16 квітня 2013, 15:05

Регулювання аптечного бізнесу

Нормотворчі ініціативи

Опубліковано в №16 (358)

Світлана Малиновська
Світлана Малиновська «Arzinger» Старший юрист
Анна Серб «Arzinger» Юрист

Останнім часом нормативні нововведення часто супроводжують аптечний бізнес. Як відомо, починаючи з набрання чинності Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31 жовтня 2011 р. № 723 (далі – Ліцензійні умови), доопрацьовувалися вже декілька разів. Чимало з цих змін стосувалися саме роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Наступні зміни до ліцензійних умов – не за горами. Саме тому в цій публікації ми зосередимо увагу на тих змінах, яких можна очікувати аптечному бізнесу найближчим часом.

Відносно нещодавно на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ України) для публічного обговорення були розміщені проекти, якими пропонується внесення змін до Ліцензійних умов.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перший проект наказу МОЗ України «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами», на який ми хочемо звернути увагу, був опублікований 18 січня 2013 року (далі – Проект наказу від 18 січня 2013 року). Цим документом пропонується внесення низки суттєвих змін, направлених на врегулювання здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

•           Так, пропонуються зміни, що будуть встановлювати мінімальні норми пішохідної доступності між аптеками для новостворених аптек. З цього питання голова Державної служби України з лікарських засобів Олексій Соловйов зауважив під час відкритого засідання 30 січня 2013 року, що норма пішохідної доступності існує в багатьох країнах ЄС. Проте хочемо зазначити, що, як повідомлялося Громадською радою при Державній службі України з лікарських засобів (далі – Держлікслужба), ініціатива органу ліцензування про введення норми пішохідної доступності не була підтримана Антимонопольним комітетом України.

На нашу думку, очевидною проблемою цієї пропозиції є невизначеність поняття «новостворена аптека». МОЗ України запевняє, що норми стосуватимуться лише тих, хто захоче отримати нову ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Проте гарантії, що вже діючі аптеки не відчуватимуть негативного впливу змін і не стануть об’єктом постійної уваги контролюючих органів, немає. Ще однією проблемою є відсутність механізму вимірювання відстані між аптеками. Обидві ці проблеми обговорювалися 28 березня 2013 року на зустрічі в Держлікслужбі, присвяченій Проекту наказу від 18 січня 2013 року. Важливим результатом зустрічі стало те, що представник Держлікслужби погодився з необхідністю доопрацювання механізму визначення пішохідної доступності. З нашої точки зору, введення такої норми може негативно вплинути на стан конкуренції на ринку та створити невиправдані адміністративні бар’єри вступу на ринок роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати