Останні два роки можна впевнено віднести до надактивних для правоохоронної системи загалом. Але питання якості такої роботи, як завжди, відкрите і дискусійне.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Чи обґрунтовані претензії слідства, чи законно провели обшук, чи правомірно розпочали кримінальне провадження щодо особи? Таких запитань виникало чимало. І в багатьох випадках відповідь була «ні».
Чого очікувати далі? Зараз відбувається активне структурування практики WCC. Спостерігаємо появу нових трендів, серед яких можна виокремити такі ТОП-7.
Активізація антикорупційних органів
Очікуваним є зростання активності антикорупційних органів — НАБУ/САП. Це зумовлено тим, що боротьба з корупцією є однією з вимог міжнародних донорів.
Статистика за попередні періоди красномовна. За останні півтора року фіксуємо історично найвищі показники:
• I півріччя 2023-го — повідомили про підозру 137 особам;
• II півріччя 2023-го — повідомили про підозру 120 особам;
• I півріччя 2024-го — повідомили про підозру 166 особам.
І очевидно, що вони не будуть зупинятися на цих досягненнях. Ба більше, слід згадати про ухвалене Парламентом рішення про розширення штату НАБУ. Плюс 300 осіб протягом трьох років будуть набрані до Бюро. Також ВРП розширила суддівський корпус ВАКС і його Апеляційної палати загалом на 25 суддів.
До речі, цікаво, що саме цей тандем (ВАКСу і НАБУ) займає перше та друге місця відповідно у рейтингу оцінки роботи антикорупційних органів України за 2023 рік, складеному Transparency International.
Розширення міжнародного співробітництва та Cross-border розслідування
2023 рік показав, що кордони між країнами практично перестали існувати. Україна отримала визнання на міжнародній арені. Результат — з нами охоче співпрацюють правоохоронці з-за кордону.
Через різні обставини багато українців виїхали за кордон, отримали там тимчасовий захист і наразі не планують повертатися. Оскільки такі особи законно проживають за кордоном, вчинення будь-яких процесуальних дій щодо них повинно здійснюватися у порядку міжнародної правничої допомоги.
Вже зараз спостерігаємо суттєве збільшення обсягу таких справ. Також фіксуємо повідомлення про підозру за кордоном, арешт та екстрадицію. В країнах ЄС з’являються компанії, які спеціалізуються на наданні послуг громадянам України в питаннях Cross-border.
Статистика це підтверджує. Кількість скерованих українськими правоохоронцями запитів про міжнародну допомогу за 2023 рік — 612, з яких розглянуто 504.
«Нездорова» активність БЕБ
БЕБ декларує боротьбу з економічними злочинами, однак статистика свідчить про зростання кількості розслідувань, пов’язаних із тиском на бізнес.
Причини інтенсифікації роботи БЕБ:
1) посилення вимог міжнародних партнерів, зокрема ЄС, щодо боротьби з корупцією та відмиванням коштів;
2) значна суспільна увага до діяльності органу.
За останні дев’ять місяців роботи БЕБ значно активізувало свою діяльність. Бюро зареєструвало майже стільки ж проваджень, як за весь 2023 рік щодо злочинів:
• у сфері господарювання (1661 проти 1752 у 2023 році);
• за несплату податків (599 проти 697 у 2023 році).
Статистика свідчить про зростання кількості:
• арештів майна (323 засідання за дев’ять місяців проти 282 засідань за весь 2023 рік);
• негласних слідчих дій (2696 проти 1798 за весь 2023 рік);
• запобіжних заходів (160 клопотань у першому півріччі 2024-го проти 82 за аналогічний період 2023 року).
Ця статистика демонструє підходи в роботі БЕБ. Попри заяви про пріоритет аналітичної роботи, БЕБ активно вдається до силових методів, що свідчить про зміну його стратегії.
Такий підхід створює значну невизначеність для бізнесу, адже навіть за відсутності реальних правопорушень він може опинитися під тиском.
Зниження судового контролю
Відчутно знизився судовий контроль, що зі свого боку провокує деструктивну поведінку правоохоронців. Останнім часом багато повідомлень у ЗМІ про численні обшуки бізнесу, затримання та арешт СЕО тощо. При цьому всі активно звинувачують слідчих у незаконному тиску на бізнес. Хоча забувають про важливий момент — санкцію на обшук/арешт надає виключно суд. Відповідно зловживання правоохоронців неможливе без погодження суду.
Розвиток нової ніші — Military WCC
Війна спровокувала грошовий потік у військову сферу. Йдеться про оборонні замовлення, постачання, виробництво, імпорт зброї тощо.
У такій категорії справ ми вже бачимо активізацію правоохоронних органів. Зараз, мабуть, кожна друга закупівля в оборонній сфері є предметом якогось кримінального провадження. У 2024 році така активна робота продовжилася. Прогнозую нарощування темпів.
«Дива» правової кваліфікації
Класичні для практики кримінального права дії, які раніше кваліфікувалися як заволодіння активами/їх розкрадання, зловживання службовим становищем, ухилення від сплати податків тощо, супроводжуються додатковою кваліфікацією — перешкоджання законній діяльності Збройних сил України, державна зрада.
Додаткова кваліфікація зумовлює штучну зміну підслідності. Як наслідок — досудове розслідування здійснює не спеціально створений орган — НАБУ/БЕБ, а СБУ.
Крім того, така кваліфікація призводить до посилення тиску правоохоронців.
«Туризм» правоохоронців
Дедалі частіше правоохоронці шукають для себе «зручні» суди. З цим пов’язана доволі часта штучна зміна підслідності по кримінальних провадженнях. У результаті суддівський контроль на стадії досудового розслідування стає фікцією.