01 березня 2024, 18:56

ТОП-5 проблем українського бізнесу у сфері податків

Опубліковано в №1 (779)

Які проблеми турбують бізнес у 2024 році


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сьогодні український бізнес переживає неймовірно важкі часи. Окрім того, що підприємці щодня борються з наслідками агресії зовнішнього ворога, бізнесу доводиться долати й внутрішні виклики. Йдеться про посилення тиску на бізнес з боку силових структур і правоохоронних органів. У контексті цієї статті поговоримо докладніше про проблеми у сфері оподаткування.

Блокування податкових накладних — давня проблема, яка потребує негайного розв’язання

Які є негативні наслідки для бізнесу в разі блокування накладних?

1. Накладення штрафу за порушення строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК). Розмір штрафу може становити аж до 25% суми ПДВ незареєстрованої накладної.

2. Контрагент-покупець не має змоги сформувати податковий кредит по заблокованих накладних і може притримати остаточний розрахунок (не платити 20% суми ПДВ по заблокованих накладних) за поставлений товар чи надані послуги.

3. Невжиття заходів з розблокування ПН/РК може призвести до віднесення платника податків до категорії ризикових. Це матиме два негативних наслідки: 1) блокування всіх без винятку ПН/РК на майбутнє і 2) репутаційні втрати і неможливість конкурувати з іншими постачальниками. Покупці надаватимуть перевагу співпраці з іншими компаніями, які можуть безперешкодно реєструвати податкові накладні.

4. Вимивається обіговий капітал підприємства, який воно могло би використовувати на розвиток бізнесу.

5. Колосальні витрати часу бізнесу, який змушений боротися з вітряними млинами замість того, щоб витрачати цей час на розвиток справи. Як похідний наслідок — перенавантаження судової системи, яка змушена розглядати позови про скасування рішень податкової.

Чому виникає ця проблема?

Головною причиною проблеми блокування накладних, на думку автора, є те, що податківці дивляться на операції суто з позиції змісту, викладеного на папері. Податківці не дивляться на операції очима підприємців. Прірва у світосприйнятті породжує сотні тисяч рішень про відмову в реєстрації податкових накладних і рахунків-коригувань, які ухвалюються кожен день. Ось один із багатьох прикладів підстав, через які податкова блокує накладні.

Приклад №1: податкова блокує накладну через «…відсутність достатньої кількості трудових ресурсів». У розумінні податкової викарбувалася думка, що будь-яка комерційна діяльність потребує значних трудових ресурсів. А отже, коли на підприємстві є лише директор і декілька найманих працівників, то ця операція є просто неможливою. Такі собі феодальні пережитки. Проте податкова не бере до уваги, що виробничі підприємства неспинно розвиваються і оптимізують свої потужності. Лінії автоматизуються, і людський фактор зменшується. Податкова не стежить за розвитком технології штучного інтелекту. Натомість ШІ вже сьогодні заміняє велику кількість працівників, і тенденція буде лише посилюватися. До того ж незрозуміло, де та межа «достатності» і хто її встановлює? Який вихід із ситуації та що робити, щоб податкові накладні не блокувалися? Однозначно бізнесу слід покладатися лише на себе. Готувати якісні пояснення до накладних, реєстрація яких була зупинена, подавати додаткові пояснення, готувати скарги на рішення про відмову в реєстрації ПН та РК. А якщо вже адміністративне оскарження не дасть результатів — звертатися до суду і захищати свої права в судовому порядку.

Поновлення податкових перевірок і розширення повноважень ДПС У 2024 році

Державна податкова служба України запланувала понад 3200 перевірок компаній і ФОПів. Про це повідомляє портал Опендатабот. Вказано, що найчастіше податківці навідуватимуться до бізнесів у Києві, а найбільш популярною галуззю для перевірок компаній стане оптова торгівля (22%). «2328 перевірок компаній і 914 перевірок ФОП запланувала Державна податкова служба на 2024 рік. Це на 19% менше, ніж у 2023, коли податківці завітали до 2551 компаній та 1461 ФОП», — йдеться в повідомленні. У 61,6% випадків податківці перевірятимуть документи компаній, у 28% ДПС завітає до ФОПів. Водночас перевірок бізнесів, у яких є питання щодо військового збору та ЄСВ, поменшає удвічі порівняно з 2023 роком — 156 компаній. Перевірки у фінансових компаній-нерезидентів становлять лише 5% плану.

Як дізнатися, чи включене ваше підприємство до плану-графіка перевірок

22 грудня 2023 року ДПСУ оприлюднила на своєму вебсайті план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік. Отже, податкова поновлює активні заходи контролю бізнесу, які будуть тільки посилюватися.

Проблеми щодо відшкодування ПДВ

Процедура відшкодування ПДВ нерідко стає серйозним випробуванням для підприємств. Основними проблемами процесу відшкодування ПДВ є:

– Затримки у відшкодуванні: часто підприємства стикаються зі значними затримками у відшкодуванні ПДВ, що може негативно вплинути на їхній грошовий потік і фінансове планування.

– Складність та бюрократія: процедура відшкодування нерідко є складною та бюрократичною, вимагаючи великої кількості документації та дотримання строгих процедурних вимог.

– Ризик помилок і несумлінних дій: високий ризик помилок при подачі документів, а також можливість зловживань і махінацій у процесі відшкодування.

Проте ключовою є проблема з податковими перевірками: вони можуть бути тривалими та вимагати додаткових зусиль і ресурсів для підготовки та супроводу. Саме за результатами перевірок відбувається відхилення відшкодування ПДВ. Часто це відхилення не пов’язане з невиконанням законодавчих вимог, а зумовлене різницею між оцінкою податкових органів та декларованим платниками розміром від’ємного значення з ПДВ.

Національна стратегія доходів до 2030 року та її вплив на економіку і систему оподаткування

Національна стратегія доходів (далі — Нацстратегія) — це визначальний документ у формуванні бачення пріоритетів і цілей держави на шляху до реалізації економічних цілей. І це, мабуть, чудово, що вперше в новітній історії нашої держави було сформовано такий документ. Проте окремі положення Нацстратегії викликають питання.

У контексті реалізації положень Нацстратегії планується, зокрема:

  • Надання податковим органам прав та обов’язків щодо пріоритезації погашення податкового боргу платника податків.
  • Надання можливості погашення (стягнення) податкового боргу за рішенням керівника органу Державної податкової служби без рішення суду (зараз — виключно за рішенням суду).
  • Збільшення строку давності для стягнення податкового боргу з трьох до шести років.
  • Запровадження обов’язкового електронного листування з платниками щодо податкового боргу та його стягнення.
  • Розкриття для органів ДПС банківської таємниці про наявність і рух коштів на рахунках тощо.

Я впевнений, що вказані пункти містять формат чернетки і насправді не будуть імплементовані. Адже стратегія має визначати комфортні та зрозумілі вектори стійкого розвитку, а не шляхи й інструменти обмеження і податкового тиску.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати