Явище оподаткування як невід’ємний елемент суспільних відносин існує в житті людства вже не першу сотню років. Ще Арістотель в організації держави ставив управління скарбницею на друге місце після забезпечення правопорядку.
Нині гарячий час здачі першого КІК-звіту в Україні. Точніше двох… Через неквапливість Верховної Ради законопроєкт №8137 так і не встигли ухвалити. А зараз уже не до того. Як кажуть, не на часі.
Умови воєнної економіки вимагають від бізнесу постійної адаптації до нових викликів. Однак на тлі нових проблем прискіпливість податкових органів постійно зростає та охоплює негативними наслідками все більше підприємств. Інструменти, запроваджені державою для запобігання фінансовим зловживанням, показали інший результат.
Процес інтеграції підприємців-іноземців в економіку України шляхом отримання статусу е-резидента обговорюється з 2020 року. В межах розвитку цієї ідеї було ухвалено низку нормативно-правових актів, розроблено інформаційну систему «Е-резидент» і сформовано концепцію взаємодії органів Державної податкової служби, Мін’юсту, Мінцифри, МВС, СБУ, МЗС та НБУ.
На строки реєстрації податкових накладних впливають «карантинний» і «воєнний» мораторії. Податковий кодекс України закріплює обов’язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зміни в оподаткуванні на 2024 рік значні, тож варто бути готовими до них заздалегідь. Пропоную розглянути актуальні нововведення, а також те, що чекає в найближчому майбутньому українців з огляду на те, що наприкінці грудня в Україні схвалили Національну стратегію доходів до 2030 року.
Сьогодні український бізнес переживає неймовірно важкі часи. Окрім того, що підприємці щодня борються з наслідками агресії зовнішнього ворога, бізнесу доводиться долати й внутрішні виклики.
Оподаткування виграшу в казино — доволі складне питання, на яке ми можемо знайти відповідь у Законі України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» та безпосередньо в Податковому кодексі України.
Про важливі юридичні аспекти проведення держреєстрації речових прав на нерухоме майно на підставі судового рішення у разі, коли його неможливо отримати в порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру речових правна нерухоме майно та їх обтяжень і Єдиного реєстру судових рішень, розповів приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу м. Києва Золтан Русанюк.
Починаючи з 2022 року, в Україні запрацював новий податок під кодовою назвою «податок на Google». Впровадження податкової новели викликало багато запитань і теорій, на кого зрештою впаде тягар оподаткування — великих IT-гігантів чи кінцевих споживачів? Через два роки вже можна сформулювати відповіді як на це, так й інші запитання, пов’язані з «податком на Google», тож пропоную детальніше зануритися в загадковий світ оподаткування.
В Україні система блокування податкових накладних, яка за задумом мала стати інструментом боротьби з фіктивними операціями, все більше нагадує знаряддя тиску на чесний бізнес.
У березні 2023 року набрав чинності Закон України «Про медіа», який докорінно змінює правове регулювання цих відносин. Вже зараз можна зробити перші підсумки щодо його застосування. Однією із важливих змін є можливість визначення блогерів як суб’єктів у сфері онлайн-медіа та їх добровільна реєстрація, що може мати як переваги, так і недоліки для них.
Минулий рік був надактивним для української правоохоронної системи. Медіа рясніли гучними заголовками, викриттями і затриманнями. Але питання якості такої гіперактивності, як завжди, відкрите й дискусійне.
Одним із найбільш обговорюваних питань, яке турбує суспільство сьогодні, є можливі зміни до податкового законодавства України в частині оподаткування окремих видів діяльності.
З початком повномасштабної війни українці почали активно відкривати і використовувати рахунки в іноземних банках, зокрема і для розрахунків у межах бізнесу на спрощеній системі оподаткування.
Вже два роки Україна потерпає від жорстокої, неспровокованої, наймасштабнішої з часів Другої світової війни збройної агресії з боку росії, що завдає величезних збитків економіці України і вимагає від держави шукати додаткові джерела наповнення бюджету як всередині країни, так і ззовні.
Медіація — чи не найдемократичніший та один із найцивілізованіших видів врегулювання спорів між сторонами, що полягає у залученні посередника — медіатора, який часто є одночасно і професійним юристом, і психологом, що проаналізує конфліктну ситуацію, допоможе віднайти комунікацію між сторонами суперечки та підведе їх до компромісного рішення, яке задовольнить усіх учасників спору.
Трішки попередньої інформації: на спрощеній системі оподаткування можуть перебувати платники, чий річний дохід не перевищує встановлені ліміти. Кожна група єдинників має свій поріг доходу.
В умовах воєнного стану національні органи судової влади продовжують розглядати спори щодо трансфертного ціноутворення, формулюючи правові позиції щодо зіставності контрольованої та зіставних операцій, застосування принципу «витягнутої руки» і методу «витрати плюс», а також подання звітності.
Нещодавно завершився ще один нелегкий для України 2023 рік, що, попри війну з країноюагресором, також не став винятком для продовження судових баталій між платниками податків та податковими (контролюючими) органами і в податкових спорах.
Рух економік до безготівкових розрахунків є багаторічним світовим трендом. Також, за офіційною позицією Національного банку України, безготівкова економіка, розвинута платіжна інфраструктура, безпечні та надійні розрахунки знаходяться в переліку його задекларованих цілей діяльності як регулятора.
За даними ООН, станом на 31 грудня 2023 року у зв’язку зі збройним вторгненням рф на територію України поза межами нашої держави перебуває 6 444 800 українців. Більшість із них знайшли притулок і вже тривалий час проживають на території країн Європи.
На сьогодні у Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти про легалізацію віртуальних активів в Україні — №10225 від 7 листопада 2023 року, який підготовлений НКЦПФР (далі — Основний законопроєкт), та №10225-1 від 17 листопада 2023 року, над яким працювало Мінцифри (далі — Альтернативний законопроєкт).
В українське законодавство поняття індустріальних парків (далі — ІП) було введено Законом України «Про індустріальні парки» (далі — Закон), прийнятим у 2013 році.
Про арбітражну практику під час повномасштабної війни, в яких індустріальних арбітражах є зростання, про відшкодування збитків, завданих агресією росії, та застосування досвіду кримських кейсів, про агроіндустрію та турбулентність ринку, МКАС та арбітражну команду AGA Partners, роль мовних моделей у створенні арбітражних документів ми поговорили з партнером компанії Іваном Касинюком.
Скарги на перевірки, митницю, різна взаємодія з правоохоронцями — в бізнес-середовищі України виникає багато запитань. «Юридична Газета» поговорила з бізнес-омбудсменом Романом Ващуком про інвестиції в Україну, цифровізацію, комунікацію з бізнесом, а також чому держава має трохи воску у вухах.
Про вітчизняні податкові інновації й актуальну судову практику, складнощі та виклики податкових перевірок, про міцні лещата контролюючих органів Європи, чому податкова Іспанії любить чергувати під будинком та кейс Монсеррат Кабальє, про ризики електронних версій бухгалтерських документів, КІКи, яких всі бояться, чому податки це найскладніша сфера, ми поговорили з Вікторією Фоменко, партнеркою, керівницею практики податкового та митного права INTEGRITES.