Минулий рік був надактивним для української правоохоронної системи. Медіа рясніли гучними заголовками, викриттями і затриманнями. Але питання якості такої гіперактивності, як завжди, відкрите й дискусійне.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Чи обґрунтовані претензії слідства?
Чи законно провели обшук?
Чи правомірно розпочали кримінальне провадження щодо особи?
Таких запитань виникало чимало, і в багатьох випадках відповідь була «ні».
Зараз фіксуємо активне структурування практики кримінального права. Формуються нові тренди, які відчутно вплинуть на сферу. Виділяємо ТОП-3 ключових.
1. Активізація антикорупційних органів
Зростання активності антикорупційної системи НАБУ/САП є прогнозованим. Боротьба з корупцією є однією із вимог міжнародних донорів.
Статистика за попередні періоди красномовна. За останні півтора року фіксуємо історично найвищі показники:
• у ІІ півріччі 2022-го повідомили про підозру 149 особам;
• у І півріччі 2023-го повідомили про підозру 137 особам.
І очевидно, що правоохоронці не будуть зупинятися на цих досягненнях. Ба більше, парламент ухвалив рішення про розширення штату НАБУ: +300 осіб протягом трьох років будуть набрані до Бюро. Крім того, розширено суддівський корпус ВАКС і його Апеляційної палати на 25 суддів.
Відповідно до рейтингу Transparency International щодо оцінки роботи антикорупційних органів України за 2023 рік саме тандем НАБУ+ВАКС посідають перше і друге місця найбільш ефективних.
2. Розширення міжнародного співробітництва правоохоронців
В умовах повномасштабного вторгнення кордони для правоохоронців практично перестали існувати. Україна отримала визнання на міжнародній арені, як результат — з нами охоче співпрацює західна юстиція.
Українці, які виїхали за кордон через війну рф, отримали тимчасовий захист і наразі не планують повертатися. Враховуючи, що такі особи законно проживають за межами України, вчинення будь-яких процесуальних дій щодо них повинно здійснюватися у порядку міжнародної правничої допомоги.
Вже зараз спостерігаємо суттєве збільшення обсягу таких справ. Також фіксуємо повідомлення про підозру, арешт і екстрадицію. У країнах ЄС з’являються компанії, які спеціалізуються на наданні послуг громадянам України в питаннях cross-border.
Українська правоохоронна міжнародна активність зросла майже у два рази. Кількість скерованих запитів МПД це підтверджує:
• у 2021 році — 550;
• у 2022-му — 1002.
3. Розвиток нової ніші — Military WCC
Війна спровокувала грошовий потік у військову сферу. Йдеться про оборонні замовлення, постачання, виробництво, імпорт зброї тощо.
У цій категорії справ вже бачимо активізацію правоохоронних органів. Кожна друга закупівля в оборонній сфері є предметом кримінального провадження. Прогнозую, що у 2024 році така активна робота продовжиться.
Агресивна поведінка держави та правоохоронних органів критично загострилася. Часто важко визначити мотиви силовиків: чи то бажання наповнити бюджет, чи власні кишені. Однак у будь-якому випадку така активність формує негативні виклики для кримінальної практики:
Неготовність суду бути незалежним
Відчутно знизився судовий контроль, що зі свого боку провокує деструктивну поведінку правоохоронців. Вражає кількість повідомлень у ЗМІ про численні обшуки бізнесу, затримання й арешт СЕО тощо.
При цьому всі активно звинувачують слідчих у незаконному тиску на бізнес. Хоча забувають про важливий момент — санкцію на обшук/арешт надає виключно суд. Відповідно зловживання правоохоронців неможливе без погодження.
Дива кваліфікації
Класичні для практики кримінального права дії, які раніше кваліфікувалися як заволодіння активами/їх розкрадання, зловживання службовим становищем, ухилення від сплати податків, супроводжуються додатковою кваліфікацією — перешкоджання законній діяльності Збройних сил України, державна зрада.
Додаткова кваліфікація зумовлює штучну зміну підслідності. Як наслідок досудове розслідування здійснює не спеціально створений орган — НАБУ/БЕБ, а СБУ. Така кваліфікація лише посилює тиск правоохоронців.
Правовий туризм правоохоронців
Дедалі частіше правоохоронці шукають для себе «зручні» суди. Цим зумовлена доволі поширена штучна зміна підслідності по кримінальних провадженнях. У результаті суддівський контроль на стадії досудового розслідування стає фікцією.
Ігнорування цих викликів загрожує втратою балансу у кримінальному процесі. Кримінальний процесуальний кодекс ризикує перетворитися на звичайну книжку.
Сподіваюся, що зміни та їх практична реалізація відновлять здоровий судовий контроль, а також повернуть питання дотримання гарантій прав і свобод учасників процесу до пріоритетних.