Коли я починала кар’єру молодшою юристкою, 12–13-годинний робочий день був нормою. О 21:00 в офісі ще працювала добра половина колег, адже головне — високі billing hours і задоволені клієнти.
Питання гендерної рівності у сфері юриспруденції вже давно є темою дискусій у професійній спільноті. Чи справді жінки-юристки в Україні отримують нижчу оплату праці за аналогічну роботу порівняно з чоловіками? Аналізуючи реальну ситуацію, можна дійти висновку, що гендерний фактор сьогодні майже не впливає на рівень заробітку, хоча певні упередження щодо жінок у юридичному бізнесі все ще є.
У сучасних реаліях юридичний бізнес — це не лише аналітична робота, складні справи та багатозадачність, але й значне емоційне навантаження. В умовах війни в Україні, коли стресові фактори множаться, керівники юридичних фірм мають не лише вимагати результат, а й створювати середовище, що підтримує працівників, дає їм змогу зберігати професійну ефективність без шкоди для ментального здоров’я.
У професійній юридичній діяльності взаємодія з клієнтами є не лише засобом надання правничої допомоги, але й важливим джерелом знань і розвитку. Отримані в університетах теоретичні знання та базові уявлення про юридичний бізнес стають основою, проте справжнє становлення фахівця відбувається під час практики та безпосередньої комунікації з клієнтами.
Професія адвоката — це цікавий шлях, сповнений викликів, випробувань і досягнень. Серед усіх професій саме адвокати найкраще знають смак перемоги та поразки. Перемоги окрилюють і задають вектор для нових вершин. Поразки — найкращі вчителі, уроки яких інколи коштують багато часу, енергії та зусиль.
Юридична професія традиційно вважалася чоловічою територією. Але часи змінюються. Статистика свідчить, що у більшості українських юридичних фірм співвідношення жінок і чоловіків уже приблизно рівне.
У сучасному світі репутація все ще має значення. Думка та уявлення людей про тебе є ключем впізнаваності і, як наслідок, впізнаваність, а іноді ценазивають «особистийбренд»,допомагає твоїй самореалізації. Репутація будує твоюмережу контактів,підсилюєкар’єрніможливостітаформуєпул стейкхолдерів.Щосаме тизакладаєшв репутацію, як тебе мають зчитувати колеги, клієнти і бізнес, залежитьвідвідповідейназапитання:чогоя хочу, яку користь принесу та що я хочу сказати.
Мій кар’єрний шлях у юридичній сфері розпочався зі звичайної мрії, яка з роками перетворилася на цілеспрямовану мету. Юриспруденція — це не просто професія, а складний, проте захопливий світ, де кожен день приносить нові виклики, потребує рішучості, стратегічного мислення та лідерських якостей.
Бути жінкою-лідеркою у сфері примусового виконання — це щоденний виклик. Доводиться долати спротив, ламати стереотипи і створювати нові правила. Це боротьба за незалежність професії, самоврядування та визнання, де кожен здобутий результат — виборений. Чи готове суспільство до рівності? Яку ціну доводиться платити за право змінювати систему? Про виклики професії, гендерні упередження та необхідні законодавчі зміни — у розмові з Оксаною РУСЕЦЬКОЮ, головою Асоціації приватних виконавців України.
Кримінальне право довгий час вважалося нежіночою сферою, проте сьогодні жінки активно змінюють цю парадигму. Ольга ПРОСЯНЮК, керуюча партнерка AVER LEX, розповідає про подолання стереотипів, виклики в управлінні юридичним бізнесом, важливість менторства та роль жінок у кримінальному праві.
Чотири жінки, які займають лідерські позиції в юридичному бізнесі — Амінат СУЛЕЙМАНОВА, Ірина МОРОЗ, Олена СІБІРЦЕВА та Дарія ЗИМА — розповідають, як подолати «скляну стелю» і створити умови для розвитку жінок у професії. Як змінюються стереотипи і що потрібно для того, щоб наступні покоління юристок мали більше можливостей для росту.
Жінки в Україні сьогодні не просто присутні в політиці та праві — вони змінюють правила гри. Від фронту до державного управління, від волонтерства до стратегічних рішень — їхній вплив стає все помітнішим. Чому рівність — це не про цифри, а про можливості? Чи потрібно жінкам грати за «чоловічими» правилами, щоб досягти успіху? І як забезпечити, щоб потенціал кожного працював на відновлення країни? Про це розповідає Ольга СТЕФАНІШИНА, ВПМ — міністерка юстиції України.