Збільшення лімітів для перебування серед платників єдиного податку
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Трішки попередньої інформації: на спрощеній системі оподаткування можуть перебувати платники, чий річний дохід не перевищує встановлені ліміти. Кожна група єдинників має свій поріг доходу. У разі його перевищення платник має перейти на іншу групу або й взагалі на загальну систему оподаткування.
Сума лімітів прив’язана до розміру мінімальної заробітної плати (МЗП). Як ми знаємо, у цьому році заплановано два етапи підвищення мінімальної з/п: до 7100 грн з 1 січня 2024-го та до 8000 грн з 1 квітня 2024-го.
Відповідно зростуть порогові суми доходів для єдинників:
• перша група — 1 185 700 грн на рік (167 МЗП, було 1 118 900 грн);
• друга група — 5 921 400 грн на рік (834 МЗП, було 5 587 800 грн);
• третя група — 8 285 700 грн на рік (1167 МЗП, було 7 818 900 грн).
Що буде, якщо перевищити свій ліміт? Тоді з наступного кварталу доведеться або змінити групу єдиного податку, або перейти на загальну систему оподаткування. Крім того, необхідно буде сплатити 15% податку із суми такого перевищення.
Підвищення суми єдиного податку та ЄСВ на спрощеній системі
Ці зміни також пов’язані зі збільшенням МЗП і прожитковим мінімумом. Нагадаємо, що розмір єдиного соціального внеску — 22% від МЗП. Тож для усіх ФОПів-єдинників він становитиме:
• з 1 січня 2024-го — 1562 грн/міс.;
• з 1 квітня 2024-го — 1760 грн/міс.
Пам’ятаємо, що на сьогодні фізособи-підприємці сплачують ЄСВ за себе винятково добровільно. Адже з 1 березня 2022 року вони звільнені від сплати єдиного соцвнеску до припинення дії воєнного стану та впродовж наступного року (12 місяців).
Користуватися пільгою чи ні — ваш особистий вибір. Врахуйте, що при несплаті ЄСВ вам не зараховується страховий стаж. До того ж вам не потрібно відображати розрахунок єдиного соцвнеску у податковій декларації.
Щодо ставок єдиного податку, то вони дещо зміняться для ФОПів першої та другої груп, а саме:
• для першої групи ставка ЄП становить 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня поточного року (це 302,8 грн на місяць);
• 7100*20% = 1420 грн - граничний розмір ЄП для спрощенців 2 групи.
Для ФОПів третьої групи все залишається незмінно. Адже ставка єдиного податку прив’язана до доходу підприємця. Нагадаємо, що конкретні ставки ЄП для усіх груп ФОПів встановлюються місцевими радами. Тож вони можуть відрізнятися від зазначених у статті.
Податки для ФОПів, що мають працівників
Зміна мінімальної зарплати вплинула й на сплату податків ФОПами, які є роботодавцями. Пам'ятайте, що за кожного свого працівника підприємець має сплатити податок на доходи фізосіб (ПДФО), військовий збір і ЄСВ.
Тепер щодо актуальних розмірів платежів. З 1 січня 2024 року вони становитимуть:
• ПДФО — 1287 грн;
• ВЗ — 106,5 грн;
• ЄСВ — 1562 грн.
З 1 квітня 2024 року розмір податків дещо зросте. ПДФО становитиме 1440 грн, військовий збір — 120 грн і ЄСВ — 1760 грн.
Строки сплати ЄП, ЄСВ і подання звітності
Платники єдиного податку першої та другої груп мали всі шанси уже відчути цьогорічні зміни. Адже вперше сплатити ЄП по-новому їм довелося до 19 січня. Нагадаємо, що суми єдиного податку сплачуються кожен місяць до 20 числа.
У ФОПів третьої групи все залишається без змін. Поки що їх очікує сплата ЄП до 19 лютого за IV квартал 2023 року. І надалі — поквартальна сплата єдиного податку.
Щодо ЄСВ варто відзначити собі дві дати:
• 19 січня — граничний строк сплати соцвнеску за IV квартал 2023 року у тогорічному розмірі;
• 19 квітня — крайня дата для сплати ЄСВ у новому розмірі за I квартал цього року.
Податкові декларації за 2023 рік подають до 29 лютого ФОПи першої та другої груп і до 9 лютого — ФОПи третьої групи. Податківці звертають увагу, що з 1 січня 2024 року діє нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи. Що вона передбачає?
По-перше, виокремлення податкових зобов’язань по ПДФО при визначенні мінімального податкового зобов’язання ФОПами, що перебувають на загальній системі оподаткування і є власниками, орендарями, користувачами земельних ділянок с/г угідь.
По-друге, зміну порядку розрахунку сум ПДФО як податкової знижки. До податкової знижки можна додати купівлю акцій чи інших корпоративних прав резидента «Дія.Сity».
Платіжні термінали для ФОПів
Держава планує залучити до безготівкових розрахунків усе більше суб’єктів господарювання. Нагадаємо, що у 2023 році платіжні термінали мали використовувати підприємці, що працюють у населених пунктах, де мешкають понад 25 000 людей.
Проте вже з 1 січня 2024 року придбати платіжний термінал доведеться бізнесу, що працює у населених пунктах з населенням понад 5000 людей. Відійти від цих правил дозволено ФОПам:
• першої групи;
• які здійснюють виїзну чи виносну торгівлю, торгівлю з торгових автоматів або продають продукцію, що виростили чи відгодували власноруч;
• які ведуть діяльність у регіонах, де проходять воєнні дії або на тимчасово окупованих територіях.
Для всіх інших відсутність платіжного термінала призведе до штрафу від 1700 грн до 17 000 грн.
Податкові перевірки ФОПів у 2024 році
У 20-х числах грудня 2023 року ДПС України оприлюднила план-графік перевірок на 2024 рік. Нагадаємо, що візиту податківців усе ще не варто боятися ФОПам першої та другої груп. Щодо усіх інших ДПС запланувала перевірити 914 фізичних осіб-підприємців.
За даними Opendatabot, більшу частину запланованих заходів становлять саме документальні перевірки. Проте 28% плану — це візити до ФОПів. При цьому найчастіші зустрічі з податковою матиме бізнес у Києві. А найпопулярнішою сферою для перевірок стане гуртова торгівля.
Кредитування та гранти для ФОПів у 2024 році
У 2024-му ще діятиме державна програма для розвитку малого бізнесу «Доступні кредити 5–7–9». У її межах ФОП може отримати позику до 50 000 000 грн до трьох або п’яти років.
Створюючи нові робочі місця, ФОП може зменшити ставку 7% чи 9%. За кожного найманого працівника підприємець отримує 0,5% річних знижки.
Пам’ятаємо, що державний кредит дається з конкретною метою. Це може бути:
• придбання та оновлення основних засобів;
• рефінансування заборгованості;
• купівля та ремонт приміщень;
• придбання прав інтелектуальної власності.
В межах цієї програми діє пропозиція «Доступний факторинг». Підприємство може поступитися правом вимоги до покупця за неоплачений товар чи послугу і негайно отримати за це кошти від факторингової компанії.
Скористатися «Доступним факторингом» можуть ФОПи-постачальники товарів українського товаровиробника, що працюють на умовах відстрочення платежу.
Також українські ФОПи матимуть змогу отримати грант на власну справу у розмірі до 250 000 грн. Подати заявку можна онлайн на порталі «Дія» або офлайн у відділеннях Ощадбанку України. Отримати грант можна на закупівлю сировини, придбання або лізинг обладнання, часткове погашення оренди (25% від суми гранта).
Не забуваймо і про підтримку ветеранського бізнесу. Ветерани та члени їхніх сімей мають змогу отримати від держави до 1 млн грн допомоги на створення або розширення власної справи. Деталі цієї пропозиції також можна побачити на порталі «Дія».