Тиск на бізнес з боку правоохоронних органів залишається сьогодні однією з найгостріших проблем в українському бізнессередовищі, дещо поступившись першим місцем викликам, пов’язаним із війною.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Однією з форм тиску є кримінальні провадження, метою яких є виключно створення психологічного, фінансового та репутаційного впливу на бізнес. Розуміючи специфіку таких розслідувань і знаючи інструментарій правоохоронців, бізнес може підготуватися та мінімізувати свої потенційні ризики. Важливо розуміти, що головна мета незаконних розслідувань полягає в отриманні швидкого результату й супроводжується спробами заблокувати бізнес-процеси.
Для ефективного захисту важливо знати, які саме інструменти найчастіше використовують правоохоронні органи, та усвідомлювати їхній потенційний вплив на компанію. Хоча вибір таких інструментів обмежений, їх застосування часто завдає бізнесу суттєвих клопотів.
Інструменти тиску та засоби захисту
Механізми тиску на бізнес можна умовно поділити на три категорії:
- психологічний вплив на менеджмент і співробітників (допити, а в деяких випадках і обшуки);
- репутаційний вплив (розсилка запитів на контрагентів, публікація «обвинувальних» ухвал у реєстрі судових рішень);
- блокування бізнес-процесів компанії (арешти рахунків, активів компанії та вилучення засобів виробництва).
Допити співробітників
Допити в такій категорії справ, як правило, проводять з метою виявити больові точки як бізнесу загалом, так і допитуваних осіб зокрема. Практика показує, що навіть найпрофесійніші співробітники, але які не мають досвіду взаємодії з правоохоронними органами, можуть мимоволі розказувати те, про що їх навіть не питає слідчий. Ця проблема давно відома, так само як і єдиний можливий спосіб її «лікування» — попередня консультація з адвокатом та участь останнього під час слідчої дії. Консультація допоможе співробітнику як підготувати правову позицію, так і «прожити» тренувальний допит у безпечних умовах.
Запити до контрагентів
Розсилання запитів до контрагентів у порядку ст. 93 КПК України може використовуватися для завдання удару по репутації компанії. Такі запити пишуть в обвинувальному стилі («ваш контрагент займається контрабандою та легалізацією коштів») і породжують у контрагентів сумніви щодо стабільності та надійності бізнесу, що негативно впливає на їхню готовність до подальшої співпраці.
Універсальна порада в такому випадку полягає у проведенні превентивної індивідуальної комунікації зі своїми партнерами.
Обшуки та вилучення майна
Обшуки є більш агресивним інструментом тиску. Для потрібного ефекту їх можуть одночасно проводити в офісах і житлових приміщеннях ключових співробітників компанії.
Сам собою обшук — досить неприємна, але некривдна процедура (звісно, якщо до нього бути належно підготовленим). Елементом ризику під час обшуку є вилучення майна. Важливо розуміти, що на практиці слідчий може вилучити під час обшуку все, що завгодно.
В реальності для різних категорій майна (готівка, комп’ютери, документи, засоби виробництва тощо) є різні шанси на їх повернення, що залежить від багатьох факторів:
- кваліфікація злочину та обставини його «вчинення»;
- перелік майна, визначений в ухвалі про обшук;
- наявність переконливих аргументів власника майна.
Наприклад, швидко повернути вилучене виробниче обладнання у справі про виготовлення контрафакту буде майже неможливо, тоді як вилучення партії товару у справі про порушення вимог законодавства про охорону праці виглядає цілком реально.
Найбільш дієвим заходом протидії ризикам, пов’язаним з обшуками, є підготовка до їх проведення. У момент, коли слідчий вже стоїть на порозі з ухвалою, майже неможливо оперативно й ефективно усунути всі ризики. Підготовка до обшуку передбачає розробку детального плану дій та імплементацію порад адвоката щодо організації роботи. У кожній компанії це будуть індивідуальні заходи, однак загальні положення плану передбачають:
- призначення відповідальних за повідомлення адвоката і керівництва компанії про обшук;
- розробку протоколу дій для співробітників (що казати, де знаходитися, як поводитися з робочими комп’ютерами та іншою технікою);
- організацію збереження робочої інформації на серверах поза межами приміщення компанії;
- розробку політики обробки та збереження інформації на робочих комп’ютерах.
Не варто забувати також про періодичні тренінги персоналу щодо своїх прав та обов’язків під час слідчих дій, адже іноді досі можна зустріти випадки, коли співробітник компанії розказує оперативнику особливості своєї роботи під час перекуру.
Арешт рахунків і майна
Замороження банківських рахунків або арешт нерухомості миттєво впливають на фінансову стабільність компанії. Це унеможлив лює виконання договірних зобов’язань і підриває довіру партнерів. Як правило, це один із найсильніших аргументів правоохоронців у здійсненні тиску.
На щастя, законодавство дає бізнесу можливості боротися з очевидно незаконними арештами. По-перше, володілець майна має право оскаржити ухвалу про арешт до апеляційного суду, по-друге, звернутися до іншого слідчого судді з клопотанням про скасування арешту. Як і у випадку повернення вилученого під час обшуку майна, все залежить від обставин справи та переконливості аргументів володільця майна.
Як правило, необхідно довести законність походження коштів і відсутність зв’язку активів із фабулою кримінального провадження, що має підтверджуватися документально.
GR як інструмент протидії тиску
Окрім суто юридичних та організаційних заходів, у деяких випадках досить ефективно показує себе спосіб привернення публічної уваги до очевидного тиску на бізнес.
Публічний розголос
Незаконні кримінальні провадження нерідко є ініціативою окремих службових осіб, а не системним явищем. Розголос через ЗМІ, звернення до громадських організацій і пуб лічне обговорення тиску дають змогу створити додатковий захист для бізнесу, адже породжують негативні наслідки для конкретних правоохоронців.
Звернення до бізнес-омбудсмена
Офіс бізнес-омбудсмена в Україні є ефективним інструментом для розв’язання питань, пов’язаних із тиском на підприємства. Підтримка з боку цієї інституції сприяє більш швидкому розв’язанню конфліктів на високому рівні. Офіс бізнес-омбудсмена має вимоги до характеру питань і шляху, який має пройти бізнес до моменту звернення до нього. Наприклад, бізнес має боротися з незаконним обмеженням своїх прав не менше року для того, щоб скарга була прийнята в роботу.
Департаменти комунікації з бізнесом у міських прокуратурах і Департамент кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора
У складі міських прокуратур діють спе ціальні підрозділи, які займаються розглядом законних скарг бізнесу на протиправні дії правоохоронців. Також на центральному рівні створено департамент для роботи з іноземними та українськими інвесторами, які стикаються з неправомірними діями з боку правоохоронних органів.
У разі необхідності привернення широкої уваги до факту тиску на бізнес однозначно варто звернутися до вказаних підрозділів. По-перше, це відкритий для всіх канал комунікації з правоохоронною системою, по-друге, у їх обов’язки входить реагувати на такі звернення.
Участь у бізнес-асоціаціях В Україні діє велика кількість бізнес-асоціацій: галузевих, міжнародних і всеукраїнських. Членство в таких асоціаціях дає змогу порушувати питання тиску на високому рівні та більше сприяє висвітленню конкретної проблеми у ЗМІ.
Висновки
Незаконний тиск з боку правоохоронних органів є серйозним викликом для бізнесу. Однак слід пам’ятати, що він не є нездоланним. Завчасна підготовка, взаємодія з професійними адвокатами, системний підхід до захисту та використання ефективних GR-інструментів дають змогу мінімізувати наслідки таких дій правоохоронців і зберегти ефективність вашого бізнесу навіть у складних умовах.