За даними Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, станом на 1 січня 2024 року заборгованість населення за житлово-комунальні послуги становить 43,46 млрд грн. Очевидно, що левова частина цієї цифри — заборгованість за спожитий природний газ. Так, у Кіровоградській області заборгованість населення у 2024 році за спожитий газ становить 237,2 млн грн. Значно вищі цифри заборгованості у жителів Львівщини — майже 2 млрд грн [1], Харківщини — 3,1 млрд грн [2]. Основною причиною цього є насамперед складне економічне становище в суспільстві, зумовлене зменшенням доходів і втратою роботи багатьма людьми в умовах повномасштабної війни, зростанням цін та інфляцією, постійним підвищенням цін на тарифи, вимушеним переміщенням значної частини українців з окупованих територій або ж територій, на яких ведуться активні бойові дії тощо. Цікаво, що останнім часом в Єдиному державному реєстрі судових рішень збільшується кількість справ, у яких «Нафтогаз України» (повна назва — ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», далі — «Нафтогаз України», газопостачальна компанія) намагається стягнути досить значні суми заборгованості за постачання природного газу, що нібито утворилася в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі — ОСББ). Фактично можна говорити про те, що такі спори поставлені на потік. Тож ми спробували розібратися, чим зумовлена ситуація зі збільшенням судових спорів «Нафтогаз України» vs ОСББ», чи дійсно всі нараховані «Нафтогазом України» борги мають законні підстави, а також надати практичні поради, як захистити себе від неправомірно нарахованої заборгованості.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З чим звертається «Нафтогаз України» до суду?
Відповідно до діючого закону для забезпечення безпеки газопостачання ОСББ (у разі його утворення) має обов’язково укладати договір на постачання газу із суб’єктом, який має право на виконання таких робіт. Але у тому випадку, якщо ОСББ такий договір не уклало, постачальник відмовився від ОСББ через наявність заборгованості або ОСББ не має такого договору з інших причин, таке ОСББ автоматично включається до портфеля постачальника «останньої надії», яким згідно із законодавством є «Нафтогаз України». Простими словами, постачальник «останньої надії» — це постачальник, який надає свої послуги, якщо більше їх ніхто не надає.
Водночас через певну недосконалість законодавства в умовах повномасштабної війни збільшилася кількість судових справ, у яких «Нафтогаз України» намагається стягнути з ОСББ заборгованість за спожитий газ, яка утворилася у жовтні-листопаді 2021 року. Однак зауважимо, що в такій ситуації можуть опинитися також ті ОСББ, які мають заборгованість, що виникла в 2022, 2023, 2024 роках.
Показово, що звертаючись до суду, газопостачальна компанія надає розрахунок заборгованості ОСББ за комерційною ціною, а не за ціною для побутового споживача. Іншими словами, «Нафтогаз України» рахує борг ОСББ за спожитий газ як для бізнесу, а це (на хвилиночку!) 40 грн за 1000 кубометрів газу замість майже 8 грн, які має сплачувати звичайний побутовий споживач. При цьому досить часто газопостачальна компанія може навіть і не повідомити споживача (в нашому випадку — ОСББ) про те, що ним здійснюється постачання газу, хоча «Нафтогаз України» зобов’язана це робити [3]. Як наслідок, непоодинокими є ситуації, коли ОСББ дізнається про утворену заборгованість вже постфактум, отримавши «лист щастя» у вигляді претензії з вимогою повернути заборгованість або ж повноцінний позов про стягнення цієї заборгованості. Свої вимоги газопостачальна компанія обґрунтовує, як правило, тим, що ЗУ «Про ринок природного газу» визначає, що до побутових споживачів відносяться виключно фізичні особи. Зважаючи на те, що ОСББ є юридичною особою, то (за логікою газопостачальної компанії) має сплачувати комерційну ціну за спожитий газ. Якщо ОСББ має власну котельню (а отже, здійснює виробництво теплової енергії), то тим паче, на думку «Нафтогазу України», має сплачувати підвищену ціну.
Що не так із вимогами «Нафтогазу України»?
У серпні 2021 року, коли ситуація з «війнами» «Нафтогазу України» проти ОСББ набула суспільного розголосу, Кабінетом Міністрів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НАК «Нафтогаз України» і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» був укладений Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води (далі — Меморандум). Цим документом була досягнута домовленість щодо недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг (населення) підвищених тарифів. Адже погодьтеся, досить несправедливо виглядає ситуація, за якої жителі багатоквартирного будинку, які утворили ОСББ для задоволення власних потреб і комфорту, мають сплачувати завищену ціну за спожитий газ.
Пізніше, 25 жовтня 2021 року, було прийнято постанову Кабінету Міністрів України №1102, якою було доповнено п. 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника «останньої надії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №809, абзацом такого змісту: «Для побутових споживачів постачання природного газу з 1 жовтня по 30 листопада 2021 року здійснюється постачальником «останньої надії» за ціною, що не може перевищувати 7,96 грн за 1 куб. м з урахуванням податку на додану вартість».
«Нафтогаз України» не дуже поспішав виконувати підписаний Меморандум та постанову №1102 щодо ОСББ, маніпулюючи тим, що ОСББ не є побутовим споживачем. Однак звертаємо увагу на те, що в п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» чітко зафіксовано, що ОСББ є колективним побутовим споживачем (колективний побутовий споживач є різновидом саме побутового споживача). Отже, ОСББ має платити за газ за звичайною ціною для населення.
Ситуацію із заборгованостями ОСББ дещо прояснив Закон України №2479-IX «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», що набрав чинності 19 серпня 2022 року, який встановив, що непогашена на день набрання чинності цим Законом кредиторська заборгованість об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, за природний газ, спожитий у жовтні-листопаді 2021 року з ресурсу постачальника «останньої надії», підлягає списанню в обліку такого постачальника з дня набрання чинності цим Законом в обсязі, що перевищує вартість природного газу, придбаного за ціною 7420 грн за 1000 куб. м.
Позитивно, що відповідна судова практика, коли суди відмовляють у стягненні безпідставно нарахованої заборгованості з ОСББ, вже активно формується (наприклад, справи №№911/731/24, 916/1071/24). Тож ОСББ, які опинилися в такій ситуації, мають високі шанси на вирішення справи на їхню користь.
Підсумуємо. Як ОСББ має попередити стягнення безпідставно нарахованої заборгованості за спожитий газ?
Очевидно, що кількість позовів, описаних у нашій статті, буде тільки збільшуватися, оскільки постачальнику «останньої надії» потрібно поповнювати бюджет. Тому жителям багатоквартирних будинків, що вирішили утворити ОСББ, потрібно пам’ятати кілька практичних порад, що допоможуть зберегти час і гроші:
• ОСББ потрібно постійно контролювати строк дії договору з постачальником природного газу (аби не виникла ситуація, за якої ви залишилися без постачальника і вас кинули до постачальника «останньої надії»), також потрібно періодично моніторити інформаційну платформу оператора ГТС, де ви зможете побачити всю актуальну інформацію, зокрема про те, хто є вашим постачальником газу.
• У разі виникнення будь-яких непорозумінь щодо сплати за спожитий газ не намагатися з’ясовувати стосунки з постачальником по телефону (в усному порядку). Замість цього дійте шляхом направлення письмових звернень, в яких висловлюйте свою незгоду із нарахованими сумами (потім ці листи можна буде використати в судовому процесі, якщо такий все ж таки відбудеться).
• На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» №3200-IX від 29 червня 2023 року ОСББ повинно мати кабінет в Електронному суді. Радимо постійно перевіряти в ньому наявність/відсутність позовів про стягнення заборгованості, аби не пропустити строк на подачу своїх заперечень.
Наостанок додамо, що будь-яку заборгованість ОСББ має оцінювати на предмет її обґрунтованості, зокрема залучивши до цього процесу адвокатів, що можуть кваліфіковано допомогти розібратись із ситуацією та вчасно запобігти настанню негативних фінансових наслідків для ОСББ.
[1] Дані станом на липень 2022 року.
[2] Дані станом на квітень 2022 року.
[3] Згідно з підп. 4 п. 6.2 розд. VI («Права та обов’язки постачальника») Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії» передбачений обов’язок постачальника протягом 10 робочих днів після початку постачання поінформувати споживача про здійснення постачання природного газу постачальником (із зазначенням дня початку постачання та діючої ціни на момент постачання) шляхом направлення письмового повідомлення на поштову адресу споживача.