01 грудня 2023, 17:27

Кримінально-правові виклики для бізнесу у 2023 році з погляду адвокатів

Опубліковано в №13–16 (771–774)

Ілля Воробйов
Ілля Воробйов «Міллер» партнер, керівник кримінальної практики

Протягом півтора року повномасштабної війни економіка України зазнає великих втрат. Тому особливу увагу слід приділяти захисту відповідального бізнесу, який зараз робить неоціненний внесок як для теперішнього часу, так і для майбутнього періоду післявоєнного відновлення. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Визначення основних викликів, з якими зіштовхнувся бізнес у 2023 році, допоможе тримати правильний вектор у бік його підтримки й надалі. Розглянемо детальніше ключові виклики для бізнесу з погляду адвокатів. 

Активізація органів розслідування. Загалом у 2023 році досить помітною є активізація роботи органів розслідування порівняно з 2022-м. Це пов’язано з тим, що з початком повномасштабної війни органи розслідування майже заморозили свою активну діяльність із розслідування кримінальних проваджень, які не пов’язані з війною. Більшість працівників правоохоронних органів були залучені до захисту України та відсічі збройної агресії росії. Певна відлига у роботі правоохоронців почалася після деокупації Київської області та мала свій розвиток у темпах до кінця 2022 року. 

Якщо говорити про бізнес, то навіть складно сказати, який з органів розслідування до них не приходить (поліція, СБУ, БЕБ, НАБУ, ДБР). У цьому році дуже помітною стала активізація роботи детективів Бюро економічної безпеки. Наприклад, за 2022-й детективи БЕБ зареєстрували 237 проваджень за фактами ухилення від сплати податків, зборів (ст. 212 КК України), а за 10 місяців 2023 року — 545 проваджень цієї категорії.

При цьому якщо раніше в основу кримінальних проваджень за ст. 212 КК України здебільшого вкладали акт податкової перевірки підприємства, то зараз все частіше зустрічаються випадки початку розслідування з використанням аналітичних довідок детективів БЕБ. Це ускладнює можливість прогнозування зустрічей з правоохоронцями в офісі своєї компанії, а тому готовим потрібно бути завжди. 

Також у 2023 році БЕБ почало використовувати гарно забутий спосіб виявлення та документування фактів ухилення від сплати податків. Працівники БЕБ виявляють підприємства, які були зареєстровані на підставних людей; реєструють за цими фактами кримінальне провадження за ст. 205-1 КК України (підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців); притягують цих підставних людей до відповідальності, документуючи при цьому, що вони ніколи не здійснювали господарську діяльності; формують перелік контрагентів цих підприємств, які були зареєстровані на підставних людей, і йдуть до контрагентів з обшуками, але вже за фактами ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України). 

До топпричин 2023 року зустрітися з детективами БЕБ в офісі також входять: торгівля та виготовлення підакцизних товарів, формування податкових кредитів ПДВ, зайняття нелегальним гральним бізнесом. 

Якщо говорити про те, хто загалом був найцікавішим для правоохоронців у цьому році, то це стабільно компанії, які працювали за державними замовленнями та з бюджетними коштами; представники ІТ-індустрії (тренд цього року – арбітраж трафіку та гемблінг). З того, що відбувається зараз в інформаційному просторі, то можу припустити, що найближчим часом у полі зору правоохоронців будуть компанії, які займаються експортом зерна. 

Безпідставні обшуки. Топом 2022 року було використання ст. 615 КПК України, яка надавала можливість правоохоронцям у окремих випадках провести обшук не на підставі ухвали слідчого судді, а за рішенням керівника прокуратури. Це передбачалося на випадок відсутності у слідчого судді об’єктивної можливості виконувати свої повноваження. У 2023 році слідчі значно рідше стали користуватися ст. 615 КПК України, але у бізнесу з’явилась інша проблема — правоохоронці почали приходити з «невідкладним» обшуком. Тобто без рішення слідчого судді, яке б надавало їм дозвіл на проведення обшуку, а лише формально посилаючись на положення ч. 3 ст. 233 КПК України, нібито вони переслідують підозрюваного або намагаються врятувати життя людей чи майно. 

Загалом досвід 2023 року показав, що будь-який бізнес, навіть самий відповідальний, має бути готовим до візиту правоохоронців з ймовірним обшуком. Цей безпековий мінімум включає роботу з командою, коли кожен має знати свою роль і права на випадок кризової ситуації; технічну складову, коли пропрацьовується система забезпечення інформаційної безпеки у випадку вилучення техніки. 

Високий рівень невирішених кримінальних проваджень. Ще один із актуальних викликів — це збільшення кількості «підвішених» справ, що посилює відчуття тиску на бізнес з боку правоохоронних органів. Є випадки, коли правоохоронці роками не можуть завершити розслідування, але при цьому тримають під арештом майно, рахунки або інші активи підприємства. Такі справи сильно перешкоджають веденню бізнесу, а також створюють значні репутаційні ризики, оскільки неодноразово ставали причиною неуспішного проходження комплаєнсу і як наслідок — відмови в укладенні договорів.

До введення воєнного стану кримінальний процесуальний кодекс визначав строки для розслідування кожної справи, залежно від її тяжкості, до моменту повідомлення людині про підозру. Якщо не встигли завершити розслідування у визначені строки, то провадження має бути закрито.

Проте наразі правоохоронці користуються положеннями ч. 8 ст. 615 КПК України, яка передбачає, що у провадженнях, у яких на дату введення воєнного стану жодній особі не повідомлено про підозру, строк від дати введення воєнного стану до дати його припинення чи скасування не включається до загальних строків розслідування, визначених ст. 219 КПК України. 

Ці справи не є безвихідними. У таких ситуаціях варто займати активну позицію та використовувати абсолютно всю палітру легальних способів досягнення бажаного результату. Універсальної панацеї, яка б була ефективною у кожній ситуації, немає, а тому під особливості кожної справи потрібно формувати окрему стратегію. 

«Релокація» правоохоронців. Також у 2023 році дуже помітним став «переїзд» центральних апаратів окремих органів досудового розслідування до інших міст. Здебільшого це Головне слідче управління СБУ та ГСУ Національної поліції, які раптом «переїхали» до Львова. Негласна причина — у районних судах Львова правоохоронцям легше отримати бажані рішення та забезпечити таємницю розслідування, ніж у столичних. Досить цікавими є офіційні причини, коли виявляється, що райвідділ поліції у Львові або слідчий відділ обласного управління СБУ є ефективнішими, ніж їх центральні апарати. 

У таких випадках боротьба ускладнюється, проте системний підхід та безумовне відстоювання верховенства права дають свої результати, коли судді починають чути не лише прокурорів, а й захист і перестають легалізовувати порушення правоохоронців своїми руками.

Міжнародні справи. Цього року збільшилася кількість запитів на правову допомогу з фактами скоєння міжнародних економічних злочинів. Особливо це стосується використання криптовалют. Найпоширеніший випадок — «брудну» криптовалюту, яка була отримана внаслідок скоєння злочинів за кордоном, обмінюють на «чисту», і так по декілька разів. Потім правоохоронці приходять з обшуком до кінцевого одержувача цієї крипти, який вивів її у готівку та навіть не усвідомлював походження. Причина — виконання запиту про надання міжнародної правової допомоги, або кримінальне провадження за ст. 209 КК України (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом). 

Щодня з’являються нові інструменти, які допомагають правоохоронцям відслідковувати операції з криптовалютами. Тому зараз дуже важливо розуміти походження крипти, яку ви одержуєте, особливо при P2P обміні.

І хоча бізнес безпосередньо не працює з криптовалютами, проте здебільшого представники ІТ-індустрії дуже часто користуються нею, а тому для них зберігається ризик, що у випадку обшуку можуть вилучити також комп’ютери, мобільні телефони, цифрові носії інформації.

Due Diligence у роботі з новими контрагентами. Приклади проблем, з якими зіштовхувався бізнес у 2023 році, красномовно говорять про те, що кожен бізнес повинен мати процедуру для ретельної перевірки нових контрагентів. Цей процес включає, зокрема, дослідження реєстрів судових рішень, перевірку того, чи не перебувають ці особи під санкціями, особливо щодо росії, а також перевірку інформації про бенефіціарів на предмет їхнього зв’язку з рф.

Очевидно, що це далеко не весь біль, з яким зіштовхнувся бізнес у 2023 році. Як загальний підсумок хочу сказати, що дійсно економіка країни сильно постраждала, а тому дотримання бізнесом законодавства, своєчасна та повна сплата податків є одним із важливих елементів нашого спільного виживання. Тому не потрібно дивуватись активізації роботи правоохоронців, оскільки вони виконують свою важливу роль у забезпеченні економічної стабільності країни. 

Проте така діяльність правоохоронних органів має відбуватися відповідно до вимог закону, коли досягнення будь-якого соціального блага здійснюється з безумовним дотриманням принципу верховенства права.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати