16 квітня 2013, 15:17

Примусове ліцензування фармацевтичних компаній

Аналіз законодавчих норм та практики

Опубліковано в №16 (358)

Анастасія Казанкіна «Дубинський і Ошарова» Адвокат

Останнім часом на території України розгорнулися значні патентні «війни» у галузі фармакології, що характеризуються, з одного боку, бажанням виробників референтних (оригінальних) лікарських засобів захистити багаторічну працю та здобутки, а з іншого – намірами виробників генериків відвоювати свою частину фармацевтичного ринку за рахунок низької вартості ліків.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Можновладці вирішили не стояти осторонь у зазначеному питанні та чітко висвітлили свою думку з цього приводу. Так,  наказом Президента України від 30 травня 2012 р. № 526/2012 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 травня 2012 року «Про забезпечення населення якісними і доступними лікарськими засобами»

Міністерству охорони здоров’я України та Міністерству юстиції України було доручено опрацювати питання щодо адаптації законодавства України до вимог Директиви № 2001/83/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 6 листопада 2001 року щодо кодексу Співтовариства про лікарські засоби, призначені для людей, та імплементації положень Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності в частині впровадження для охорони суспільного здоров’я і сприяння загальнодоступності лікарських засобів системи примусового ліцензування стосовно лікарських засобів.

Результатом опрацювання вищевказаного питання став проект постанови про Порядок надання Кабінетом Міністрів України дозволу на використання запатентованого винаходу, що стосується лікарського засобу, оприлюднений 26.02.2013 року на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України (далі – Проект).

Розглянемо чинне законодавство України на предмет можливості та практичної доцільності примусового ліцензування в Україні і вищевказаний Проект з точки зору заповнення існуючих законодавчих прогалин.

Сьогодні питання примусової ліцензії регулюється ст. 30 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», ч. 11 ст. 9 Закону України «Про лікарські засоби» та постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 р. № 8 «Про затвердження Порядку надання Кабінетом Міністрів України дозволу на використання запатентованого винаходу (корисної моделі) або зареєстрованої топографії інтегральної мікросхеми» (далі – Постанова № 8).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати