ГОВОРИТИ ТАК, ЩОБ ТЕБЕ СЛУХАЛИ І ПОЧУЛИ — ЦЕ СПРАВЖНЄ МИСТЕЦТВО
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Вміння виступати публічно вважається найкориснішою навичкою за будь-яких часів. Люди, які бездоганно оволоділи красномовством, завжди користуються затребуваністю в соціумі, мають гідну роботу і стають успішними. Звичайно, таких ораторів дуже мало, та їх завжди легко помітити серед інших.
Правильно формулювати думки, доносити ідеї, утримувати увагу слухачів, будувати ефективні комунікації з будь-ким, незалежно від віку, професії та переконань — це справжнє мистецтво.
Говорити так, щоб тебе слухали та почули, дуже важливо, якщо ваша діяльність пов’язана з постійним спілкуванням із людьми. Для різних людей це вміння може мати різне значення. Але для адвокатів та усіх інших осіб, яким доводиться виступати перед людьми, це професійна необхідність.
ПРО РІВЕНЬ КОМПЕТЕНТНОСТІ АДВОКАТА ТАКОЖ ВАМ СКАЖЕ ЙОГО ПУБЛІЧНІСТЬ
З огляду на публічність професії, яка передбачає спілкування з різними верствами суспільства, адвокат просто зобов’язаний бути мірилом честі, гідності й шанобливого ставлення до людей. Про рівень компетентності адвоката також вам скаже його публічність: позиція щодо актуальних питань у вигляді публікацій у ЗМІ, коментарів, виступів на профільних заходах тощо.
У пошуку шляхів удосконалення своєї професійної майстерності нам зустрічається чимало джерел, які містять необхідні у згаданому контексті знання. Проте чи не найпершим таким джерелом є осмислений і перевірений часом досвід відомих особистостей, до яких ми дослухаємося з довірою та бажанням вчитися. Таким авторитетом свого часу, без сумніву, був видатний правник ХІХ століття Анатолій Федорович Коні, на працях якого удосконалювалось не одне покоління юристів. Його доробки стали тими самими цеглинами, що закладені у фундамент юридичної науки, на який ми, за потреби, маємо можливість надійно спиратися і сьогодні.
Ще давні греки вважали, що ніщо безладне, невпорядковане не може бути ні красивим, ні добрим. Заплутаний невпорядкований матеріал сприйматиметься важко і не викличе зацікавлення у слухачів.
А. КОНІ СТВЕРДЖУВАВ, ЩО В ГАРНОГО ОРАТОРА ОБЛИЧЧЯ І ТІЛО ГОВОРЯТЬ РАЗОМ ІЗ ЯЗИКОМ
Отже, щоб виступ не став провальним, слід озброїтися деякими порадами з мистецтва слова цього видатного судового оратора, відомого юриста, літератора і громадського діяча. Анатолій Федорович Коні давав такі поради промовцям.
Насамперед необхідно готуватися до публічного виступу, скласти стислий, за можливості, повний план і пройтись по ньому кілька разів. Ще краще — написати промову і, ретельно опрацювавши її в стилістичному аспекті, прочитати вголос. Письмовий виклад майбутньої промови дуже корисний початківцям, які не володіють здатністю вільного і спокійного виступу. Неабияке значення має і зовнішній вигляд промовця, зокрема одяг. Бажано одягатися просто і пристойно, без крайнощів. Діловий етикет — невід’ємна складова успіху. Ділові манери промовця можна розглядати як інструмент побудови відносин з аудиторією. Дотримання оратором правил ділового етикету — це сигнал для публіки, що вона значуща, важлива, шанована.
АРГУМЕНТОВАНІСТЬ — ОДНА З НАЙВАЖЛИВІШИХ СКЛАДОВИХ ПРОМОВИ В СУДІ
Традиційно у повсякденному робочому ритмі адвокат щонайменше має володіти навичками доступної, лаконічної та юридично грамотної промови. Адже ці інструменти стають щоразу у нагоді в суді. Кульмінацією та останнім шансом адвоката переконати суд у силі своєї позиції та вплинути на результати судового розгляду є судові дебати, під час яких учасники справи виступають із промовами (заключним словом). Отже, з огляду на мету заключного слова (бути почутим) важливість вказаного етапу судового процесу переоцінити важко. Водночас ефективність зазначеного правового інструменту, зважаючи на форму його реалізації (промова), знаходиться у прямому зв’язку з володінням адвокатом відповідними навичками. Йдеться не лише про підсумковий виклад досліджених доказів у канві обраної правової позиції. Не менш важливим є вміння користуватися при підготовці та проголошенні заключної промови ефективними прийомами і надійними принципами, що виходять за межі сухого викладення фактів.
Під час судового процесу промова має бути гарною та з дотриманням відповідних норм і законів. Це здатність неупереджено та доказово міркувати, формувати науково-правові переконання, впливати на правову свідомість людей.
Ораторське мистецтво адвоката взаємопов’язане з вимогою логічності, переконливості висловлювань. Аргументованість — одна з найважливіших складових у виголошенні промови в суді. Усі висловлювання адвоката мають бути максимально обґрунтованими. Від низькоякісної, малопереконливої адвокатської промови можуть постраждати не тільки інтереси клієнта — під ударом може опинитися й авторитет самого адвоката.
Головна мета публічного виступу — вплинути на аудиторію. Щоб досягти такої мети, публічна промова має бути:
- змістовною;
- зрозумілою і точною;
- логічною;
- стислою;
- простою для сприйняття певною аудиторією;
- зі жвавим викладом;
- доречною.
Традиційні головні помилки, яких можуть припускатися адвокати під час промов:
- дуже формальна поведінка;
- нервують, виявляють очевидну невпевненість;
- часто поспішають із відповіддю на запитання, побоюючись взяти декілька секунд на розмірковування, а потім змінюють хід думок або губляться у відповіді;
- висловлюються не по суті спору, що не сприймається судом і формує певне уявлення судді щодо некомпетентності адвоката;
- найбільшою помилкою в усній промові є неуважне сприйняття адвокатом запитань судді, у результаті чого адвокат втрачає можливість надати інформацію, яка необхідна суду;
- йдуть на поступки (ви маєте бути готові захищати й гідно відстоювати свою позицію на всіх рівнях, адже ваша робота — переконати суд у правильності своєї правової позиції).
БУДУВАТИ МОСТИ, А НЕ СТІНИ Й БАРИКАДИ
Нині, під час напруженої обстановки у країні та ситуації, в якій опинилося правосуддя, ми мимоволі втягуємося у всілякі баталії, політичні ігри, стикаючись не завжди з професійним та етичним. Але подекуди краще проігнорувати конфлікт, не намагатися розв’язати питання шляхом ворожнечі. Адвокат — представник мирної професії, йому необхідно вміти комунікувати, будувати мости, а не стіни й барикади. Вміти досягти своєї мети саме юридично грамотно та помірковано, щоб не зашкодити інтересам клієнта, а також власній репутації. Саме на такого фахівця наразі запит суспільства. Щоб рухатися вперед, необхідно дивитися в одному напрямі, об’єднувати, бути активним і доброзичливим, вміти домовлятися, бути чесним у професії. Потрібно продовжувати цього вчитися, розуміючи, що великі зміни починаються з кожного з нас. Тому щоразу під час пуб лічного виступу кожному з нас не слід забувати про етичність і свою репутацію — цінність, яку неможливо побачити, однак можливо відчути, якщо вона втрачена.