01 квітня 2025, 13:28

Трансформація жіночого лідерства в кримінальній практиці

Опубліковано в №1 (789)

Ольга Просянюк
Ольга Просянюк «AVER LEX» керуюча партнерка
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Кримінальне право довгий час вважалося нежіночою сферою, проте сьогодні жінки активно змінюють цю парадигму. Ольга ПРОСЯНЮК, керуюча партнерка AVER LEX, розповідає про подолання стереотипів, виклики в управлінні юридичним бізнесом, важливість менторства та роль жінок у кримінальному праві.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Просянюк Ольга-2

— Кримінальна практика досі вважається нежіночою сферою. Як ви долаєте цей стереотип у професії?

— Останнім часом я спостерігаю зрушення щодо стереотипу про кримінальну практику як нежіночу сферу. Це проявляється в декількох ознаках:

  • по-перше, популяризація практики та формування підпрактик підвищує прихильність до неї як молодих колег, так і представників інших юридичних професій, особливо в антикорупційній практиці, які орієнтуються на наш вже сформований досвід;
  • по-друге, зниження віку для початку кар’єрного росту у зв’язку з дистанційним навчанням, що відкриває можливості для студентів почати працювати вже з першого курсу, і їхній вибір залежить від того, що популяризує ринок;
  • по-третє, вагому роль відіграє менторство в юридичній професії, яке, на мою думку, найрізноманітніше проявляється саме в кримінальній практиці та має важливе значення для кар’єрного розвитку.

Також важлива політика юридичної фірми в гендерному питанні. В AVER LEX питання лідерства (очолювання департаментів, кураторство робочих груп у клієнтських проєктах) залежить від професіоналізму та якостей члена команди чи потенційного кандидата, а не від статі. Тому я маю великі сподівання, що подальший розвиток кримінальної практики буде ще стрімкішим, без орієнтиру на цей стереотип.

— З якими ще стереотипами щодо ролі жінки в юридичному бізнесі чи в практиці ви стикаєтесь?

— Наразі ми частіше говоримо не про стереотипи, а про сподівання робити в рази більше, ніж очікується. Це стосується прийняття нами важливих рішень у різних сферах, прийняття наслідків рішень колег/клієнтів/ команди в умовах воєнного стану, можливості короткострокового планування з виконанням звичної кількості завдань за цей період тощо. Значно збільшилася кількість факторів, які необхідно враховувати для закриття потреб сім’ї, компанії та суспільства загалом.

Для мене певним чином ризиковим було управлінське рішення про виділення цілої практики захисту військовослужбовців на умовах Pro Bono. Проте я на 100% впевнена в його доцільності, своєчасності й цінності, оскільки воно стосується захисту людей, які боронять нашу країну.

Також важливого значення набула підтримка ментального здоров’я оточуючих, організація та надання якої найчастіше очікується саме від жінок. Така підтримка — це речі, про які всі давно чули — відкритість до розмови, баланс робочого та особистого часу, але вони значно змінилися порівняно з мирним періодом. Тому важливо знати, як надавати першу психологічну допомогу собі, команді, клієнтам, а також орієнтуватися, коли є необхідність порекомендувати звернутися до професіонала та, за прояву відповідного бажання, посприяти цьому.

— Як ви бачите роль жінок у кримінальному праві сьогодні?

— На сьогодні відповідь на це запитання я знайшла у собі та моїх колегах, які також практикують у військовому праві. Наразі як ніколи важливе питання захисту прав українських громадян. Особливо тих груп населення, які найбільше постраждали від війни — військових, дітей та їхніх рідних.

Ми всі сьогодні переживаємо загострене відчуття справедливості. Тим, хто практикує в кримінальному праві, воно знайоме з першої клієнтської справи. Тому нині роль як жінок, так і лідерів у кримінальному праві загалом — бути тим захисником, який дотримується норм закону та найвищих стандартів якості, безкомпромісно бореться за інтереси своїх громадян і на 100% віддається своїй справі.

— Що для вас означає бути керуючою партнеркою? Які основні виклики в цій ролі?

— Бути керівницею — це передусім про відповідальність без прикрас. Через швидкість змінних, невизначеність найближчого майбутнього та проєкти, які часто вимагають залученості 24/7, більшість питань адресується саме керівнику, незалежно від складності. Постійні стресові ситуації дещо розмивають кордони важливості, команда та клієнти нерідко потребують підтримки як з робочих питань, так і щодо особистих потреб. Тому я часто не лише відчуваю, а і проживаю відповідальність оточуючих. І ще бути керуючою партнеркою — це йти туди, де невідомо. Бо знову ж таки, маєш відповідальність.

Нашій команді не звикати супроводжувати справи, які не мають аналогів. Тому, наприклад, коли загострилося питання із затримкою фінансової підтримки для відбудови дитячої лікарні «Охматдит» після ракетного обстрілу, я запропонувала своїм партнерам звернутися до суду для вирішення цієї ситуації. Вони підтримали мою ідею, і ми вперше розпочали такий судовий процес, який, сподіваюся, сформує відповідну судову практику. І звичайно, важливо транслювати свій досвід команді через власний приклад і наставництво. Це корисно не лише для розвитку команди, а й для формування власних нових ідей. У результаті за більш ніж 12 років діяльності нашої компанії у сфері кримінального права завжди є щось нове та цікаве, яке ми командою аналізуємо і за необхідності запроваджуємо.

— Які тренди ви бачите у сфері антикорупційного права?

— Ключові тренди були сформовані на основі результатів опитування «Оцінка ефективності та незалежності антикорупційних органів: думка адвокатів». Ознайомившись із ними та обговоривши їх із представниками НАБУ, САП і ВАКС, наведу ключові тренди:

  • значний вплив громадських організацій і медіа на діяльність антикорупційних органів та суду, який може бути складним і двозначним, оскільки має як потенціал покращувати боротьбу з корупцією, так і допускати можливість політичного чи іншого впливу з негативними наслідками;
  • необхідність зміни механізму застосування угод про визнання винуватості для підвищення їх ефективності та забезпечення суспільного інтересу, що стосуються умов викриття іншого кримінального правопорушення, визначення розміру штрафу та забезпечення його стягнення із застосуванням диференційованого підходу залежно від тяжкості вчиненого правопорушення;
  • розв’язання питання із забезпеченням співмірності та справедливості розміру застав;
  • високий запит на дотримання презумпції невинуватості, засад кримінального провадження/судового розгляду щодо змагальності сторін у процесі для запобігання спотворенню громадської думки та впливу на судові рішення до остаточного винесення вироку;
  • застосування індивідуального підходу до санкцій залежно від тяжкості правопорушення із запровадженням альтернативних підходів до покарань для збереження балансу між ними та наслідками для суспільства.

Наразі боротьба з корупцією в Україні вимагає залучення значних професійних і фінансових ресурсів для належного функціонування створеної системи антикорупційних органів та суду. При цьому необхідно дотримуватися чинних процесуальних норм і справедливого судового розгляду для виключення випадків оскаржень рішень українських судів у європейських інстанціях, що може мати негативний вплив на українську судову ланку. Найближчим часом подібні опитування будуть проведені серед суддів і профільних правоохоронних органів, що дасть змогу відобразити різносторонню проблематику антикорупційної практики.

— Що найбільше ускладнює роботу адвоката у справах White-Collar Crime?

— Захист у справах White-Collar Crime вимагає постійної боротьби та високого професіоналізму. Це одночасна боротьба за інтереси клієнта проти незаконного тиску та переслідування, за себе як адвоката проти недотримання гарантій адвокатської діяльності в процесі, за справедливий судовий розгляд проти фейсбучних ярликів.

Хоча кримінальна практика є однією з найбільш затребуваних і дохідних, важливо розуміти, що аналіз матеріалів справи означає розбір первинних документів, умов угод з контрагентами, фінансових звітів, структурних взаємовідносин. Звернення надходять від клієнтів із багатьох індустрій: сьогодні ти розбираєш документацію компанії зі сфери будівництва, завтра — з фармацевтичної сфери, потім — з логістики, і у всіх них зовсім різна специфіка. Причому це все ще до безпосередньої адвокатської роботи — підготовки запитів, формування процесуальних документів.

Про «романтизм» обшуків рано-вранці в холодному приміщенні складу, багатогодинного допиту клієнта й особливостей інших процесуальних (слідчих) дій ходять легенди. У резонансних справах ще підключається публічність і спроби опонентів вплинути на позицію захисту. Тому будь-яку складність можна подолати виключно завдяки своєму системному підходу та професіоналізму. Він може не подобатися багатьом опонентам, але точно ретранслюється в повагу та професійне визнання.

— Що б ви порадили молодим юристкам, які хочуть побудувати кар’єру у сфері кримінального права?

— Не боятися. Не мати ілюзій. Любити свою справу. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати