силам України. Відразу стало зрозуміло, що юридична допомога військовослужбовцям є не менш важливою, ніж фінансова, психологічна тощо.
Агресивна війна росії проти України зумовила необхідність більш конкретного розуміння ознак складів воєнних злочинів. Адже цілком очевидним є той факт, що теоретичне розуміння ознак тих чи інших складів злочинів може не давати відповіді на ті запитання, які виникають у практиці правозастосування. Та й прогалини у вивченні тієї чи іншої проблеми проявляються зазвичай саме через потреби практичного правозастосування наявних правових норм.
Україна крок за кроком звільняє окуповані території і попри важкі бої та високу ціну Перемоги ми віримо, що наша держава пройде цей складний шлях аж до повного очищення української землі від російських окупантів та повернення до кордонів 1991 року.
Зміни, які відбулися в кримінальному праві та процесі, у зв'язку з воєнним станом, захистом жертв та відшкодуванням збитків, кримінальною відповідальністю за колабораційну діяльність, боротьбою з корупцією під час війни, призвели до величезного попиту в цій практиці. Як, зазвичай, Юридична Газета провела опитування серед партнерів юридичних компаній, які надали прогнози як розвиватиметься кримінальна практика у 2024 році та як вона пережила 2023 рік.
Застава — це, за логікою чинного Кримінального процесуального кодексу України (КПК України), другий за обтяжливістю запобіжний захід після тримання під вартою.
Наразі ми всі живемо у цікавому світі глобалізації, де в багатьох аспектах кордони стираються. Це також стосується злочинності у будь-якому її прояві. Останнім часом у медійному просторі досить часто можна почути або прочитати про запити зі сторони України до інших держав на екстрадицію у резонансних справах.
Правовий інститут викривачів корупційних правопорушень є новим для вітчизняного законодавства і лише перебуває на етапі становлення та апробації правозастосовною практикою.
Як оцінити ефективність роботи правоохоронних органів, про необхідність розвитку інституту адвокатського розслідування, складні справи, що формують кримінальну практику, про запровадження механізму розвантаження слідчих суддів, тенденції антикорупційного правосуддя та загалом про те, яким був 2023 рік для практики кримінального права, ми поговорили з Василем ФЕДИТНИКОМ, партнером АО Legal Strategy.
Цей рік виявився вражаючим на антикорупційні скандали та викриття. Враховуючи, що велика війна триває майже два роки, очікується, що кількість розслідувань в антикорупційній практиці постійно зростатиме. Також з’явився новий пласт справ щодо корупційних злочинів в оборонній сфері та планується збільшення кількості справ у питаннях відновлення знищеної ворогом інфраструктури. Очевидно, що правоохоронні органи не оминуть можливості перевіряти такі проєкти. Про це розповів в інтерв’ю Денис ШКАРОВСЬКИЙ, партнер VB PARTNERS.
Не давайте і не пропонуйте, не звертайтесь і не впливайте, дійте за законом і процедурою, і принаймні у своїх очах корупції ви не бачитимете. В цьому переконані партнери Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners». Військова агресія росії проти України стала підставою для великих змін у сфері кримінальної юстиції держави та збільшила попит на юридичному ринку в антикорупційних спорах.
Реалізувати ідею виходу на юридичний ринок України компанії під брендом SYNEGOR вдалося у 2018-му. Цього року команда залучила нових партнерів-адвокатів, тому що розширила перелік своїх послуг. Відкрила новий напрям з повного юридичного супроводу у відкритті юридичних осіб за межами України (Польща, Латвія, Естонія, Німеччина, Велика Британія, Гонконг та ОАЕ). Старший співкеруючий партнер SYNEGOR Максим АРХАНГЕЛЬСЬКИЙ розповів про напрями роботи та отриманий досвід, а також поділився порадами, як бізнесу підготуватися до податкової перевірки у 2023–2024 роках.
В.о. директора Бюро економічної безпеки України Андрій Пащук в інтерв’ю «Юридичній Газеті» розповів про роботу Бюро в умовах війни, кейси, пов’язані з країною-агресором, і тенденції у сфері економічних злочинів.
Інтерв’ю з партнерами юридичних компаній набувають нових барв, адже велика війна змінює їх звичне життя. Євген ГРУШОВЕЦЬ, голова Громадської антикорупційної ради при Міноборони, адвокат, партнер Ario Law Firm, поділився з нами, як допомагав звільняти острів Зміїний, за яких обставин довелося доводити СБУ, що не є диверсантом, за що полюбив пиріжки з капустою та про що прохав Олексія Резнікова на початку повномасштабного вторгнення рф.