Законодавець поділяє злочини у сфері господарської діяльності на ті, які вчиняються у бюджетній сфері, кредитно-фінансовій, банківській, сфері господарської та підприємницької діяльності, у сфері приватизації державного та комунального майна, та податкові злочини. І робить такий розподіл цієї категорії кримінальних правопорушень за підслідністю:
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— слідчі органи безпеки розслідують кримінальні правопорушення за ст. 201 (контрабанда) та ст. 201-1 (переміщення через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від нього лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі України) ККУ;
— детективи БЕБ уповноважені розслідувати господарські злочини, які, зокрема, пов’язані з незаконною діяльністю з організації або проведення азартних ігор, лотерей(ст. 203-2ККУ), незаконним виготовленням, зберіганням, збутом підакцизних товарів (ст. 204), підробленням документів, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та ФОП (ст. 205-1), ухиленням від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) (ст. 212), протидією законній господарській діяльності (ст. 206);
— детективи Національного антикорупційного бюро України здійснюють розслідування за ст. 206-2 (протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації), ст. 209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом), ст. 210 (нецільове використання бюджетних коштів), ст. 211 (видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету) за умов, закріплених у ч. 5 ст. 216 КПК, зокрема, якщо вони вчинені вищими посадовими особами;
— слідчі Державного бюро розслідувань розслідують злочини у сфері господарської діяльності у випадках, визначених ч. 4 ст. 216 КПК (зокрема, які вчинені вищими службовцями), крім тих випадків, коли досудове розслідування відноситься до підслідності НАБУ.
Більшістю злочинів цієї категорії займаються Нацполіція та БЕБ. За статистичними даними, зібраними Офісом Генерального прокурора про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх розслідування за січень-жовтень 2023 року, всього обліковано 4249 кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності. З них у 1412 є повідомлення про підозру і 1039 направлено до суду.
Лідером щодо кількості розслідуваних господарських злочинів є Нацполіція. Всього поліцією за січень-жовтень 2023 року обліковано 2298 кримінальних правопорушень у господарській сфері, у 1105 повідомлено про підозру, а 814 направлено до суду з обвинувальним актом. Профільний для економічних злочинів орган — Бюро економічної безпеки —у 2023 році розслідує факти вчинення 1551 кримінального правопорушення у ційсфері, з яких 215 проваджень —з підозрою, а 162 направлено до суду (з них 128 —з обвинувальним актом). Якщо порівнювати зі статистичними даними, які були минулого року, то за січень-грудень 2022-го загалом обліковано 3414 кримінальних правопорушень у господарській сфері, з яких у 1405 вручено підозру, а до суду спрямовано 1166 кримінальних проваджень. Це вказує на збільшення загальної чисельності господарських злочинів.
Найпоширенішими в розслідуванні Нацполіцією господарськими злочинами за 2023 рік (дані систематизовані за січень-жовтень 2023-го) є:
— Легалізація (відмивання) майна,одержаного злочинним шляхом. Всього зареєстровано 627 кримінальних проваджень, у 407 вручено підозру, а 339 направлено до суду з обвинувальним актом.
— Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима. Розслідується 338 кримінальних правопорушень, у 321 вручено підозру, 242 направлено до суду з обвинувальним актом.
— Підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та ФОП. Розслідується 75 фактів, підозру вручено у 32 кримінальних провадженнях, а до суду з обвинувальним актом направлено 17.
— Незаконна діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей. Обліковано 69 кримінальних проваджень, 18 —з врученням підозри, 15 обвинувальних актів направлено до суду.
Лідерами господарських злочинів, розслідуванням яких займається БЕБ (за січень-жовтень 2023 року), є:
— Ухилення від сплатиподатків, зборів (обов’язкових платежів). Всього обліковано 545 кримінальних правопорушень, 35 —з врученням підозри і тільки п’ять направлено до суду з обвинувальним актом.
— Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів. Обліковано 331 кримінальне правопорушення, у 90 вручено повідомлення про підозру, 72 направлено до суду з обвинувальним актом.
— Незаконна діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей. Загалом обліковано 140 правопорушень, з яких три провадження — з повідомленням про підозру і тільки один обвинувальний акт направлено до суду.
Поширеними господарськими злочинами в підслідності БЕБ також є підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та ФОП, і легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом.
Службою безпеки України господарських злочинів за 2023 рік всього обліковано 179, з яких 87 — це контрабанда. НАБУ у цій сфері обліковано 34 кримінальних правопорушення з 14 підозрами та лише одним обвинувальним актом, направленим до суду (за легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом). ДБР розслідує 186 таких правопорушень, з яких 64 — за статтею «Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом». Всього за 2023 рік (інформація актуальна на дату написання статті) підозру вручено у 26 кримінальних провадженнях, 13 обвинувальних актів направлено до суду. Відносно новою серед господарських злочинів є ст. 201-2 ККУ (незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги).
Законодавець доповнив нею Кримінальний кодекс 24 березня 2022 року, що було зумовлено новими реаліями воєнного часу та необхідністю боротися з недобросовісними особами, які, прикриваючись волонтерством, цинічно вирішили заробити на війні. У 2023 році за цими фактами розслідується 208 кримінальних правопорушень, з яких у 35 вручено підозру, а 24 направлено до суду з обвинувальним актом. З проаналізованих судових рішень за вказаною статтею (201-2 ККУ) встановлено, що за 2023 рік всього оголошено 24 вироки, які стосуються ч. 3 (вчинені в умовах воєнного стану, групою осіб чи в особливо великих розмірах). Усі ці вироки є обвинувальними, проте доволі часто суди призначають покарання з іспитовим строком.
Що стосується загалом притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів у господарській сфері у 2023 році. Наприклад, за легалізацію (відмивання) майна, отриманого злочиннимшляхом, в реєстрі міститься 75 вироків, більшість з яких обвинувальні, найчастіше застосовується штраф з конфіскацією товарів та звільненням від відбування покарання. За підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та ФОП, у реєстрі — 71 вирок, більшість з них обвинувальні, але зі звільненням від відбування покарання. За незаконну діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей — 24 вироки, з яких майже всі — обвинувальні, найчастіше — зі сплатою штрафу. За ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) у реєстрі —26 вироків, з яких приблизно половина виправдувальних, дев’ять — обвинувальних, але здебільшого зі звільненням від відбування покарання.