З перших днів повномасштабної війни росії проти України не вщухають розмови про необхідність наповнення бюджету за рахунок збільшення ставок податків, введення нових обов’язкових податкових платежів, зменшення податкових пільг, посилення контролю за виконанням податкових обов’язків тощо.
З 2017 року до переліку спорів платників податків з органами державної податкової служби додалася ще одна категорія спорів — спори щодо скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов’язання зареєструвати податкові накладні.
Останнім часом в Україні збільшується кількість справ про банкрутство. Це пов’язано з багатьма чинниками, на яких ми не будемо акцентуватися у цій статті.
Протягом останніх років суттєво збільшилася кількість судових справ щодо визнання батьківства та встановлення факту батьківства, що передусім пов’язано із повномасштабною війною та необхідністю захисту прав дітей і їхньої можливості спадкувати майно, отримувати аліменти тощо.
Корпоративні спори широко розповсюджені в судовій практиці. В них можуть брати участь як малі товариства з обмеженою відповідальністю, так і великі корпорації та холдинги зі світовим ім’ям. Часто про них згадують у пресі в статтях із гучними заголовками про рейдерські захоплення чи корпоративні війни. Але здебільшого вони залишаються непомітними для широкого кола людей.
У фільмі «Ворог держави» (Enemy of the State) головні ідеї обертаються навколо тем приватності, державного спостереження та зловживання владою. Фільм показує, як можливості можуть бути використані представниками держорганів для спостереження та збору інформації за звичайними громадянами і як це може загрожувати їхній свободі та безпеці.
Суди майже 10 років арбітрують претензії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) до керівників та акціонерів банків, стягуючи мільйонні та мільярдні збитки, які, на думку Фонду, були завдані банку та кредиторам.
Кримінальний процесуальний кодекс України (далі — КПК України) доповнений 7 жовтня 2014 року низкою положень, які фактично відкрили шлях національним правоохоронним органам здійснювати досудове розслідування, а судовим органам — судове провадження inabsentia (з лат. «у відсутність»), тобто за відсутності підозрюваного/обвинуваченого.
Накладення обтяження на нерухоме майно за судовим рішенням є одним із найефективніших засобів забезпечення реального виконання судового рішення. Проте навіть після отримання рішення, яке дає змогу провести реєстрацію обтяження на нерухоме майно, досягти очікуваного результату не завжди вдається. Це зумовлено специфікою практичного виконання судових рішень, що розглянута в цій статті.
Будь-яка сучасна демократична держава базується на принципі верховенства права. Це ключова засада, яка передбачає, що всі суб’єкти суспільних відносин діють відповідно до встановлених правил. Верховенство права є основою функціонування держави, оскільки саме завдяки дотриманню цього принципу громадяни та бізнес можуть передбачити правові наслідки своїх дій, планувати майбутнє та розуміти, що їхні права захищені.
Майновий аспект у санкційній політиці актуалізувався після впровадження 24 травня 2022 року інституту спеціальної санкції — стягнення активів у дохід держави.
Український бізнес, особливо молоді компанії, що прагнуть розширюватися, стикається з вибором: дотримуватися закону та витрачати час на бюрократичні процедури або ж скористатися неформальними методами, щоб пришвидшити досягнення мети. Чому так відбувається?
Значення трансфертного ціноутворення може розглядатися з кількох аспектів. Його законодавче тлумачення передбачає те, що трансфертне ціноутворення — це система визначення звичайної ціни товарів та/або результатів робіт (послуг) в операціях, визнаних відповідно до Податкового кодексу контрольованими. У вужчому значенні трансфертне ціноутворення — це збут товарів чи послуг між пов’язаними між собою особами за ціною, що не відповідає ринковій.
З початку повномасштабного вторгнення судова практика у спорах проти російської федерації значно змінилася. Якщо ще наприкінці 2022 року в реєстрі судових рішень можна було знайти тільки декілька поодиноких рішень за позовами постраждалих підприємств, то наразі таких справ сотні. І їхня кількість дедалі зростає.
За даними Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, станом на 1 січня 2024 року заборгованість населення за житлово-комунальні послуги становить 43,46 млрд грн.
У сучасному світі корпоративні відносини мають вирішальне значення для забезпечення прозорості та захисту прав учасників господарських товариств.
У сучасних умовах ведення бізнесу в Україні питання реєстрації податкових накладних набуває особливої актуальності. Важливість цієї процедури полягає не лише у виконанні податкових зобов’язань, а й у забезпеченні прав підприємців.
Дотримання вимог чинного законодавства, а також забезпечення захисту прав учасників проваджень у справах про адміністративні правопорушення є невід’ємною ознакою демократичної, правової держави. Права людини, гарантовані Конституцією України, повинні бути реалізовані, а їх захист є важливою гарантією реалізації конституційного принципу відповідальності держави за свою діяльність перед людиною.
Першим і водночас найпоширенішим видом договірного обтяження нерухомості, що спадає на думку будь-якому правнику, є іпотека. У цій статті пропонуємо розглянути, як розвивається (чи стагнує) поточна практика застосування цього інституту крізь призму окремих висновків Верховного Суду.
Спори між фермерами та власниками паїв — одна з багаторічних проблем, яка майже ніколи не розв’язується змінами до законодавства та прийняттям нових нормативноправових актів. Навпаки після введення ринку землі у 2021 році кількість судових спорів між фермерськими господарствами та землевласниками тільки збільшилася.
Там, де війна, там завжди жертви, руйнування і багато горя. Україна вже більше 10 років активно відстоює своє право на свободу та незалежність у війні з російською федерацією.
Хоча оцінки збитків, завданих українській економіці війною з рф, суттєво різняться, можна впевнено стверджувати, що прямі збитки від руйнування фізичної інфраструктури становлять десятки, якщо не сотні мільярдів. Так, Київська школа економіки оцінила суму збитків внаслідок руйнування інфраструктури в 155 млрд доларів ще в січні цього року. В таких умовах, очевидно, питання відшкодування завданих війною збитків є вкрай актуальним.
Нормами Кримінального процесуального кодексу України (далі — КПК) встановлено строки проведення досудового розслідування, в межах яких сторона обвинувачення повинна здійснити слідчі та процесуальні дії, а також направити обвинувальний акт до суду.
Запобіжні заходи є різновидом заходів забезпечення кримінального провадження, які застосовуються з метою досягнення його дієвості. Тримання під вартою є найсуворішим в ієрархії запобіжних заходів, передбачених національним кримінальним процесуальним законодавством.
Запроваджений у зв’язку з повномасштабним вторгненням воєнний стан має суттєвий вплив на функціонування правової системи України. Однією з актуальних наразі проблем є питання процесуальних строків і позовної давності, їх розрахунку та можливості поновлення.
Дотримання процесуальних строків і позовної давності є, напевно, одним із найважливіших аспектів реалізації відповідними суб’єктами своїх прав, а також здійснення такими особами захисту в разі їх порушення, невизнання або оспорення відповідних прав.
Посадові особи юридичних осіб публічного права підпадають під цілу низку антикорупційних вимог та обмежень, зокрема зобов’язані щорічно подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Інтерв’ю з Дмитром КУХНЮКОМ, головою Національної служби посередництва і примирення (НСПП), про завершення роботи над фундаментальним і важливим проєктом Закону «Про колективні трудові спори», новели законопроєкту, як саме зміниться процедура вирішення колективних трудових спорів та які міжнародні стандарти імплементовано у національне законодавство.
Ми поговорили з Анастасією Алєксєєвою, координаторкою IAC ISHR, про інститути об’єктивних спостерігачів і amicus curiae, які активно застосовуються в практиці ЄСПЛ, та їхній вплив на реалізацію права на справедливий суд в Україні.
Адвокат ADER HABER Дмитро Ніколов отримав кваліфікацію соліситора Англії та Уельсу. Ми поговорили з Дмитром про залаштунки отриманого досвіду — дисципліну, систему і трохи стресу. Про те, як реально працює те фантастичне англійське право, овіяне стількома міфами, дороге, але «найсправедливіше» та «найефективніше». А також про плани, нові скіли, litigation та чому самих лише юридичних навичок стає замало для якісного кар’єрного зростання.