04 березня 2024, 15:11

Що буде з податками для ФОПів, ІТ-фахівців і як підготуватися до змін у 2024 році

Опубліковано в №1 (779)

Каріна Клименко
Каріна Клименко «Stron Legal Services» юристка

Зміни в оподаткуванні на 2024 рік значні, тож варто бути готовими до них заздалегідь. Пропоную розглянути актуальні нововведення, а також те, що чекає в найближчому майбутньому українців з огляду на те, що наприкінці грудня в Україні схвалили Національну стратегію доходів до 2030 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Насамперед новизну змін у 2024-му відчують на собі фізичні особи-підприємці (ФОПи). Їм доведеться сплачувати більше податків, оскільки з 1 квітня мінімальна зарплата має зрости до 8000 грн. Але є й позитивні моменти, адже збільшилися й ліміти доходу:

• перша група — до 1 185 700 грн;

• друга група — до 5 921 400 грн;

• третя група — до 8 285 700 грн.

У разі перевищення максимального порогу доходу ФОП уже в наступному кварталі буде автоматично переведений до іншої групи єдиного податку або ж узагалі на загальну систему оподаткування. Сума перевищення доходу оподатковуватиметься за ставкою 15%.

У будь-якому разі — має підприємець найманих працівників чи ні — ФОП повинен сплачувати ЄСВ за себе. За період несплати ЄСВ не зараховуватиметься страховий стаж.

Однак слід пам’ятати, що з 1 березня 2022 року і до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців ФОПи звільняються від сплати ЄСВ за себе. Вибір залишається безпосередньо за самим ФОПом.

Окрім цього, ФОПи на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку. Ця норма діє з 1 січня 2021 року.

Також зміни, на які потрібно звернути увагу ФОПам, стосуються оновленої форми декларації про майновий стан і доходи та норм використання платіжних терміналів.

Як зазначають у Державній податковій службі, нова форма декларації передбачає виокремлення податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у разі визначення мінімального податкового зобов’язання ФОПами. За недотримання цієї норми передбачений штраф — від 1700 грн до 17 000 грн.

«Великий вплив на подальші зміни відіграє схвалення Національної стратегії Міністерством доходів до 2030 року. Одні з передумов Національної стратегії — це покращення та ефективність адміністрування обов’язкових платежів митної та податкової системи в Україні, а також вимога Міжнародного валютного фонду у межах співпраці з Україною за чотирирічною програмою».

Планується другу і третю групи ФОПів об'єднати в одну другу групу. Розмір податку залежатиме від обсягу отриманого доходу і ставок податку, які будуть диференційовані — від 3% до 17%. Ставка податку залежатиме від виду діяльності ФОПа. Сьогодні вона залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

Після досягнення граничного розміру обороту (нині це 1 млн грн) ФОПи, які перебуватимуть на спрощеній системі оподаткування, підлягатимуть обов’язковій реєстрації платниками ПДВ.

Окрім цього, кожен ФОП, який перебуватиме на другій об’єднаній групі спрощеної системи, повинен буде використовувати РРО/ПРРО — засоби електронної фіксації розрахункових операцій. Загалом уже тепер ФОПи другої і третьої груп мають обов’язково використовувати такі технічні засоби, за винятком операцій, які проводяться в безготівковій формі.

Реформа спрощеної системи оподаткування триватиме не менше трьох років і розпочнеться не раніше, ніж з 2025-го.

Для IT-фахівців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, будуть змінені ставки оподаткування. Залежно від виду діяльності вони коливатимуться від 3% до 17%. Найбільш витратні види діяльності оподатковуватимуться за найнижчими ставками, безвитратні чи маловитратні — за найвищими.

Наразі невідомо, за якими ставками оподатковуватиметься сфера ІТ. Найвірогідніше, діяльність, яка пов’язана з розробкою інтелектуального продукту без додаткових матеріальних витрат, буде оподатковуватися найвище.

Для найманих працівників, які працюють в ІТ-індустрії та отримують зарплату, що оподатковується за ставкою 18% ПДФО і 1,5% військового збору, буде запропоновано диференційований підхід до оподаткування зарплат. А саме — використання кількох ставок ПДФО (однієї або двох) для частини доходу для людей, які отримують високі зарплати. При цьому поріг таких доходів наразі не визначений.

Такі зміни запровадять не раніше, ніж з 2025 року, і не швидше, ніж на наступний рік після досягнення ефективного контролю за доходами громадян.

Сьогодні багато компаній співпрацюють із фахівцями за ФОП-моделлю. Це потенційно може бути визнано трудовими відносинами. Такий ризик був і до Національної стратегії, але увага акцентується з її ухваленням. Є імовірність, що завдяки реформуванню ПДФО та спрощеної системи оподаткування потенційно більше людей захочуть офіційно працевлаштуватися. Якщо ж співпраця роботодавця і ФОПа буде визнана трудовими відносинами, компанія муситиме платити ПДФО, військовий збір і ЄСВ. Варто не забувати про штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат, а при повторному виявленні — 30 мінімальних заробітних плат.

Для IT-компаній можна очікувати більш детальних перевірок через цифровізацію матеріалів, наприклад, актів податкових перевірок. Їх проводять, щоб з’ясувати, чи дотримується роботодавець трудового законодавства, зокрема в оформленні трудових відносин з працівниками. Компаніям, які працюють з ФОПами, важливо зважати на це, особливо після реформи спрощеної системи оподаткування.

IT-фахівці та ФОПи мають час, щоб детальніше ознайомитися зі схваленою Національною стратегією та обрати для себе відповідну модель ведення бізнесу. Будь-які зміни будуть анонсовані.

Що стосується сьогодення, то ФОПи продовжують працювати так, як працювали раніше. Окрім змін, які вступили в силу з 1 січня 2024 року, оскільки в Україні зросла мінімальна зарплата до 7100 грн, а також збільшився прожитковий мінімум на одну працездатну особу.

Зі збільшенням мінімальної зарплати збільшиться і оподаткування ФОПа із найманими працівниками:

З 1 січня до 31 березня 2024 року — 7 100 грн:

–– ПДФО — 1278 грн;

–– військовий збір — 106,5 грн;

–– ЄСВ — 1562 грн.

З 1 квітня 2024 року — 8000 грн:

–– ПДФО — 1440 грн;

–– військовий збір — 120 грн;

–– ЄСВ — 1760 грн.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати