29 лютого 2024, 14:14

Заблокували податкову накладну: порядок дій

Опубліковано в №1 (779)

Микола Тихоход
Микола Тихоход «Main Business Partner» старший юрист, адвокат

В Україні система блокування податкових накладних, яка за задумом мала стати інструментом боротьби з фіктивними операціями, все більше нагадує знаряддя тиску на чесний бізнес. Підприємці відчутно потерпають від блокування накладних, адже це позбавляє можливості отримати податковий кредит, веде до значних фінансових та репутаційних втрат, а для малого та середнього бізнесу може стати причиною банкрутства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Час, необхідний для розблокування податкової накладної в досудовому порядку, займає до 4 місяців, а в судовому порядку може становити близько 1 року. На розблокування витрачається не лише час, але й ресурси, в той час як робота підприємства фактично заблокована.

Процедура розблокування податкових накладних — справжній бюрократичний лабіринт, який може коштувати вам чимало часу та нервів. Тому розглянемо найпоширеніші причини блокування податкових накладних та проаналізуємо, як їх уникнути.

Найпоширеніші підстави для блокування податкових накладних

Згідно з дослідженням, проведеним Радою бізнес-омбудсмена, виявлено, що 40% активних платників ПДВ в Україні стикалися з проблемами, пов'язаними з блокуванням податкових накладних. Роман Ващук, бізнес-омбудсмен, який особисто ініціював розслідування щодо численних випадків блокування податкових накладних, відзначив, що фіскальний тиск на бізнес має масштабний характер.

Як пояснюють самі податківці, основною причиною блокування накладних, є недосконала робота автоматизованої системи СМКОР, яка часто зупиняє реальні господарські операції.

Чому ця система, зупиняє операції та блокує реєстрацію податкових накладних, розглянемо далі.

Відсутність на підприємстві товару або неможливість надання послуги, вказаних в податковій накладній

Якщо обсяг чи номенклатура товару, який постачається, не відповідає обсягу чи номенклатурі залишків товару на складі, податкова накладна після її реєстрації, ймовірно, буде заблокована. Автоматизована система СМКОР побачить, що підприємство такий товар не купувало чи купувало, але в обсягах значно менших, ніж було поставлено.

Кожний вид товару має свій код. Наприклад, насіння буряку має код 1209, а сам буряк має код 0706, і система не розуміє, як купуючи товар 1209, ви продаєте 0706, або як ви купили тонну, а продали 10 тонн. Внаслідок цього виникає зупинка реєстрації, і система повідомляє, що залишки не відповідають обсягам продажу.

Те саме стосується і послуг. Якщо обсяг робіт, проведений підприємством, не відповідає кількості штату підприємства, його матеріально-технічній базі тощо, податкова накладна може бути не зареєстрована.

Перебування в переліку платників, що відповідають критеріям ризику

Якщо вашу компанію віднесено до переліку підприємств, що відповідають критеріям ризику (затвердженим постановою Кабінету Міністрів №1165), реєстрація всіх податкових накладних автоматично припиняється. Потрапити до цього переліку можна досить легко, здійснивши операцію з контрагентом зі списку ризикових платників. Подальша реєстрація накладних стане можливою лише після прийняття відповідною комісією Державної податкової служби України рішення щодо невідповідності вашої компанії критеріям ризиковості.

Реалізація товару з високою націнкою

Операції, в яких вартість товару чи послуги занадто завищена порівняно з аналогічними товарами/послугами на ринку, може здатися підозрілою, а реєстрація податкової накладної за такою операцією буде зупинена.

Невідповідність кваліфікації персоналу рівню виконуваних робіт

Наприклад, якщо підприємство займається будівельними та висотними роботами, для припинення блокування накладних варто надати разом з поясненнями договори, акти виконаних робіт, рахунки, квитанції, штатний розпис та інші наявні документи. Однак, якщо у цих документах буде відсутня інформація про наявність на підприємстві кваліфікованих працівників, які можуть виконувати відповідні роботи, відсутні дозвільні документи на проведення таких видів робіт, а також документи, що підтверджують кваліфікацію працівників, накладна буде заблокована.

Відсутність документів на зберігання та транспортування продукції

Неможливість надати документи, що підтверджують зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), тягнуть за собою відмову в реєстрації податкових накладних.

Як запобігти блокуванню податкових накладних?

Для того, щоб уникнути блокування податкових накладних, передбачений такий механізм, як подання платником ПДВ таблиці даних, в якій зазначаються коди УКТЗЕД товарів або ДКПП послуг, які підприємством на постійній основі придбаваються/постачаються, з обов’язковим долученням відповідного пояснення з посиланням на податкову та іншу звітність щодо реальності здійснення своєї господарської діяльності, забезпеченості необхідними обсягами майнових, трудових ресурсів, технологічним обладнанням тощо.

 Після розгляду такої таблиці даних платника і відсутності податкових ризиків комісією податкового органу приймається рішення про її врахування, і надалі реєстрація податкових накладних щодо реалізації товарів/послуг по зазначених у таблиці даних кодах УКТЗЕД товарів або ДКПП послуг не призупиняється.

Подавати таблицю даних необхідно в електронній формі засобами електронного зв’язку. Пояснення з інформацією про діяльність платника подається у вигляді прикріпленого до таблиці додатка.

Якщо таблиця даних не врахована з першого разу, вона може бути подана повторно, обмежень немає. При цьому для її врахування комісією податкового органу необхідно усунути причини відмови, зазначені в попередньому рішенні. Таблиця з поясненнями протягом п’яти робочих днів розглядається комісією ДПС регіонального рівня, яка приймає рішення про її врахування або неврахування.

Зверніть увагу, що для безумовної реєстрації податкових накладних, згідно з затвердженою Таблицею даних, щодо вашого підприємства не має діяти рішення про відповідність критеріям ризиковості. Перебуваючи в статусі ризикового, ви не можете зареєструвати накладну. Проте, якщо вас буде виключено з переліку ризикових, всі враховані таблиці даних поновлять своє застосування.

Уважно перевіряйте свого контрагента, адже співпраця з ризиковим платником призведе до зупинення реєстрації податкових накладних. На жаль, закон не дає дієвого інструменту для цього, що створює певні складнощі, оскільки компанії не зобов’язані повідомляти інформацію про себе. Тому користуйтеся відкритими джерелами інформації, як-от реєстр судових рішень, реєстр юридичних осіб, «Опендатабот» тощо.

Звертайте увагу на дату реєстрації компанії-контрагента, розмір його статутного капіталу, як часто змінювався директор (і чому).

Зверніть також увагу на те, що в Електронному кабінеті існує послуга, яка дозволяє перевірити ризиковість контрагентів, але є нюанс. Це можна зробити лише за згодою контрагента. Згода надається у розділі «Згода» меню «Налаштування» приватної частини Електронного кабінету та передбачає надання контролюючим органом відомостей про такого платника його контрагентам в обсязі, визначеному платником податку.

Завдяки цьому сервісу ви можете отримати наступні відомості про свого контрагента:

- адреса та інформація про місце обліку;

- дані посадових осіб;

- відокремлені підрозділи та об’єкти оподаткування;

- податковий борг та грошові зобов’язання;

- суми сплачених податків;

- наявність ліцензій;

- інформація про включення та виключення з переліку ризикових платників;

- інформація про блокування податкових накладних;

- наявність експортних чи імпортних операцій;

- інші відомості.

Механізм блокування накладних сьогодні недосконалий, система не розуміє господарських операцій. Наприклад, компанія закуповує маленьких курчат і вирощує їх до дорослого віку. А надалі продає дорослих курей та м'ясо птиці. Система не бачить цього процесу з вирощування курей та обробки м'яса і блокує операції, адже на вході та виході різний товар. Саме тому важливо зберігати всі первинні документи, що підтверджують реальність ваших операцій. Такими документами можуть бути:

- договори та додатки до них;

- видаткові накладні;

- складські квитанції, договори складського зберігання;

- довіреності на отримання товару;

- рахунки-фактури, квитанції, виписки, платіжні доручення;

- інвойси, митні декларації (при здійсненні ЗЕД);

- акти наданих послуг / виконаних робіт;

- свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів та техніки;

- відомості про об’єкти оподаткування;

- звіти, що підтверджують наявність трудових ресурсів;

- договори з підрядниками та документи, що підтверджують оплату їх послуг.

За наявності всіх первинних документів, які доводять реальність ваших операцій, та наявності необхідної матеріально-технічної бази, у разі зупинки реєстрації будь-якої з ваших податкових накладних, ви завжди можете надати контролюючому органу аргументовані пояснення та уникнути подальшого блокування накладних.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати