Вищий адміністративний суд України (далі – ВАСУ) є єдиним судом у системі судів України, який розглядає адміністративні справи як суд першої, апеляційної і касаційної інстанцій.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зокрема, ВАСУ як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення ЦВК результатів виборів або результатів Всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дії чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, ВРЮ, ВККС. Крім цього, ВАСУ в апеляційному порядку переглядає справи, розглянуті Київським апеляційним адміністративним судом у першій інстанції щодо оскарження рішень дії чи бездіяльності ЦВК, вчинених у виборчому процесі чи в процесі референдуму, а також справи, які розглядаються всіма апеляційними адмінсудами, про примусове відчуження земельної ділянки, інших об’єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Таким чином, на сьогодні ВАСУ фактично є універсальним судом, який виконує функції будь-якої інстанції.
ВСУ, у свою чергу, переглядає рішення ВАСУ як касаційного суду. Утім, є випадки, коли норми матеріального права, які застосовуються у справах ВАСУ як суду першої і апеляційної інстанції, також застосовуються неоднаково. Тож чи не доцільніше було б, якби рішення ВАСУ будь-якої інстанції, що нині є остаточними і оскарженню не підлягають, переглядалися б ВСУ у відповідному порядку?
Пане Михайле, розкажіть про спеціалізацію другої судової палати. Як воно – очолювати судову палату, яка спеціалізується, зокрема, на вирішенні спорів, пов’язаних із виборчим процесом?
За результатами судово-правової реформи, що триває в нашій країні з 1992 року, Вищий адміністративний суд України (далі – ВАСУ) є єдиним судом у системі судів України, який розглядає адміністративні справи як суд першої, апеляційної і касаційної інстанцій та має повноваження, аналогічні, на мій погляд, повноваженням Верховного Суду України (далі – ВСУ). Особисто я підтримую позицію, що кожна судова інстанція мусить виконувати свої функції. Тобто ВАСУ як касаційний суд повинен переглядати виключно рішення судів першої та апеляційної інстанції у касаційному порядку.
Однак на сьогодні ВАСУ як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією (далі – ЦВК) результатів виборів або результатів Всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дії чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Крім цього, ВАСУ в апеляційному порядку переглядає справи, розглянуті Київським апеляційним адміністративним судом у першій інстанції щодо оскарження рішень дії чи бездіяльності ЦВК, вчинених у виборчому процесі чи в процесі референдуму, а також справи, які розглядаються всіма апеляційними адміністративними судами про примусове відчуження земельної ділянки, інших об’єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. Утім, ВАСУ є судом касаційної інстанції, тож, звісно, йому підсудні й такі адміністративні справи, які він розглядає в касаційному порядку. Відповідно до нещодавніх законодавчих нововведень, Вищий адмінсуд виконує функції, властиві Верховному Суду, щодо перегляду рішень адміністративних судів із підстав, встановлених міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, як порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом унаслідок недотримання норм процесуального права.