05 березня 2024, 11:06

Без паніки! Ефективний алгоритм дій платника податків у разі блокування податкових накладних

Опубліковано в №1 (779)

Анастасія Луук
Анастасія Луук «ЮК АРМАДА» співкеруюча партнерка, адвокатка

Вступ


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Умови воєнної економіки вимагають від бізнесу постійної адаптації до нових викликів. Однак на тлі нових проблем прискіпливість податкових органів постійно зростає та охоплює негативними наслідками все більше підприємств. Інструменти, запроваджені державою для запобігання фінансовим зловживанням, показали інший результат. 

Так, згідно з висновками нової хвилі опитування «Податковий індекс» у 2023 році, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією та EY в Україні, 52% опитаних, тобто більше половини платників податків, повідомляють, що у 2023-му вони стикалися з проблемою блокування податкових накладних. Це свідчить про глибоку системну проблему, яка вимагає негайного розв’язання. 

Далі докладно розглянемо, як саме відбувається блокування податкових накладних та який шлях обрати підприємству для найбільш ефективного розблокування ПН/РК.

Як працює СМКОР і якими є перші кроки після зупинення ПН/РК

Процедура моніторингу, що застосовується під час реєстрації податкових накладних, зазвичай містить автоматизований аналіз на предмет виявлення індикаторів потенційних ризиків порушення податкових норм. 

Якщо ви отримаєте квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, спочатку уважно проаналізуйте причини блокування ПН/РК, зазначені у квитанції. ДПС зазначає у квитанції один із восьми критеріїв ризикованості, що визначені в додатку №1 Порядку №1165 від 11 грудня 2019 року.

Найбільш розповсюдженою причиною блокування ПН/РК є п. 1 критеріїв ризиковості здійснення операцій. У такому випадку радимо зосередити зусилля на спростуванні припущення податкових органів про ризиковість конкретної операції відповідно до ПН/РК.

Водночас мають місце непоодинокі випадки блокування податкових накладних через віднесення платника податків до категорії ризикових, особливо за п. 8 критеріїв ризиковості. В цій ситуації також варто якомога оперативніше розпочати процес виведення підприємства з категорії ризикових платників податків. Більше про те, як вивести підприємство з категорії ризикових, можна дізнатися у публікації.

Загалом сьогодні є три ефективні способи розблокування податкових накладних. По суті, це ті етапи, які варто застосовувати послідовно:

  1. Підготовка та подання пояснень.

  2. Адміністративне оскарження.

  3. Судове оскарження.

Далі розберемо кожен із цих способів з практичного погляду.

Як підготувати якісні пояснення

Після отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК платник податку має право подати пояснення з підтверджуючим пакетом документів. 

Законодавство надає 365 днів від дати виникнення податкових зобов’язань для подання пояснень. Тож перше і найголовніше — ґрунтовно підійти до збору документів і підготовки пояснень. Якісна підготовка пояснень може передусім допомогти зберегти час і ресурси на подальше адміністративне та/або судове оскарження. Наш досвід показує дуже високу конверсію розблокування ПН/РК на цій стадії. І навіть якщо пояснення не дадуть бажаного результату, варто пам’ятати, що саме це є підґрунтям для подальшого оскарження. 

Логіка така: суд перевірятиме правомірність дій податкових органів щодо прийняття рішення на підставі поданого вами пакета документів. І цілком послідовним буде питання суду, чи подавали ви той чи інший документ саме разом із поясненнями, і чи міг податковий орган на підставі саме того поданого вами «розблокувального» пакета прийняти інше рішення. 

Тенденції 2022–2023 років показують, що відсутність достатньої кількості трудових ресурсів (на думку податкових органів) на підприємстві є однією із найпоширеніших підстав для зупинення реєстрації податкової накладної.

Так, ДПС вважає, що якщо на підприємстві працює одна-три людини, то така кількість працівників не є достатньою для здійснення господарської діяльності. Звісно, це твердження викликає обурення, адже не має під собою жодного законодавчого підґрунтя. 

У цьому контексті варто згадати висновки Верховного Суду, викладені у Постанові від 21 жовтня 2020 року у справі №140/1845/19, згідно з якими відсутність у суб’єкта господарювання трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ним господарської операції, оскільки залучення працівників є можливим за договорами ЦПХ, аутсорсингу та аутстафінгу.

Тож якщо ви маєте невеликий штат працівників, але цього достатньо для здійснення господарської діяльності, це варто детально розписати у поясненнях з описом функціональних обов’язків кожного працівника. Якщо ж, окрім штатних працівників, ви залучаєте спеціалістів на підставі договорів ЦПХ, аутсорсингу чи аутстафінгу для надання спеціалізованих послуг, обов’язково зазначте про це та надайте підтверджуючі документи.

Можна і далі розглядати нескінченний перелік підстав для зупинення ПН/РК, і ми абсолютно погоджуємося з платниками податків щодо того, що моніторинг підстав для зупинення ПН/РК став більше схожий на приховану податкову перевірку. Такої ж позиції дотримується Верховний Суд у Постанові №140/1986/22 від 6 липня 2023 року, де зазначає про те, що оцінка реальності господарської операції може надаватися контролюючим органом виключно у межах проведення відповідної документальної перевірки платника податків. 

Однак у реаліях сьогодення належним чином оформлені пояснення та підтверджуючі документи дають високі шанси на розблокування податкової накладної без необхідності звернення до суду.

Як діяти, якщо розблокування за поясненнями не відбулося

Якщо все ж подані пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, не принесли результату, є два можливі шляхи дій:

  1. Звернення до комісії центрального рівня зі скаргою.

  2. Судовий захист. 

Обрання найбільш ефективного способу дій у кожному окремому випадку здійснюється індивідуально, але з нашого досвіду ігнорувати можливість подання скарги точно не варто. Так, у 83% випадків подання скарг юристами ЮК «АРМАДА» вдається розблокувати податкову накладну, що значно заощаджує час і кошти клієнтів на подальші судові спори.

Нагадаємо, що скарга подається платником податку на додану вартість протягом 10 робочих днів, що настають за днем прийняття рішення комісією регіонального рівня.

Серед платників податків поширена хибна думка про те, що до скарги не можна подавати документи. Це спростовується передусім Порядком 1165, який чітко передбачає можливість подання документів разом зі скаргою.

Що стосується судового оскарження, то за офіційною статистикою, яка опублікована на сайті «Судова влада України», у 2022 році платники податків виграли 94,4% справ за категорією «Зупинення реєстрації̈ податкових накладних» (у 2021 — 93,5%). Статистика нашої компанії цілком підтверджує цей показник. 

За нормами ст. 122 КАС України строк на оскарження становить шість місяців, а у випадку, якщо подавалася скарга, ви маєте три місяці на звернення до суду.

Загалом суди в переважній більшості справ стають на бік сумлінного платника податків. Позиція судів полягає в тому, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних повинно містити чіткі підстави для такої відмови. Загальне посилання на «вичерпний перелік» документів контролюючим органом не є достатнім, а перелік документів, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення контролюючим органом, повинен бути конкретизованим і чітким.

Така позиція, зокрема, закріплена у постановах Верховного Суду від 16 травня 2023 року у справі №0340/1641/18, від 11 липня 2023 року у справі №П/811/1153/17, від 26 травня 2021 року у справі №560/3609/18.

Тож судове оскарження є надзвичайно результативним способом розблокування податкових накладних. Але звертаємо увагу на те, що успішний результат у суді також залежить від того, наскільки вичерпний і правильний перелік документів було надано вами разом із поясненнями, про що ми докладно розповіли вище.

При зупиненні податкових накладних платник податків має надати в ДПС усі первинні документи по податковій накладній. Якщо документів не було надано до податкового органу під час реєстрації спірних податкових накладних, їм не була надана оцінка податковим органом. Отже, відмова у реєстрації податкової накладної ДПС буде правомірна. Позиція підтверджується Постановою Верховного Суду від 29 червня 2023 року у справі №640/21884/20.

Висновок

Проблема блокування податкових накладних сьогодні є надзвичайно гострою для бізнесу, особливо на тлі інших викликів воєнного стану. Незважаючи на активні ініціативи щодо реформування системи автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризику, не радимо займати позицію очікування.

Ситуацію із зупиненням ПН/РК потрібно вирішувати без зволікань. За умови побудови правильної стратегії захисту, яка починається зі стадії подання пояснень, ви матимете всі шанси на отримання судового рішення на вашу користь.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати