08 липня 2025, 13:26

Призупинити реалізацію Закону ЄС про ШІ: загроза значних ризиків

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Технологічна асоціація CCIA Europe направила лідерам ЄС прохання відкласти намічене на 2 серпня 2025 року набуття чинності нових положень AI Act — загальноєвропейського закону, який регулює штучний інтелект (ШІ). Лобісти групи, до якої входять Alphabet, Apple та Meta, попереджають, що Єврокомісія досі не опублікувала фінальних роз'яснень закону, без яких представникам індустрії просто незрозуміло, як працювати далі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Це підтверджує проведене AWS і Strand Partners опитування: 68% представників індустрії не розуміють, які обов'язки на них накладає AI Act. У Брюсселі зустрічаються глави європейських держав, щоб розв'язати проблему зниження конкурентоспроможності блоку, і цифровий сектор закликає до сміливих дій: відкласти реалізацію Закону про ШІ доти, доки не будуть реалізовані всі елементи, що бракують. Ключові положення Закону ЄС про ШІ (включаючи найважливіші правила для моделей ШІ загального призначення (GPAI), які мають набути чинності 2 серпня), як і раніше, не містять суттєвих вказівок.

Оскільки Європейська комісія ось-ось пропустить терміни реалізації Закону, побоювання зростають. Поспішне ухвалення закону може поставити під загрозу устремління континенту в галузі ШІ, включаючи прогнозований Комісією приріст інвестицій в економіку ЄС за рахунок ШІ у розмірі 3,4 трильйона євро до 2030 року.

Підтримуючи заклики різних національних урядів та членів Європейського парламенту, що пролунали останніми днями, Асоціація комп'ютерної та комунікаційної промисловості (CCIA Europe) наполегливо закликає глав держав та урядів ЄС визнати величезні ризики реалізації Закону про ШІ без остаточної структури. Лідери ЄС повинні діяти зараз, доручивши Комісії адаптувати її нереалістичні терміни, щоб забезпечити плавне та ефективне впровадження Закону про ШІ. Терміново необхідне сміливе втручання «стоп-тайм», щоб надати розробникам та розповсюджувачам ШІ правову визначеність, доки необхідні стандарти залишаються недоступними або відкладаються.

CCIA Europe підкреслює, що додатковий час дозволить завершити розробку правової бази, надасть компаніям справедливі терміни для дотримання вимог та забезпечить підтримку, а не перешкоду розвитку GPAI по всьому Європейському Союзу.

Ось думки фахівців, наведені у пресрелізі: старший віцепрезидент та голова офісу CCIA Europe Даніель Фрідлендер: «Європа не може лідирувати в області ШІ, тримаючи одну ногу на гальмі. Оскільки критично важливі частини Закону про ШІ все ще відсутні лише за кілька тижнів до набуття чинності правил, нам потрібна пауза, щоб правильно розробити Закон, інакше ми ризикуємо повністю загальмувати інновації».

Старший менеджер з політики CCIA Europe Боніфас де Шампріс: «Якщо ЄС серйозно налаштований перетворити свою обіцянку на 3,4 трильйона євро на ШІ на реальність, він має діяти зараз. Відбиваючи зростальне занепокоєння серед урядів та новаторів ШІ, Комісії слід доручити зробити паузу і спростити — надавши компаніям справедливий шанс відповідати вимогам та конкурувати».

CCIA Europe — це міжнародна некомерційна торгова асоціація, що представляє широкий зріз компаній у сфері комунікацій та технологій. Як прихильник успішної європейської цифрової економіки, CCIA Europe бере активну участь у розробці політики ЄС з 2009 року. Брюссельська команда CCIA прагне покращити розуміння галузі та поділитися колективним досвідом технологічного сектору з метою сприяння збалансованому та обґрунтованому ухваленню політики в Європі.

Використані джерела

AI Act: EU Leaders Urged to Pause Implementation, Amid Growing Concerns https://ccianet.org/news/2025/06/ai-act-eu-leaders-urged-to-pause-implementation-amid-growing-concerns/

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати