Коли я починала кар’єру молодшою юристкою, 12–13-годинний робочий день був нормою. О 21:00 в офісі ще працювала добра половина колег, адже головне — високі billing hours і задоволені клієнти.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Цей підхід я успішно перейняла і дотримувалася його, допоки мій керівник на одному з колишніх місць роботи, побачивши, що я регулярно затримуюся до 21:00–22:00, буквально не почав виганяти мене з офісу після 19:00. Його аргумент був простий: юристи мають бути здоровими, добре відпочивати, правильно харчуватися і мати життя поза роботою — лише так можна ефективно працювати.
Так я вперше усвідомила важливість work-life balance.
Сьогодні про дотримання здорового балансу говорять усюди: в соцмережах, професійних виданнях, на тренінгах і конференціях. Але будьмо відверті: як часто ви правильно розставляєте пріоритети між кар’єрою та життям?
Юридична професія — це постійна динаміка, великі обсяги інформації та роботи, безперервні дедлайни, форс-мажори та виклики. Не дивно, що юристи схильні нехтувати собою заради кар’єри. Але це підвищує ризик професійного вигоряння, проблем зі здоров’ям на тлі постійного стресу, зниження продуктивності та якості життя загалом.
Мушу зізнатися, що і в моєму житті ваги часто схиляються на користь роботи. Однак я виробила для себе кілька правил, які допомагають мені зберігати баланс.
ПЛАНУВАННЯ — НАШЕ ВСЕ
Коли ведеш кілька проєктів одночасно, планування — це не просто корисна навичка, а життєва необхідність. Досить ефективною для мене виявилася матриця Ейзенхауера — чіткий список завдань і пріоритетів:
- терміновій важливі — виконуємо першочергово;
- важливі, але не термінові — плануємо і встановлюємо дедлайни;
- термінові, але не важливі — делегуємо;
- ані термінові, ані важливі — відкладаємо або взагалі виключаємо (або, знову ж, делегуємо).
Взагалі делегування — це навичка, без якої говорити про work-life balance у юридичній професії неможливо. Якщо ви не навчитеся передавати частину роботи колегам,про баланс доведеться забути, і ви поховаєте себе під безкінечною купою завдань, кількість яких буде тільки збільшуватися.
Плануючи робочий час, визначайте основні завдання на місяць, тиждень, день. Неварто забивати кожну хвилину робочого дня завданнями, адже завжди можуть з’явитися нові запити, зміни планів і термінові завдання, для яких також необхідно виділити час.
Для полегшення планування використовуйте цифрові інструменти. Календарі, планувальники, нагадування, мобільні додатки допоможуть уникнути хаосу в завданнях, не тримати все в голові і краще контролювати свій робочий час. Встановлюйте собі час для роботи і відпочинку протягом дня, буквально 5–10 хвилин щогодини — це дає змогу мозку перезавантажитися і навіть генерувати нові ідеї.
РОБОЧИЙ ДЕНЬ МАЄ ЗАКІНЧУВАТИСЯ
Напевно, це найскладніше з правил. Юристи часто працюють 24/7. Завдання можуть надходити вночі, на вихідних, у відпустці. Але варто пам’ятати, що такий робочий графік неминуче призведе до вигоряння. Якщо немає об’єктивних причин засиджуватися допізна, важливо встановити чіткий час завершення роботи і дотримуватися його.
Якісний відпочинок і сон дають змогу відновити сили й емоційний стан. Намагайтеся спати по 7 – 8 годин на добу, і ваша продуктивність поліпшиться.
СПОРТ = ЗДОРОВ’Я
Юридична професія передбачає багато сидіння і читання. Малорухливий спосіб життя — це пряма дорога до проблем зі здоров’ям. Тому в напруженому робочому графіку завжди має бути фізична активність.
Візьміть за звичку робити 10 000 кроків щодня, підійде навіть прогулянка під час обідньої перерви. Можна додати мотивації і влаштовувати змагання з друзями чи колегами у мобільних застосунках для контролю за здоров’ям.
Оберіть для себе спорт, який підходить саме вам (шахи та шашки не рахуються), і займайтеся ним два три рази на тиждень. Покращення фізичної форми й емоційного стану вам гарантовано, головне — без фанатизму, травматизму і в задоволення. Незабувайте про збалансоване харчування. Менше фастфуду — більше енергії.
ВІДКЛАДІТЬ ТЕЛЕФОН
Смартфон — наш головний крадій часу. Ви не помічаєте, як витрачаєте години на соцмережі, гортаючи стрічки новин і відео з милими котиками.Такий час важко назвати ефективним, а експерти кажуть, що цей відпочинок навіть шкодить вашому ментальному здоров’ю. Погодьтеся, зараз приводів для стресу і тривоги у нас вдосталь, не варто це підсилювати.
Раджу мінімізувати або обмежити час, який ви витрачаєте на соцмережі. За годину до сну відкладіть смартфон — світло екрану псує якість сну та підвищує рівень тривожності.
ЯКІСНИЙ ВІДПОЧИНОК І СОЦІАЛЬНЕ ЖИТТЯ
У напруженому і стресовому робочому ритмі дуже важливо знаходити час для себе і своїх рідних. Плануючи робочий тиждень, я завжди виділяю час для сім’ї чи друзів, вигадую цікаві активності. Живе спілкування — це невід’ємна частина підтримки ментального здоров’я, найцінніший час і найкращий антистрес.
Урізноманітнюйте своє дозвілля: походи в кіно, театр, виставки, творчі або кулінарні майстер-класи, квести, час за цікавою книгою допоможуть вам отримати нові емоції та заряд енергії для нових звершень. До речі, а чи є у вас хобі? Ні? Знайдіть! Хобі додають смаку, фарб і емоцій життю. Це відмінний спосіб відпочинку і розширення кола спілкування, зменшення стресу та збереження балансу між роботою і кар’єрою.
Як відпочинок раджу також запланувати мініподорожі, навіть просто за місто. Вони дають змогу розвантажити мозок, видихнути і наповнитися новими емоціями.
У цей надскладний і турбулентний час пріоритет балансу між роботою та особистим життям — це не привілей, а необхідність. Адже юристи теж люди, а не безсмертні поні. Піклуйтеся про себе!