«Юридична Газета» №17–20 (775–778) від 29 грудня 2023 р.

Коментарі

 • За лінією фронту: як зберегти ментальне здоров’я юристу в умовах війни

  Дослідники ментального здоров’я з усього світу встановили, що професія юриста входить до десятки професій, представники якої найбільше страждають від стресу. Вчені порахували, що юристи в 3,6 раза частіше хворіють депресією, ніж неюристи, однак у десятки разів менше звертаються по психологічну допомогу.

 • Women in IP: подолання гендерної нерівності задля інноваційного майбутнього

  Сьогодні право жінки на участь у виборах, на працю, опіку над дітьми, у доступі до освіти, право на авторство інавіть бути зазначеною винахідницею у патенті не оспорюється. Але так було не завжди. Щоб ці права і свободи стали невід’ємними для жінок, передували роки йроки боротьби, починаючи з кінця ХІХ століття.

 • Будь собою, інші ролі зайняті: п’ять важливих якостей жіночого лідерства під час великої війни

  Нещодавно прочитала слова української дизайнерки Аліни Кочаровської, які, на мою думку, характеризують сучасне «Я» української жінки.

 • Письмовий майcтер-клас із навичок переговорів для юриста: успішні стратегії та виклики

  Для сучасного юриста вміння бути успішним переговірником — це вже не просто побажання роботодавців чи клієнтів до свого юриста, а необхідний інструмент (musthave) у вирішенні різноманітних завдань.

 • Внесок у майбутнє країни

  Скільки ролей може поєднувати в собі сучасна жінка? Бути дружиною, турботливою мамою, кар’єристкою, господинею, подругою, надійною колегою чи просто приділяти час собі, не працюючи зовсім? Відповідь, мабуть, кожна обирає для себе сама.

 • Жінка, бізнес і війна: mission is possible

  Війна — це наше теперішнє середовище. Життя не зупиняється. Україна не була і не стала державою із мілітаристською економікою. Втрата контролю, коли від тебе зараз залежить зовсім невелика (порівняно із попереднім життєвим досвідом) частина твого життя.

 • Адвокатська діяльність в умовах воєнного стану

  Образ української жінки сформувався нашою величною історією. Її життя, права, обов’язки, соціальний статус описані істориками. У древніх угодах, законах і приписах, історичних творах закладено основи рівності прав і свобод чоловіка і жінки.

 • Керувати правильно

  Нещодавно одна з моїх колишніх колег-юристок написала мені і запитала, як керувати людьми «правильно». Наразі вона вже сама очолює невелику команду і, з її власних слів, «це виявилося набагато складніше, аніж робити роботу за всіх самій».

 • Гендерна рівність в Україні: що маємо сьогодні

  Гендерна рівність є однією з умов справжньої демократії, яка забезпечує рівноправну участь людей незалежно від статі у різних сферах життя і займає центральне місце серед цінностей Організації Об’єднаних Націй. Це не виняток і для України.

 • Робота + материнство + волонтерство: виклики для жінки під час війни

  Повномасштабне вторгнення росії в Україну змінило життя абсолютно кожної людини в нашій країні, починаючи від немовлят (навіть тих, які ще не народилися на момент 24 лютого 2022 року), і аж до людей похилого віку. Плин життя кожного українця змінився незалежно від його політичних уподобань, рівня доходу, місцезнаходження тощо.

 • Стратегія успішної команди: важливі правила комунікації, як це працює

  Я не знаю жодного досконалого рецепта успішної команди. Немає такої константи. Скільки б книжок про це не написали, скільки б дисертацій не захистили, скільки б тренінгів не було проведено — це все тільки заходи або спроби з’єднати у коло чи щось інше різних людей із різними навичками та різними світоглядами.

 • За 10 років до катастрофи. Чи є можливість врятувати людський капітал в юриспруденції

  Дистанційка як вимушена відповідь на COVID-19, повномасштабна війна, корупційна складова в закладах освіти, соціальна нерівність, невідповідність підготовки спеціалістів реальним потребам економіки тощо.

 • Як адаптувати плани і пріоритети в умовах невизначеності

  Колись один із моїх друзів, перебуваючи у глибокій депресії, звернувся до відомого психіатра й отримав пораду: «Звикайте жити у невизначеності». Ми довго потім сміялися над цією порадою, бо вона дуже відрізнялася від рекомендацій інших фахівців.

 • Ми глибоко зашиті у пастки ціннісних компромісів

  Війна суттєво перевизначає життя і світогляд багатьох. Ми змінюємо міста, країни, мову, оточення, роботу. Наші колеги по юридичній професії змінюють дорогі костюми та суддівські мантії на форму ЗСУ, переводять свої стратегічні таланти на військові рейки, створюють потужні волонтерські проєкти, фіксують докази воєнних злочинів росії на деокупованих та прифронтових територіях і ­роблять багато складної, часто невидимої роботи.

 • Зроби себе сама: історія успіху жінки-юристки в сучасному світі права

  Понад 10 років я практикую як юристка. Моя кар’єра розпочалася на третьому курсі університету, і вже тоді я зрозуміла, що справжній сенс полягає у практичному досвіді.

 • TOP-TIPS тайм-менеджменту в юридичному бізнесі

  Час — найцінніший ресурс, який, на жаль, неможливо збільшити чи розширити, так само як і повернути. Щодня ми стикаємося з численними викликами в різних сферах нашого життя, і найчастіше у нас виникає проблема балансу між професійним та особистим.

 • Сила слова

  Багато років тому, під час нашого навчання в KMBS, колишня власниця одного топового українського ЗМІ сказала мені, що хороші новини мало читають, натомість читають погані, скандальні, трагічні. Я намагалася сперечатися і говорити, що потрібно працювати із сенсами, подачею, але статистика була на її боці.

 • Жінки та юридична боротьба за перемогу України

  Війна — складне випробування для суспільства в багатьох аспектах. Питання рівних прав, а зокрема гендерної рівності — серед найбільш крихких: чи здатне воно зберегти своє значення в часи сили й несправедливості?

Публікації

Інтерв'ю

 • «У військових немає вихідних і встановлених меж робочого часу, тому ми на зв’язку цілодобово»

  З початком повномасштабного вторгнення всі свідомі українці та українки свою енергію, професіоналізм і досвід переналаштували в напрямі допомоги Україні. Адвокатська спільнота, звісно ж, не стояла осторонь. Наші військовослужбовці щодня та навіть щогодини потребують кваліфікованої правничої допомоги, тому деякі юридичні компанії свою сферу послуг поповнили такими практиками, як військове право або захист військовослужбовців.

 • Кожна деталь процесу захисту має бути бездоганною

  На переконання Ольги ПРОСЯНЮК, керуючої партнерки АО AVER LEX, членкині робочої групи з питань боротьби з корупцією в Європі (ACE) ECBA, переоцінка лідерства відбулася через опанування невизначеності, що, на її думку, швидше вдається саме жінкам.

 • Бар’єрів у професії немає жодних, якщо сам собі їх не ставиш

  Людмила КУСА, керівниця практики вирішення спорів, партнерка Gracers Law Firm, не розділяє лідерство на жіноче та чоловіче і вважає, що головна риса лідера — це казати правду і водночас давати віру в завтрашній день. Про юридичний ринок, роботу компанії під час повномасштабної війни, виклики, які стоять сьогодні перед партнером, та вміння працювати за будь-яких обставин, про зростання у війну кількості сімейних спорів, підтримку власної команди, мрії та плани — в інтерв’ю для ЮГ.

 • Від професійності твоїх дій залежить доля людини

  Перше інтерв’ю з Лідією КАРПЛЮК у ролі партнерки Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & partners». Ми поговорили про те, що додає запалу до професійної боротьби, про виклики, з якими довелося впоратися у процесі кар’єрного зростання, жіноче лідерство, культуру обміну на юридичному ринку та як не вичерпати заряд енергії під час війни.

 • Судова система витримала найскладніші іспити

  В інтерв’ю «Юридичній Газеті» Лариса РОГАЧ, голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, розповіла, як її змінила повномасштабна війна, що вона думає про судову систему України, а також чи потрібно впроваджувати досвід закордонних суддів.

 • Мало хто любить судовий процес так, як люблю його я

  Від помічниці юриста до партнерки — такий шлях Ірини КОБЕЦЬ, керівниці судової практики, в Юридичній групі LCF. Золота медаль фізико-математичного ліцею визначила її спосіб мислення. Алгоритмічний підхід — секрет успіху для вирішення складних завдань. Девіз Ірини — шукати нестандартні рішення, мати гнучкий підхід до роботи та не забувати про план Б. У чому ж вона знаходить натхнення та мотивацію у часи війни, поговоримо в інтерв’ю.

 • Головний скіл для роботи сьогодні — це адаптивність

  Щиро та відкрито — про сім’ї, які переживають випробування війною, та будні сімейного адвоката в нових реаліях. Катерина ВЛАСЮК, правозахисниця жінок, керівниця Адвокатського бюро «Сімейний адвокат Катерина Власюк», розповіла про зміни в компанії за час повномасштабного вторгнення, нові напрями у практиці сімейного права, чому думала про еміграцію в Канаду, а потім вирішила залишитися в Україні, та про свій проєкт допомоги чоловікам і жінкам, які переживають процес розлучення.

 • Бути просто юристкою недостатньо

  Адвокатка захищає права військових, будує сучасний юридичний бізнес і з оптимізмом дивиться у майбутнє. Ми запитали у Ганни ІЩЕНКО, керуючої партнерки АО «Ганна Іщенко і партнери», що таке лідерство під час війни і що буде далі.

 • Багато людей не досягли своїх цілей, тому що все життя боялися зробити помилку

  Наталія ТИЩЕНКО, керуюча партнерка ЮК NOBILI, членкиня Ради Національної асоціації арбітражних керуючих України, поділилася баченням жіночого лідерства в юридичній професії крізь призму свого досвіду. Про баланс у сфері особистого/ділового життя, навички, must have для жіночого лідерства та перспективи для адвокаток у сучасному світі читайте у нашому інтерв’ю.

 • Запитання лише одне: де взяти оцю кляту ще одну годину

  В офісі АО «Дмитрієва та партнери» в Києві багато картин. Ті з них, які вдалося роздивитися, мають яскраві кольори та цікаві творчі задумки. Ольга ДМИТРІЄВА, президентка Асоціації адвокатів України, керуюча партнерка АО, каже: «Мистецтво має бути трішки більшим, ніж просто перенесенням реальності зображення, воно має нести певне свято, яке зі свого боку надаватиме піднесення». В інтерв’ю ЮГ вона розповіла про зміни в собі під час повномасштабної війни, роботу АО та про різницю між українськими та європейськими клієнтами.

 • Треба бути чесним із собою, наскільки суттєвий внесок ти робиш під час війни в перемогу

  Про першу серйозну роботу у сфері юриспруденції партнерка Arzinger Лана СІНІЧКІНА згадує з посмішкою та гордістю, адже не кожен на четвертому курсі ВНЗ має таку впевненість і наполегливість, як вона. Що змусило Лану не спати ночами, як вдалося та вдається побороти стереотипи щодо жінок-професіоналок, які важливі якості лідерки з’явилися під час великої війни, говоримо в інтерв’ю.

 • Підтримка і людяність мають бути на першому місці, якщо ми говоримо про обличчя лідерства сьогодні

  Ірина НАЗАРОВА, керуюча партнерка ENGARDE, розповіла про зміни як у своїй компанії з початком повномасштабного вторгнення, так і свої особисті та професійні, поділилася баченням розвитку ринку юридичних послуг України та цікавим кейсом про те, як руйнуються партнерства, коли треба змушувати росію платити.

 • У лідерства завжди одна ціна — відповідальність

  Раніше вирішальними були ділові та менеджерські функції, а зараз надзвичайно важливий збіг у цінностях. Відчуття приналежності до команди, що в ці надважкі часи робить більше, ніж просто заробляє кошти, дає змогу дихати і дивитися в дзеркало. Так вважає Амінат СУЛЕЙМАНОВА, керуюча партнерка, адвокатка АGA Partners Law Firm. Як вдається адаптувати плани в умовах невизначеності, чого зараз насправді бажає юрбізнес і яку нову лідерську навичку опанувала Амінат під час війни, читайте в інтерв’ю.