«Юридична Газета» №9–10 (787–788) від 30 грудня 2024 р.

Коментарі

  • Коли використання чужого контенту стає злочином: правові наслідки для бізнесу

    Соціальні мережі та інші різноманітні онлайн-платформи сьогодні є дуже ефективним маркетинговим засобом для просування брендів, підвищення залученості клієнтів і стимулювання збільшення замовлень і продажів.

  • Практика Верховного Суду щодо оцінки доказів у кримінальному провадженні

    Оцінка доказів у кримінальному провадженні є ключовим етапом у забезпеченні справедливого розгляду справи. Верховний Суд як найвищий орган судової влади відіграє важливу роль у формуванні правових орієнтирів щодо того, які докази можуть бути використані в судовому процесі, а які — визнані недопустимими. Щодо оцінки доказів важливими є принципи належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв’язку, що регулюються нормами Кримінального процесуального кодексу України (КПК України).

  • Протистояння тиску: як бізнесу діяти у випадку незаконних розслідувань

    Тиск на бізнес з боку правоохоронних органів залишається сьогодні однією з найгостріших проблем в українському бізнессередовищі, дещо поступившись першим місцем викликам, пов’язаним із війною.

  • П’ять простих кроків для захисту власної справи у 2025 році

    Цього року за плечима наших підприємців вже буде досвід роботи в умовах трьох років повномасштабної війни. Мало хто з бізнесменів у цивілізованому світі має подібні навички. Тепер, озираючись назад, нам усім здається, що ковідні обмеження були лише тренуванням перед більшою бідою. Отже, чого чекати нашим підприємцям наступного року і як захистити свій бізнес, про це йтиметься далі.

  • Статус активів на тимчасово окупованій території: чи можна вважати їх збитками підприємства

    Російська збройна агресія проти України призвела до втрати контролю над значною територією нашої держави: за даними вебпорталу Deep State, станом на 2 грудня 2024 року військовими формуваннями російської федерації окуповано 107 958 кв. км.

  • Комплаєнс на підприємстві — сучасні виклики та міжнародне регулювання

    Відповідність законодавству на підприємстві стала невід’ємною складовою сучасного бізнесу в Україні. У контексті глобалізації та євроатлантичної інтеграції українським компаніям потрібно враховувати як національні, так і міжнародні стандарти комплаєнсу. На це дедалі більше звертають увагу учасники міжнародної спільноти.

  • Розумна застава: ключ до успішного захисту в кримінальних справах

    Тенденції до визначення надзвичайно великих розмірів застави у кримінальних провадженнях доволі часто викликають подив і чимало запитань до її розміру та мети, тому актуальним є розуміння критеріїв і обставин для визначення розумного розміру застави.

  • Захист бізнесу: наслідки та прогнози 2025

    У 2024 році в Україні спостерігаються значні тенденції у сфері корпоративного захисту бізнесу, зумовлені як законодавчими змінами, так і практикою підприємств. Ці тенденції відображають адаптацію бізнес-середовища до сучасних викликів і прагнення до інтеграції з міжнародними стандартами.

  • Алгоритми захисту бізнесу під час обшуку

    Обшук є однією з найпоширеніших слідчих дій у кримінальному провадженні, що можуть створювати значні проблеми для власників бізнесу. Правоохоронні органи часто проводять обшуки з порушенням норм кримінального процесуального законодавства, що створює додатковий тиск на підприємців.

  • WCC: тенденції та особливості розгляду справ у цій сфері

    Останні два роки можна впевнено віднести до надактивних для правоохоронної системи загалом. Але питання якості такої роботи, як завжди, відкрите і дискусійне.

  • OnlyFans: що відбувається в Україні?

    Бюро економічної безпеки України (БЕБ) отримало доступ до даних про всіх українських користувачів платформи OnlyFans, які заробляють там гроші. Це стало можливим завдяки рішенню Шевченківського районного суду Києва від 20 вересня 2024 року. Суд дозволив БЕБ тимчасовий доступ до персональної інформації: прізвищ, імен, дати народження та податкових номерів.

  • Договори для бізнесу: невидимі бар’єри, які захищають ваші інтереси

    Війна та економічна криза суттєво ускладнили ведення бізнесу в Україні, створивши додаткові виклики й ризики для підприємців. Однак, попри всі труднощі, багато власників бізнесу продовжують працювати, створюючи робочі місця і сплачуючи податки в Україні, що заслуговує на велику повагу.

  • Права людини в місцях позбавлення волі під час воєнного стану

    Більшість кримінальних правопорушень, визначених Кримінальним кодексом України, передбачають такий вид покарання, як позбавлення волі. Позбавлення волі може бути як єдиним, так і альтернативним покаранням. Загалом в Україні чи не найгострішою проблемою є дотримання прав і законних інтересів осіб, засуджених до відбування покарання у місцях позбавлення волі.

  • Зупинення досудового розслідування через обставини, зумовлені воєнним станом: вплив на строки

    З початком повномасштабного вторгнення законодавцем поступово вносилися зміни до кримінального процесуального законодавства з метою врегулювання проблемних питань кримінального провадження, пов’язаних із запровадженням воєнного стану. Оскільки в деяких регіонах виникли об’єктивні обставини, які унеможливлювали здійснення досудового розслідування, то були внесені й відповідні зміни, що регламентували зупинення досудового розслідування з огляду на нові реалії.

  • Роль експертизи в захисті при обвинуваченнях у привласненні коштів

    Маєте справу з державою? Готуйтеся до участі в кримінальному провадженні. На жаль, співробітництво з державними та комунальними підприємствами все частіше закінчується для бізнесу сумнівними «бонусами», які у Кримінальному кодексі України зазначені під номерами 191 — привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а також 366 — службове підроблення.

  • Закупівлі для фронту: захист бізнесу у кримінальному провадженні

    З моменту повномасштабного вторгнення сфера державних закупівель опинилася у фокусі посиленої уваги правоохоронців. Гостра потреба забезпечення фронту необхідними ресурсами та відповідно масштабні витрати з боку держави на їх забезпечення перетворили закупівлі для потреб фронту на один із головних об’єктів розслідувань.

  • Адвокатам-практикам: помилки комп’ютерно-технічної експертизи телефона та їх використання в доказуванні

    Інформаційні технології кардинально змінили всі аспекти життя, суттєво скоротивши комунікаційні відстані між країнами, корпораціями та індивідами. Сьогодні електронні пристрої настільки інтегровані в наше життя, що майже кожне місце злочину містить один або кілька цифрових носіїв інформації — мобільні телефони, ноутбуки, ПК, планшети чи інші гаджети.

Публікації

  • VII Стипендіальний конкурс есе з кримінального права

    Конкурс есе з кримінального права, процесу та антикорупційної діяльності, організований за ініціативи партнера-засновника VB Partners Дениса Бугая, завершився із вражаючими результатами. Цей проєкт не лише підкреслив важливість розвитку молодих талантів у правовій сфері, а й дав учасникам можливість продемонструвати свої знання та креативність.

  • Як боротися із безстроковими досудовими розслідуваннями

    Досудове розслідування — це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження чи направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності чи клопотання про закриття кримінального провадження.

  • Угоди про визнання винуватості: нові правила в боротьбі з WCC

    Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення регулювання угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією» набув чинності 1 листопада 2024 року.

  • Захист бізнесу: тенденції та зміни

    У 2024 році бізнес в Україні зіткнувся з численними викликами, що вплинули на його захист і взаємодію з державними органами. Посилення контролю, нові ініціативи влади та зміни у методах роботи правоохоронців суттєво змінили підходи до юридичного супроводу підприємців. Експерти розповіли, які саме тренди стали визначальними у сфері захисту бізнесу та чи стали запропоновані урядом інструменти справжньою підтримкою.

  • White-Сollar Сrime: загальні тенденції та зміни

    У 2024 році спостерігається активізація антикорупційних розслідувань, зокрема через збільшення справ НАБУ та САП проти посадовців.

  • Практика кримінального права і процесу: огляд та прогнози - 2025

    Прогнози — річ невдячна, але саме адвокати в кримінальній практиці найкраще відчувають тонкощі юридичних змін. Їхні думки — це не просто слова, а індикатор того, як закон впливає на реальність. Які найбільші виклики виникли в практиці кримінального права цього року? Які складнощі виникають під час захисту обвинувачених у резонансних кримінальних провадженнях? Ми запитали у професіоналів.

Інтерв'ю

  • Суд відіграє не роль арбітра, а приставної частини до правоохоронної системи

    Як працювати бізнесу у воєнний час, коли правоохоронні органи замість захисту шукають «додаткові ресурси» для бюджету, а суди втрачають незалежність? Сергій ЛИСЕНКО, керуючий партнер юридичної фірми GRACERS, ділиться своїм професійним поглядом на те, що відбувається у правовому полі України та як бізнес в Україні опинився під подвійним тиском війни і правоохоронців.

  • Найгірший сценарій — крах ідеї універсальних інструментів правосуддя щодо міжнародних злочинів

    У 2016 році Гюндуз Мамедов очолював прокуратуру Автономної Республіки Крим. Свого часу, у 2019 році, коли був заступником Генпрокурора України, ініціював створення в структурі Генеральної прокуратури (тоді ще не Офісу Генерального прокурора — ред.) Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту.

  • Нам необхідно реалізовувати ідею створення нової мапи судів

    Ми поговорили з головою Верховного Суду Станіславом Кравченком про зміни до Кодексу суддівської етики, роботу ВРП і ВККСУ, а також долю «документів», виданих на окупованих територіях України. Торкнулися й питання підходів до розгляду кримінальних справ, пов’язаних із воєнними злочинами.

  • Правосуддя — це не про поспіх, а про зваженість і неупередженість

    Кожна справа, що потрапляє до Вищого антикорупційного суду, перебуває під постійним і пильним наглядом суспільства. Всі очікують швидкої та безкомпромісної справедливості, але чи можливо це в умовах, коли правосуддя стає об'єктом публічного тиску? Голова ВАКС Віра Михайленко пояснює, чому важливо дотримуватися принципів правосуддя навіть у складних обставинах, розповідає про важливість співпраці з міжнародними партнерами, а також про роль медіа у формуванні громадської думки про суд.