У сучасному світі репутація все ще має значення. Думка та уявлення людей про тебе є ключем впізнаваності і, як наслідок, впізнаваність, а іноді це називають «особистий бренд», допомагає твоїй самореалізації. Репутація будує твою мережу контактів,підсилює кар’єрні можливості та формує пул стейкхолдерів. Що саме ти закладаєш в репутацію, як тебе мають зчитувати колеги, клієнти і бізнес, залежить від відповідей на запитання:чого я хочу, яку користь принесу та що я хочу сказати.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Коли ти чесно відповів собі на ці запитання,наступний крок зрозуміти,від чого відштовхуватися. Репутація має дві складові: зовнішня активність і внутрішні важелі. У чому проявляється зовнішня активність? Це, власне, твоя професія, те, чим ти цілеспрямовано займаєшся, твої успіхи та невдачі, підтверджені навички та експертність, комунікації з колегами, клієнтами і зовнішнім світом. Крім того, додаткова професійна та соціальна активність суттєво впливають на формування обізнаності інших про те, хто ти є. Участь у професійних асоціаціях, зовнішніх заходах, статті, інтерв’ю, блоги, дописи в соціальних мережах, участь у професійних дослідженнях і рейтингах, благодійність — все це доцільно використовувати. При цьому варто пам’ятати, що король чи королева не мають бути голими.
І якщо репутація може допомогти піднятися на нові професійні вершини, то збереження цієї репутації вимагає постійної роботи над собою. Це означає слідкувати за змінами та трендами, бути в курсі новацій, брати краще з ринку, постійно звірятися із собою, відповідаючи вже на наступне запитання — чи варто все це продовжувати (моє улюблене — нахіба). Впізнаваність і побудова репутації не мають бути самоціллю та плеканням гордині. Важливо не забувати про себе: знаходити час для відпочинку та перезавантаження, бувати поза зоною досягнень.
А що ж із внутрішньою складовою репутації? А це, власне, цінностій переконання, що впливають на те, що ти хочеш сказати світу. Ми різні, попри спільні соціальні та культурні традиції, і не можемо бути кимось іншим, тільки собою або кращою версією себе. Коли це проявляється назовні — маєш результат.
Твоя репутація, яку ти зважено формуєш та підтримуєш, впливає як на тебе, так і на бізнес, яким ти управляєш або який супроводжуєш. Фразу «Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти» можна сміливо адаптувати під наш світ, світ юристів: «Скажи, хто твій юрист, і я скажу, що це за компанія». Який я юрист, на чому побудована моя репутація та яку користь вона приносить моїй компанії?
Моя репутація ґрунтується на трьох стовпах цінностей:
- Цінності особистості — воля, цілісність, унікальність. Для мене важливо бути власником своїх думок і переконань, мати спроможність вільно висловлюватися та надавати таку можливість іншим. Для мене принципово мати баланс між тим, що я думаю, роблю і відчуваю. При цьому унікальність кожного дозволяє мати здорову конкуренцію, побудовану на спільних цінностях.
- Моральні цінності — людяність, довіра, етичність. Поводься з іншими так, як хочеш, щоб поводилися з тобою, та будь доброю. Це складно, проте з плином часу я ще більше стверджуюсь, що краще бути людяною, ніж самотньою на вершині успішного успіху. А довіра в бізнесі — це майже грошовий еквівалент, що оцінюється за формулою: надійність, помножена на справжність і доступність й поділена на суперечності з власними цінностями. Зі свого боку етика має бути фундаментальною цінністю кожного юриста, його базовим налаштуванням.
- Цінності професії — цікавість, компетентність, гнучкість і відповідальність. Щоб ти не робив, тобі має бути цікаво. Направляй свою енергію в те, що не псуватиме твій настрій у неділю ввечері. Щира зацікавленість у тому, що ти впевнено робиш, знаєш, вмієш, має перетікати в нестримне бажання ділитися досвідом з іншими. Що тут для мене головне? Не бути диванним експертом з усіх сфер права, говорити тільки тоді, коли тобі є що сказати, базуючись на підтвердженому досвіді й вмінні брати відповідальність за свої слова та дії. І головне —щоб був здоровий блиск в очах і креативність (це щодо гнучкості).
Як у роботі, так і в професійній сфері мені важливо бачити результати своєї впізнаваності, яку додану вартість вона приносить моїй компанії, чим я можу бути корисною для юридичної спільноти.
Компанія надає мені мотивацію та вільний простір для самореалізації, а я трансформую це в промотування компанії як етичної, успішної та відповідальної компанії в Україні. Зовнішня активність підсилює не тільки мою внутрішню самооцінку, але й запевняє моїх клієнтів і стейкхолдерів, що в них самий класний юрист у світі, і це щира правда. Це дає змогу будувати глибоку довіру щодо моїх рекомендацій та оцінки ризиків. Моя репутація дозволяє мені наймати кращі таланти і залучати кращі ресурси для забезпечення інтересів бізнесу. Персональне визнання за межами компанії дає змогу розширювати обізнаність споживачів про бренди та продукти компанії. І в цьому проявляється наша з компанією взаємна повага.
Впізнаваність серед юридичної спільноти, беззаперечно, підвищує не тільки настрій, але й рівень мого професіоналізму. Я завжди щиро ділюся своїми знаннями з колегами та дякую за їхню експертність і кращі практики, які отримую навзаєм. Це надихає мене на трансформації юридичного сервісу всередині компанії.
Як ми бачимо, впізнаваність — це не просто набір зовнішніх атрибутів чи визнання у професійній сфері. Це відображення внутрішніх цінностей, принципів і переконань, які ми втілюємо у своїй щоденній діяльності, щоб бути корисними й залишатися вірними собі. Ми все ще живемо та працюємо у світі, де люди для людей.