16 квітня 2013, 15:55

Як антимонопольні відомства досвідом обмінювалися

Підсумки п’ятого чергового засідання Міжнародної робочої групи з питань ціноутворення на ринках нафти і нафтопродуктів

Опубліковано в №16 (358)

У рамках діяльності Міжнародної робочої групи з питань ціноутворення на ринках нафти і нафтопродуктів створюється платформа, мета якої – обмін інформацією щодо того, які мотиви впливають на ціноутворення і як саме цей вплив відбувається.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Створюється платформа в рамках групи по нафтопродуктах, сформованої за ініціативи двох конкурентних відомств – російського і австрійського. Мета цієї платформи – прозорість процесу ціноутворення на нафтопродукти в різних країнах. Ця група буде надавати інформацію, у тому числі для національних урядів», – прокоментував створення платформи Голова Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ) Василь Цушко.

За результатами роботи п’ятого засідання співголови робочої групи підписали відповідний документ – Київську декларацію. Найближчим часом інформацію в рамках платформи буде відкрито і розміщено на сайтах конкурентних відомств.

Нагадаємо, що Робоча група з питань ціноутворення на ринку нафти і нафтопродуктів була сформована за ініціативою Федеральної антимонопольної служби Росії (далі – ФАС) і Австрійського федерального конкурентного відомства в жовтні 2011 року. Перше засідання відбулося 25 січня 2012 року в Москві в рамках Третього Міжнародного форуму «Біржові та позабіржові ринки нафти і нафтопродуктів в Росії». Надалі актуальні питання існуючих підходів до проведення моніторингу та аналізу оптових і роздрібних ринків нафти і нафтопродуктів обговорювалися у Відні, Казані, Лондоні, і ось нарешті в Києві. Причому рішення про створення інформаційної платформи було прийнято ще за підсумками третього засідання.

Загалом у засіданнях брало участь близько 20 країн. З огляду на їхню зацікавленість, у тому числі й у ході обговорення відповідних питань на засіданні Комітету з конкуренції ОЕСР, багато країн готові працювати в цьому напрямі. Вони й отримають доступ до платформи.

«Ми плануємо продовжити нашу спільну роботу. Ухвалене рішення дозволить нам на єдиній основі обмінюватися інформацією щодо методології аналізу ринку, моніторингу ринків, застосування антимонопольного законодавства для виявлення і припинення порушень», – заявив заступник керівника Федеральної антимонопольної служби Росії Анатолій Голомолзін.

Для олігопольних ринків це важливо насамперед, оскільки загрожує великим штрафом нафтовим компаніям. І в Росії, і в Україні на сьогодні існує таке поняття, як колективне домінуюче становище на ринку. Аналогічна норма є в законодавстві ЄС. Учасники робочої групи мають відповідний досвід і зобов’язуються його застосовувати. Вони також домовилися, що будуть розвивати комерційну інфраструктуру, у тому числі питання з розвитку біржової торгівлі та реєстрації позабіржових контрактів. Якщо все зробити правильно, це дасть можливість захистити ринок і умови конкуренції. Утім, антимонопольні відомства праві, якщо й не завжди, то частіше, ніж учасники ринку.

«Ми вже ввійшли в історію, тепер добре б вплинути на регулювання цін», – пожартував Василь Цушко, висловивши впевненість у тому, що саме так все і вийде.

 

Фідбек від учасників ринку

За словами Анатолія Голомолзіна, платформа буде реалізована в два етапи. Перший завершиться вже в квітні, і його результатами, як і зазначалося, зможуть скористатися фахівці антимонопольних відомств – учасників робочої групи. Другий етап буде спрямовано на доступність інформації споживачам якнайширшого кола в режимі відкритого доступу.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати