«Юридична Газета» №3 (781) від 18 квітня 2024 р.

Коментарі

 • Як змінюється інтелектуальна власність під впливом рішень ЄСПЛ

  Хоча Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) не займається безпосередньо питаннями інтелектуальної власності у тому сенсі, як це роблять спеціалізовані установи, такі як, наприклад, Офіс Європейського Союзу з інтелектуальної власності (EUIPO) або Всесвітня організація інтелектуальної власності (WIPO), деякі його рішення мають значний вплив на розуміння та застосування прав інтелектуальної власності у контексті прав людини.

 • Воєнні реалії імпорту і боротьби з контрафактом

  З початком повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну кардинальних і здебільшого негативних змін зазнали майже всі сфери життя українців. Чимало нових викликів постало і перед українським бізнесом. В умовах блокади портів, зміни ланцюжків постачання та інших несприятливих факторів питання відновлення, а в деяких сферах — нарощування обсягів імпорту, вийшло на новий, стратегічно важливий рівень.

 • П’ять фактів про трудові відносини під час війни

  Вже третій рік в Україні діє Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», прийнятий 15 березня 2022 року. Він визначає особливості трудових відносин працівників та осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами, під час дії воєнного стану.

 • Російська музика досі грає в ресторанах: чому закон про її заборону не працює?

  У червні 2022 року Верховна Рада України прийняла закон, за яким публічне прослуховування пісень російських виконавців заборонено. У чому недосконалості прийнятого закону та які покарання все ж можуть понести власники закладів за публічне прослуховування музики країни-агресора, ми розпитали Тетяну ШУЛЯК, юристку практики супроводу HoReCa та Retail ЮК MK Legal Service.

 • Новий розмір мінзарплати: які наслідки для бізнесу?

  З 1 квітня 2024 року на підставі ст. 8 Закону «Про державний бюджет України на 2024 рік» мінімальна заробітна плата зросла до 8000 грн на місяць, а погодинна ставка — до 48 грн. Дотепер розмір мінімальної зарплати становив 7100 грн.

 • У напрямку ЄС: законодавчі зміни України з авторського права

  Процес імплементації положень законодавства Європейського Союзу у сфері інтелектуальної власності є важливою складовою стратегії гармонізації внутрішнього правового простору України з європейськими стандартами.

 • Як оформити стартап в Україні: інструкція від юриста

  При започаткуванні бізнесу в його засновників завжди виникає низка питань, які вкрай важливо визначити на старті. Чи потрібно одразу реєструвати юридичну особу або ж можна обійтися реєстрацією ФОПа? Чи слід реєструвати торгову марку або почекати, коли справа стане на ноги, і лише потім повернутися до цього питання? Не менш важливою є необхідність впорядкування трудових відносин з першими працівниками, які долучаться до команди.

 • Розвиток судової IP-практики: нюанси правового захисту

  Захист прав інтелектуальної власності уцифрову епоху переживає глобальний перелом. Нові технології та програмні продукти з’являються швидше за закони, тому роль судової практики вцій сфері набуває великого значення.

 • Захист прав дітей в умовах воєнного стану: реальні та штучні спори

  В умовах воєнного стану діти зазнали чи не найбільш негативного впливу у всіх сферах життя. Однією з них є батьківські права та обов’язки, які проявилися нарізно. Хтось став на захист своєї сім’ї, зробивши усі необхідні дії для фізичного та психологічного благополуччя родини, а хтось став заручником великої кількості конфліктів, спричинених нестабільністю у всіх сферах життя.

 • Шість новел трудового законодавства в умовах воєнного стану

  Воєнний стан, введений в Україні, радикально змінив повсякденне життя українців і вплинув на кожну сферу суспільних відносин. Трудові відносини не стали винятком, і на законодавчому рівні було прийнято цілу низку нормативних актів, покликаних адаптувати трудові відносини до викликів воєнного стану. Про деякі з них хочу розповісти докладніше.

 • Найпоширеніші запити у сфері IP-послуг під час війни

  Під час війни в Україні, як і в будь-який інший період, послуги у сфері інтелектуальної власності залишаються невід’ємною частиною стратегії захисту прав та інтересів як фізичних осіб, так і бізнесу. Відповідно інтелектуальна власність (ІВ) залишається одним із ключових активів, який потребує уважного захисту та управління.

 • Типові помилки юриста-початківця, який практикує в IT

  ІТ-індустрія все частіше приваблює молодих юристів і залишається галуззю, яка не висуває до кандидатів вимог 10-річного досвіду роботи, наявності адвокатського свідоцтва чи дипломів іноземних університетів.

 • Використання ШІ в рекламних матеріалах: оптимізація бізнес-процесів чи їх ускладнення?

  Шалена популярність соціальних мереж і розвиток штучних технологій змушує бізнес адаптуватися під сучасні запити суспільства. Привернути увагу потенційного клієнта стає все важче, а вимоги до реклами — все вимогливіші.

Публікації

 • Банківська гарантія: аналіз актуальної судової практики

  Нестабільна ситуація в економіці, війна та як результат — нестабільність ринку вимагають від бізнесу пошуку нових варіантів для убезпечення себе від можливих недобросовісних постачальників. Такий інструмент, як банківська гарантія, протягом останніх трьох років стала користуватися попитом серед підприємців, адже вона забезпечує спокій щодо оплати товару, послуг або робіт.

 • Штучний інтелект і судочинство

  Швидкий розвиток штучного інтелекту (ШІ) має вагомий вплив на різні аспекти життя суспільства. І система правосуддя не є винятком.

 • Розвиток судової IP-практики в умовах війни

  За останніх два роки з початку повномасштабного вторгнення IP-сфера в Україні зазнала значних як законодавчих, так й інституційних змін, що безпосередньо вплинуло і на сферу судового захисту прав інтелектуальної власності.

 • Чи має власник онлайн-майданчиків відповідати за продаж підробок?

  Стрімкий розвиток сучасних технологій і глобалізаційні процеси, що відбуваються сьогодні, спричиняють стрімке зростання попиту на електронну комерцію. Так, у 2023 році частка товарів, які було продано засобами електронної комерції в усьому світі, становила 19,4%, а у 2024 році очікується, що цей показник зросте до 20,1%.

 • Як Україна інтегрує ІР-сферу до екосистеми ЄС

  Початок повноцінної роботи українського ІР офісу припав на першу зиму повномасштабного вторгнення росії з усіма супутніми наслідками — блекаутами та безпековими загрозами. Попри це, нам було важливо не лише запустити роботу відомства, яке займається реєстрацією прав інтелектуальної власності, а й активно розвивати міжнародне співробітництво.

 • Нехтувати стратегією захисту об’єктів права ІВ — створювати потенційні ризики для бізнесу

  У сучасному світі, де конкуренція на ринку надзвичайно висока, наявність стратегії щодо захисту прав інтелектуальної власності (ІВ) стає ключовим фактором успішної діяльності, оскільки об’єкти права ІВ завжди мають свою цінність як для фізичних осіб, так і для бізнесу.

 • Чому моніторинг НСЗУ важливий для захисту прав пацієнта?

  У жовтні 2023 року з’явилася новина про появу механізму моніторингу надавачів медичних послуг. Раніше Положення про Національну службу здоров’я України (далі — НСЗУ, Служба) хоча і передбачало повноваження Служби здійснювати заходи з перевірки дотримання надавачами (закладами охорони здоров’я, далі — ЗОЗ) умов договорів про медичне обслуговування населення, однак до жовтня 2023 року НСЗУ була позбавлена можливості реалізовувати свої повноваження в повному обсязі.

 • Індексація пенсій в Україні: механізм і проблемні питання

  Питання пенсійного забезпечення як невід’ємної складової соціальної політики нашої держави актуальне протягом усіх років її незалежності. Право на пенсію в солідарній системі пенсійного страхування є фундаментальним конституційним правом людини у сфері соціального забезпечення.

Інтерв'ю

 • Глобальна конкуренція сьогодні відбувається не за клієнта, а за кваліфіковані кадри

  У лютому АО SLA Attorneys розділилося на дві окремі компанії. Судовий та White-Collar Crime відділи у повному складі тепер працюють у новоствореному AVERUM Legal. «Юридична Газета» поговорила із керуючим партнером нової компанії Вадимом ІВАНОВИМ, щоб розібратися в ситуації.

 • Насправді інвестори в енергетиці обережні, але динаміка позитивна

  Практика енергетики дуже змінилася за останні декілька років. Процеси, які відбуваються в цій галузі, передбачають зростання ролі консалтингу та приватних юристів. Про те, наскільки сьогодні велика конкуренція в енергетиці на юридичному ринку, як налаштовані інвестори та в які проєкти краще інвестувати, ми поспілкувалися з Іваном БОНДАРЧУКОМ, новим партнером практики Energy and Projects LCF Law Group.

 • У партнерстві досягати успіху значно краще

  Андрій ПРИХОДЬКО, засновник ЮК «Приходько та Партнери» і юридичного маркетплейсу «Консультант», нещодавно був обраний головою комітету НААУ з питань цифровізації адвокатури. Ми поспілкувалися з Андрієм про те, як виникла ідея створити майже Uber для юристів, чим маркетплейс відрізняється від класичної юрфірми та як далі розвиватимуться digital-процеси адвокатури в Україні.

 • Для України надважливо не створювати видимість боротьби з корупцією

  Партнерський склад EVERLEGAL не змінювався вже декілька років, і ось час настав... Юридична фірма підсилила свою команду новим партнером. Тарас ІВАНЕНКО очолив антикорупційну практику і став співкерівником практики кримінального права та процесу. На його переконання, без застосування інституту стримувань і противаг боротьба з корупцією може перетворитися на свавілля правоохоронних органів. У чому перевага EVERLEGAL у цих практиках, чи збережеться їхня актуальність через роки, читайте в інтерв’ю.

 • Мін’юст визначено ключовим органом у створенні міжнародного компенсаційного механізму

  За словами заступниці Міністра юстиції України* Ірини Мудрої, Україна зараз не в тому стані, щоб дозволити собі розкіш акцентувати на невдачах. В інтерв’ю «ЮГ» вона розповіла про позови України проти рф в ЄСПЛ, як юридично перемогти агресора на всіх майданчиках у світі й що ж відомо про два законопроєкти в США щодо конфіскації активів росії.