Процес інтеграції підприємців-іноземців в економіку України шляхом отримання статусу е-резидента обговорюється з 2020 року. В межах розвитку цієї ідеї було ухвалено низку нормативно-правових актів, розроблено інформаційну систему «Е-резидент» і сформовано концепцію взаємодії органів Державної податкової служби, Мін’юсту, Мінцифри, МВС, СБУ, МЗС та НБУ.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Отримати статус е-резидента в Україні може особа, яка відповідає встановленим критеріям у ст. 70–1 Податкового кодексу України:
1. Іноземець має право набути статус електронного резидента (е-резидента) після подання ним через інформаційну систему «Е-резидент» заяви про набуття статусу електронного резидента (е-резидента), його ідентифікації та надання кваліфікованих електронних довірчих послуг.
2. Не можуть бути електронними резидентами (е-резидентами):
- громадяни України;
- іноземці, які мають право на постійне проживання в Україні чи є податковими резидентами України;
- особи без громадянства;
- особи, які отримують доходи з джерелом походження з України за товари, роботи, послуги (крім пасивних доходів);
- особи, які є громадянами (підданими), резидентами або особами, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) яких є держави (юрисдикції), не включені до Переліку держав, громадяни або резиденти яких можуть набути статус електронного резидента (е-резидента).
До Переліку держав, громадяни або резиденти яких можуть набути статус електронного резидента (е-резидента), не може бути включена держава:
- визнана державою-агресором та/або державою-окупантом щодо України;
- що міститься у переліку високоризикових держав (юрисдикцій) FATF («чорний» і «сірий» списки FATF);
- визначена Європейською комісією як країна із слабкими режимами запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
На відміну від світової практики приваблення іноземних підприємців в країну через застосування пом’якшень процедури набуття «міграційного резидентства» і надання привілеїв власникам бізнесу та підприємцям, Україна йде іншим шляхом і не пропонує е-резидентам нічого більше, ніж податкове резидентство. Відповідно до позиції КМУ у Постанові №970 від 5 вересня 2023 року «набуття статусу електронного резидента (е-резидента) не надає жодних переваг щодо перебування на території України та перетинання державного кордону України, реалізації права на тимчасове або постійне проживання вУкраїні, прийняття до громадянства України, визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, порівняно з іншими іноземцями відповідно до законодавства».
Е-резидентам пропонується працювати в Україні на умовах ФОП третьої групи платників єдиного податку, здійснювати господарську діяльність знадання послуг, виробництва та/або продажу товарів виключно на користь нерезидентів України. Розмір податку становить 5% до 200000 USD та 15%— при перевищенні встановленого ліміту 1167 мінімальних заробітних плат в Україні. У 2023 році Національний банк України надав право електронним резидентам відкривати поточні рахунки в банку. Це зумовлено необхідністю реалізації норм Закону України від 6 вересня 2022 року №2654-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів».
Національний банк надав право:
- е-резиденту — відкривати в банку, з яким Міністерство цифрової трансформації України уклало відповідний договір, поточні рахунки для здійснення підприємницької діяльності;
- банку — закривати поточні рахунки е-резидента на підставі інформації, отриманої з інформаційної системи «Е-резидент», про припинення підприємницької діяльності е-резидента та перераховувати залишок коштів зпоточних рахунків цього клієнта на його власний рахунок, відкритий за межами України, реквізити якого зазначені в договорі.
Е-резидент отримує можливість відкрити рахунок в українському банку через інформаційну систему «Е-резидент», обравши один із запропонованих банків. Станом на січень 2024року обслуговування для е-резидентів пропонує тільки ПриватБанк. Для е-резидентів доступні рахунки в гривні та валюті (USD та EUR), комісія встановлюється на вихідні SWIFT-перекази в розмірі 30 USD/EUR та щомісячне обслуговування першого рахунку 10 USD. Для відкриття рахунку е-резидент проходить відеоверифікацію. Банк виступає податковим агентом для е-резидента.
Додатковою перевагою для е-резидента є наявність між Україною та іншими державами досить значної кількості міжнародних двосторонніх конвенцій (угод) про уникнення подвійного оподаткування. Господарська діяльність е-резидентів є обмеженою за видами здійснюваної діяльності та звільненою від обмежень здійснювати транскордонні перекази з рахунків в Україні. Відповідно до внесених у квітні 2023 року змін до Постанови НБУ №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» обмеження, встановлені у ст. 14, заборони здійснювати транскордонний переказ валютних цінностей з України/переказ коштів на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривні/іноземній валюті не застосовується до операцій з переказу коштів в іноземній валюті електронними резидентами (е-резидентами) на власні рахунки, відкриті за межами України, якщо такі перекази здійснюються за рахунок коштів, отриманих із-за кордону від нерезидентів, після сплати податків, передбачених законодавством України, та без використання електронного платіжного засобу.
Особливий статус е-резидента має на меті привернути увагу іноземних підприємців і надати новий поштовх економіці України у 2024 році. Прогресивним є дозвіл Національного банку України на здійснення валютних платежів на користь нерезидентів за рахунок коштів, що раніше отримані від нерезидента. Таке рішення Національного банку України є можливою золотою серединою, що балансує між потребами держави у збереженні валюти в Україні та збільшенням привабливості статусу електронного резидента. Для держави такий механізм ефективний, оскільки, з одного боку, дозволяє вивід коштів, які раніше були отримані від нерезидентів, а з іншого — отримувати бенефіти у формі податків. Наразі така політика національного валютного регулятора надає електронним резидентам значну перевагу над резидентами, валютні платежі яких з операцій по імпорту послуг і товарів обмежуються чітким переліком видів таких товарів і послуг.
При цьому відсутність таких обмежень для електронних резидентів є цілком справедливою, оскільки їх валютні надходження не мають джерел походження з України. До того ж менеджер в особі держави самим статусом електронного резидента сприяє надходженню валюти в Україну, адже деяка частина таких суб’єктів не виводитиме в подальшому валюту на свої іноземні рахунки, а залишить їх на рахунках в українському банку.