05 березня 2024, 11:27

КІК. Три нюанси дивідендів

Опубліковано в №1 (779)

Олена Жукова
Олена Жукова аудиторка, адвокатка, керівна партнерка Сайвена Груп

Нині гарячий час здачі першого КІК-звіту в Україні. Точніше двох… Через неквапливість Верховної Ради законопроєкт №8137 так і не встигли ухвалити. А зараз уже не до того. Як кажуть, не на часі. Тому звіти як за 2022-й, так і за 2023 роки готують за старим законодавством, і часового лага в один рік (коли звіт здається в році, який «через один після звітного») для КІК-звіту 2023 вже не буде. У зв’язку з цим у навколокіківських колах панує якийсь ажіотаж. І невеликий мандраж ... А якщо сюди додати нюанси недосконалого (= неякісного) законодавства, виходить ще сумніша картина.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За останній місяць-два багато клієнтів звернулися до нас із питаннями щодо оподаткування КІК-дивідендів. Там не все так просто, як здається. Є підводне каміння (ось прямо рифи)). Давайте розглянемо три питання щодо дивідендів.

Отже, загальна картинка виглядає так.

Відповідно до пп. 170.13.2 ст. 170 ПКУ ставка ПДФО (з прибутку КІК) дорівнює: — 9% (пп.170.13.2.1) — у разі розподілу контролюючою особою прибутку контрольованої іноземної компанії (його частини) до моменту подання звіту про контрольовані іноземні компанії та включення зазначеної частини прибутку контрольованої іноземної компанії до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації, —18% (пп. 170.13.2.3) — якщо прибуток КІК не розподілявся.

Але дамо повну цитату — у тексті єще один невеликий нюанс, на перший погляд, зовсім непомітний: «170.13.2.3. у разі розподілу контролюючою особою прибутку контролюючої іноземної компанії (його частини) після моменту подання звіту про контрольовані іноземні компанії та включення зазначеної частини прибутку контрольованої іноземної компанії до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації, після закінчення календарного другого року, наступного за звітним, перерахунок податку не здійснюється. При цьому отримана частина прибутку контрольованої іноземної компанії не підлягає повторному включенню до загального оподатковуваного доходу в календарному році, в якому вона фактично отримана (розподілена)».

Отже: розподілив прибуток КІК— отримай ставку 9%, не розподілив — 18% (є ще «проміжний» варіант — у пп. 170.13.2.2, але на ньому ми не будемо загострювати увагу — ця стаття про інше). Розподілена та фактична виплачена частина прибутку КІК — це і є дивіденди (див. пп. 14.1.49 ст. 14 ПКУ щодо визначення дивідендів).

Дивіденди більше прибутку

Ще минулої весни клієнт поставив нам таке запитання: «А за якою ставкою мені оподатковувати дивіденди від КІК, якщо прибуток КІК за 2022 рік склав 100 одиниць, а дивіденди виплатили 150?». Давайте розбиратися. Якщо прибуток КІК у 2022 році склав всього 100, то, природно, розподілити його «у сумі 150» ніяк не виходить. Отже, частина виплачених дивідендів пішла «з інших джерел». Яких? Все просто — це прибуток минулих років (зазвичай, хоча бувають і винятки). Тобто (проміжний висновок) частина дивідендів була виплачена за рахунок прибутку КІК за 2022 рік, а частина — за рахунок попереднього прибутку.

Насамперед звернемося до першоджерела — документа, яким розподілявся прибуток (протокол, рішення акціонерів тощо). Наприклад (тут важливі цифри!), ухвалено рішення розподілити прибуток 2022 року у розмірі 80 одиниць, прибуток попередніх років — у розмірі 70 одиниць. Вище я навела цитати, як у контролера оподатковується (ПДФО) прибуток КІК. У нашому прикладі: прибуток КІК склав 100 одиниць, розподілили 80. Результати розрахунку податку покажемо в таблиці 1:

Прибуток Прибуток, сума ПДФО, сума
1 Загалом прибуток КІК за 2022 рік 100
2 Розрахований прибуток (дивіденди, ставка 9%) 80 7,2
3 Нерозподілений прибуток (не дивіденди, ставка 18%) 20 3,6
4 Загалом ПДФО (з прибутку за 2022 рік)   10,8

Отже, ПДФО контролера з прибутку КІК за 2022 рік (100 одиниць) становить 10,8. Але ж це не всі виплачені дивіденди! А в нас ще є «торішні запаси»! Що з ними? Давайте розмірковувати. Перше і найважливіше спостереження. Прибуток 2021 року (і раніше) не є прибутком КІК. Тобто начебто і компанія була, і вона була іноземною... Але! Не було законодавства щодо КІК. Тому саме КІКом ця компанія у 2021 році не була (як кажуть юристи, немає тіла — немає справи). І саме з цього погляду — отримання дивідендів не від КІК — ми далі й розглядатимемо нашу ситуацію.

Отже, 70 одиниць «дивідендів» отримано не від КІК. Питання: яке оподаткування у цьому разі? Відповідь: нормальне оподаткування «іноземних дивідендів». Адже отримували ж дивіденди і раніше, у докіківську епоху. Запитань не виникало? Ось і зараз також все абсолютно аналогічно. Ставка оподаткування іноземних дивідендів (п. 170.5 ст. 170 ПКУ) — 9%. Частину дивідендів (70 од.), що залишилися, ми оподатковуємо за ставкою 9%. І отримуємо додаткову суму ПДФО у розмірі 6,3 од. (70х9%). Загальна сума ПДФО до сплати — 17, 1 од. (10,8 + 6,3).

Дамо оновлену таблицю 2: 

Прибуток Прибуток, сума ПДФО, сума
1 Загалом прибуток КІК за 2022 рік 100  
2 Розрахований прибуток (дивіденди, ставка 9%) 80 7,2
3 Нерозподілений прибуток (не дивіденди, ставка 18%) 20 3,6
4 Загалом ПДФО (з прибутку за 2022 рік)   10,8
5 Розподілений прибуток попередніх років 70  
6 ПДФО з прибутку попередніх років (ставка 9%)   6,3
7 Загалом ПДФО   17,1

Є два важливі моменти. Перший: у декларації з ПДФО ці суми (10,8 та 6,3) відображатимуться у різних місцях. «Податок не від КІК» не потрапить до «податку КІК», він буде у загальній табличці як «звичайні іноземні дивіденди», що нічого спільного з КІК не мають. Другий — оптимізаційний. Звернули увагу на такий момент: суми ПДФО залежатимуть від того, який саме період нарахування виплачених дивідендів?

Для нашого прикладу: якщо розподілити весь прибуток КІК за 2022 рік (всі 100 од.), буде найменша сума податку— 13,5 од. (9% від 150). Якщо розподіляти тільки прибуток попередніх років, сума буде максимальною: 100х18% + 150х9% (тобто всього 31,5 од.). Різницю відчуваєте? Звідси висновок: насамперед розподіляємо прибуток вже КІКівського 2022 року, раніше зароблений зачекає. Але це лише для цього прикладу. Потрібно розглядати окремо кожну ситуацію: якщо є пільги, то, можливо, оптимальне рішення буде іншим. І це ми ще не брали 2023 рік — там з’являється коригування прибутку КІК (і питання ще цікавіші).

Залік іноземного податку

Залік іноземного податку (сплаченого «біля джерела» до бюджету країни резидентства КІК відповідно до конвенцій про уникнення подвійного оподаткування) при перерахуванні контролеру-українцю іноземних дивідендів. Податкова не хоче визнавати право платника податків на залік такого податку. Ну що ж... Боротимемося. Суди нам на поміч… Дивіденди та «податок на виведений капітал» А ви випадково не отримували дивіденди з Естонії? Чи з Латвії? Чи з іншої держави, яка застосовує аналог податку на виведений капітал? І як ви ці дивіденди оподатковували в Україні? Чи ще не думали над цим питанням? А такі дивіденди чудово описуються приказкою: «Безкоштовний сир тільки в мишоловці». Заплативши «мало податку» в Естонії, доведеться «розщедритися» у підвищеному обсязі в Україні. Але це питання — оподаткування «естонських дивідендів» — досить об’ємне. Потрібно і в суть податку на виведений капітал вникнути, і естонське законодавство вивчити. Тож залишимо його розгляд на потім. До наступної статті. Далі буде…

P.S. Ви думаєте, що нюанси КІК-дивідендів обмежуються лише цими трьома? А ось і ні! Все набагато цікавіше. Все чудесніше та чудесніше, як говорила Аліса…

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати