Процедура надання примусового дозволу на використання запатентованого об’єкта, так звані примусові ліцензії, існують у патентному праві досить тривалий час. Особам, які зацікавлені в отриманні примусових ліцензій, необхідно знати, за яких обставин вони надаються.
Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання Кабінетом Міністрів України дозволу на використання запатентованого винаходу, що стосується лікарського засобу» фактично є реалізацією положень ст.ст. 30, 31 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», які покликані забезпечити інтереси суспільства у випадку надзвичайних ситуацій, епідемій тощо.
Питання контролю виробництва, імпорту, торгівлі та розповсюдження лікарських засобів в Україні є одним із найактуальніших у наш час.
В Інтернеті можна знайти непоодинокі повідомлення про діяльність інтернет-аптек, однак появу таких закладів торгівлі ліками навряд чи можна назвати прогресивним явищем.
Питання діяльності інтернет-аптек та насамперед регулювання такої діяльності є надзвичайно гострим не лише в Україні, а й у світі загалом. Адже цей спосіб організації процесу продажу лікарських засобів є безперечно зручним, але недостатньо контрольованим.
Несмотря на то обстоятельство, что нереальность хозопераций и ее критерии прямо не определены налоговым законодательством Украины, именно отсутствие движения активов в процессе осуществления операции – одно из самых распространенных оснований для оспаривания налоговыми органами налогового кредита по НДС и налоговых расходов по итогам проверок.
На сьогодні в законодавстві України не існує прямих підстав для визначення будь-якого правочину чи договору «нереальним» для податкових цілей, адже в законодавстві не визначено саме поняття «нереальної» операції.
Для юридичних фірм в Україні питання внутрішніх комунікацій цікаве і актуальне. Такі спостереження я змогла зробити, аналізуючи аудиторію, жвавість дискусії та глибину запитань, які цікавили учасників чергового засідання Комітету з юридичної практики Асоціації правників України 2 квітня цього року.
Викривлення трапляються завжди. Чим більша компанія, тим складніше досягти бажаного результату. Реальний стан справ в офісі щодо умов роботи колективу, настрою співробітників, думок про рішення партнерів, на мій погляд, перекладати на найманого менеджера можна тільки у випадку, коли партнерський склад занадто різнорідний, з точки зору поглядів на життя, бізнесу та критеріїв у комфортності роботи (матеріальних і емоційних).
В очередной раз убеждаюсь, что развитие бизнеса у некоторых юридических фирм на Востоке подменяется «рюшиками-бантиками». Пришлось посмотреть деловой словарь, чтобы правильно расшифровать термин «питч».
Дедалі більше дивує юридична безграмотність і непрофесійність працівників податкової служби, оскільки в одному акті податкової перевірки (далі – Акт) можна побачити визнання одного й того самого правочину то нікчемним, то недійсним, то фіктивним, а інколи й узагалі вигадуються нові юридичні поняття, як то «нереальний» або «сумнівний».
Дедалі більше дивує юридична безграмотність і непрофесійність працівників податкової служби, оскільки в одному акті податкової перевірки (далі – Акт) можна побачити визнання одного й того самого правочину то нікчемним, то недійсним, то фіктивним, а інколи й узагалі вигадуються нові юридичні поняття, як то «нереальний» або «сумнівний».
Лист ВАСУ від 02.06.2011 р. № 742/11/13-11, по істині, можна назвати реформаторським. Своїм листом ВАСУ надав податковим органам право самостійно визначати реальність господарських операцій між суб’єктами господарювання та в разі наявності будь-яких сумнівів визнавати угоди недійсними.
Принципи регуляторної політики держави фармацевтичного ринку повинні заключати в собі: доцільність, адекватність, ефективність, збалансованість, прозорість та врахування громадської думки.
Звернувши увагу на програму заходу, я побачив, що переважна більшість питань стосується регуляторних питань, питань антимонопольного регулювання, реклами і маркетингу, оподаткування та створення бізнесу.
Закон України від 04.06.2009 № 1443-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості ґрунтів», яким було ускладнене ведення агробізнесу та змінені правила використання земель сільськогосподарського призначення, набрав чинності ще 1 серпня 2010 року, проте дотепер бентежить землекористувачів.
Оскільки податкова служба має звернутися до суду з питанням про визнання договору недійсним, то виникає питання, чи є вона належним позивачем у цивільному процесі у співвідношенні із обов’язками платника податків? На ці питання дає відповідь практика Європейського суду з прав людини.
Добіг кінця Другий національний конкурс з міжнародного арбітражу серед студентів юридичних факультетів українських ВНЗ. Як повідомлялося раніше, цього року участь у конкурсі взяли ІМВ КНУ ім. Т. Шевченка, юридичний факультет КНУ ім. Т. Шевченка, Львівський національний університет, КНУ ім. В. Гетьмана, Юридична академія ім. Я. Мудрого, Києво-Могилянська академія, Інститут міжнародних відносин НАУ, Харківський державний університет ім. В. Каразіна.
Українське суспільство подолало складний 20-річний шлях усвідомлення соціальної цінності інтелектуальної власності. Дискусії, що точилися на початку 90-х років щодо правової природи інтелектуальної власності, знаходилися у лещатах радянського розуміння значення та цінності інтелекту людини для суспільства.
В останні роки ми є свідками бурхливого розвитку українського законодавства і системи права в цілому. Поряд із традиційними з’являються й нові правові утворення, значення яких виходить далеко за формат правових інститутів якоїсь однієї галузі. Це стосується податкового, транспортного, житлового, кооперативного та інших об’єднань правових норм.
Одними з основних напрямів реалізації кримінально-правової політики в державі є криміналізація та декриміналізація діянь. Визнання певного суспільно небезпечного діяння злочином і включення його до Кримінального кодексу України називається криміналізацією. Водночас скасування злочинності діяння, що полягає у такій зміні кримінального закону, внаслідок якої дія або бездіяльність, які раніше визнавалися злочином, переводяться до категорії незлочинних, отримало назву декриміналізація.
До найбільш соціально важливих і витребуваних у суспільстві об’єктів цивільного обороту відносяться лікарські засоби, які становлять важливу складову вітчизняної системи охорони здоров’я. Лікарським засобам як об’єкту цивільного обороту притаманний спеціальний правовий режим, визначений особливими нормативними вимогами щодо створення, державної реєстрації, реалізації та реклами лікарських засобів з метою захисту прав та інтересів споживачів таких специфічних товарів.
Законодавство слугує фундаментом для побудови будь-якої сфери державного життя, у т. ч. й охорони здоров’я. Тематика удосконалення законодавства у сфері охорони здоров’я є однією з найбільш дискусійних і контраверсійних, перебуває під пильним поглядом науковців і практиків, правників і медиків, а подекуди стає запорукою політичних дивідендів.
Фармацевтичний сектор у сфері охорони здоров’я посідає провідне місце в національній економіці, оскільки є важливим сегментом внутрішнього ринку, забезпечує національну і оборонну безпеку країни, відрізняється великою наукоємною і розвинутою кооперацією. Фармацевтична промисловість включає в себе виробництво лікарських засобів та виробів медичного призначення, їх оптову і роздрібну торгівлю, спеціалізоване зберігання і розподіл (дистрибуцію) за допомогою налагодженої збутової мережі (аптеки, аптечні пункти тощо).
Останнім часом на території України розгорнулися значні патентні «війни» у галузі фармакології, що характеризуються, з одного боку, бажанням виробників референтних (оригінальних) лікарських засобів захистити багаторічну працю та здобутки, а з іншого – намірами виробників генериків відвоювати свою частину фармацевтичного ринку за рахунок низької вартості ліків.
Останнім часом нормативні нововведення часто супроводжують аптечний бізнес. Як відомо, починаючи з набрання чинності Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31 жовтня 2011 р. № 723, доопрацьовувалися вже декілька разів. Чимало з цих змін стосувалися саме роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Просування лікарських засобів є невід’ємною частиною успішної діяльності фармацевтичних компаній. Компанії здійснюють просування своєї продукції за допомогою реклами, що може розміщуватися на телебаченні, в Інтернеті, у журналах і газетах, а також за допомогою інших маркетингових інструментів. Останнім часом для привернення уваги покупців також використовують так звані брендблоки. Брендблок являє собою підставку для упаковки товару, що дозволяє покупцеві зручніше його оглянути.
Упродовж останнього десятиріччя спостерігається стрімкий розвиток нового для України правового явища – медичного права. Активізується зацікавлення цією галуззю численних науковців і практиків у сфері права й медицини, зміщення акцентів від громадсько-наукового інтересу до державного визнання ролі та значення цього науково-практичного напряму для системи охорони здоров’я і безпеки людини в медицині.
У рамках діяльності Міжнародної робочої групи з питань ціноутворення на ринках нафти і нафтопродуктів створюється платформа, мета якої – обмін інформацією щодо того, які мотиви впливають на ціноутворення і як саме цей вплив відбувається.
З поширенням практики податкових органів донараховувати податкові зобов’язання та накладати штрафні санкції на платників податків, аргументуючи нікчемність та недійсність договору в силу його невиконання / безтоварності, постає питання щодо визначення кореня, причини цього «зла» та чи можливо з ним боротися. Мета цієї статті – дослідити законодавчі підстави, які надають податковим органам право покладатися на теорію нереальності договору при визначенні податкових наслідків для платників податків.
ІІІ Щорічний форум з фармацевтичного права зібрав понад 100 юристів, які практикують в сфері фармацевтичного права, юрисконсультів фармацевтичних компаній, а також керівників та менеджерів спеціалізованих фірм для обговорення останніх змін e законодавстві та інших найгостріших і дискусійних питань галузі.
Не секрет, що питання внутрішньої комунікації поставлено на широку ногу хіба тільки в найбільших українських юридичних компаніях. Якщо ж говорити про середній сегмент і про так звані юридичні бутіки, легко виявити, що там внутрішні комунікації найчастіше нікому не ставлять у функціональні обов’язки. Тим часом, багато експертів у сфері юридичного бізнесу, включаючи Ірину Нікітіну, вважають, що підтримувати і розвивати бренд без уваги до внутрішніх комунікацій неможливо.
Вищий адміністративний суд України є єдиним судом у системі судів України, який розглядає адміністративні справи як суд першої, апеляційної і касаційної інстанцій.